6. září 2017 7:48, aktualizováno  15:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vydejte mne, řekl Babiš. Poslanci se přesto přou o kauzu Čapí hnízdo

Andrej Babiš na jednání Poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš na jednání Poslanecké sněmovny. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Sněmovna odpoledne pokračuje v debatě o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Na návrh klubů ODS a ČSSD si odhlasovala, že může o policejní žádosti jednat do pozdního večera. Babiš požádal poslance, aby ho vydali k trestnímu stíhání, ač kauzu označil za účelovou a za snahu ovlivnit nadcházející volby. Babiš také nařkl policii z toho, že zamlčuje důkazy, které jí byly předloženy. Sněmovna bude hlasovat i o tom, zda bude moci policie obvinit prvního místopředsedu hnutí Faltýnka.

Do diskuse jsou přihlášeni zejména poslanci ANO, kteří svého předsedu a místopředsedu hájí. Člen mandátového a imunitního výboru František Petrtýl uvedl, že jde o účelovou kauzu, která ovlivní nadcházející parlamentní volby. Podobně se vyjádřili i Babiš s Faltýnkem a další zástupci vládního hnutí.

„My nejsme ti, kdo má rozhodovat o vině a trestu,“ zdůraznil v diskusi Zdeněk Ondráček (KSČM). Bude hlasovat pro vydání obou poslanců, protože kauza podle něho nesouvisí s výkonem jejich mandátu. Bude jim ale přát, aby, jak řekl, očistili svá jména.

Svérázné bylo vystoupení Martina Komárka z ANO. „Nepamatuji si žádosti o vydání, které by byly více nesmyslné, hloupé, kde by bylo více nepravd. Tato žádost je velice neobvyklá, protože přichází těsně před volbami. Opakuji to, protože tak odpovídám kolegům, kteří nás obvinili z toho, že obstruujeme,“ řekl Komárek.

Policejní žádost prý četl celou. „Kdyby mi takovou žádost poslal veterinář a chtěl, abych svého psa Oskara přivedl na řádnou prohlídku, tak bych ho tam nepřivedl. Protože bych si byl jist, že tam umře,“ dodal.

Poslankyně Jana Černochová a ministr vnitra Milan Chovanec.
Vydejte mne, řekl Babiš.

Před poslanci znovu vystoupil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který opět policejní žádost zpochybnil, přičemž Sněmovna by podle něho měla rozhodovat podle toho, zda je žádost odůvodněná a fundovaná. Jeho slova opět vyvolala několik reakcí v podobě krátkých faktických poznámek. Například předseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že ministr „se na tu věc dívá jako Pelikán, nikoli jako právník“.

Ze záměrného prodlužování debaty nařkl zástupce ANO Jiří Koubek (TOP 09). „Proč tady ANO žvaníte, proč tady obstruujete?,“ tázal se.

Možné jednání o Babišově a Faltýnkově vydání ke stíhání do pozdního večera Sněmovna schválila na návrh, který předložila místopředsedkyně klubu ODS Jana Černochová. Poslanci dnes budou moci o tomto bodu debatovat a hlasovat i po 19:00 a po 21:00.

„Kdybych nebyl v politice, kauzu Čapí hnízdo by nikdo nevyšetřoval,“ řekl na svou obranu Babiš. Policii kritizoval například za to, že mluví o fiktivních smlouvách, přitom podle Babiše dostala jejich originály i další dokumenty. Zdůraznil také, že v případu nebyla žádná korupce, padesátimilionovou evropskou dotaci podle předsedy ANO „nikdo neulil někde v Panamě“. „Nikdo nic nevytuneloval, nikdo z toho neměl žádný zisk, žádný profit,“ prohlásil Babiš.

Policie chce Babiše stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. „Kdybych chtěl udělat dotační podvod, nebylo nic jednoduššího než zřídit offshoreovou firmu někde na Kypru. Tam by ji nikdo nedohledal,“ podotkl Babiš. Za lež označil například tvrzení, že Čapí hnízdo je jeho soukromá chalupa.

„Já v tom žádnou trestní kauzu nevidím. Vidím tam úplně jinou věc. Vidím volby,“ pokračoval Babiš. Podle něho jde o to, jestli bude po volbách ve vládě a jestli se po volbách udrží při životě „neskutečná korupční hydra“, kterou tvoří kasta některých politiků. Babiš soudí, že případ ho má zlikvidovat v politice.

O zbavení imunity, jak uvedl, požádal Babiš Sněmovnu v závěru projevu. „Mě neumlčíte, nezastrašíte, nezastavíte, a také se mě nezbavíte. Klidně mě vydejte. Žádám vás o zbavení imunity, aby pravda vyšla najevo,“ řekl Babiš poslancům.

Poslanecké kluby vládní KDU-ČSL i opozičních TOP 09 a KSČM v úterý informovaly, že budou jednotně hlasovat pro vydání. ČSSD a ODS svým poslancům pokyn, jak mají hlasovat, nedaly. V klubech obou stran je ale velká většina zákonodárců připravena umožnění stíhání Babiše s Faltýnkem podpořit. Naopak zástupci ANO mluví o policejní žádosti jako o nekvalitní a neodůvodněné.

Favorit 30 let

Vzácná shoda názorů politických konkurentů ale nevychází pro Babiše a Faltýnka příznivě. Pokud bude proti vydání hlasovat jen 47 poslanců v dresu ANO, stačit to nebude. Svými argumenty by museli přesvědčit polovinu poslanců. Pokud jich na schůzi dorazí všech 200, muselo by spolu s ANO proti vydání hlasovat dalších 54 rukou.

Babiš s Faltýnkem uvízli v podezření ze spáchání dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Policisté je podezírají, že vyvedením společnosti Farma Čapí Hnízdo z holdingu Agrofert došlo úmyslně k zakrytí vlastnické struktury společnosti. Z evropských dotací pro malé a střední podniky pak společnost dosáhla na padesátimilionovou dotaci. To by se firmě, která by zůstala součástí holdingu, povést nemohlo. Podle vyšetřovatelů měl podvod řídit Babiš, Faltýnek měl údajně plnit úkoly z postu člena představenstva.

Pokud poslanci vydání schválí, vyšetřovatelé mohou pro Babiše s Faltýnkem žádat i vazbu.

Kateřina Kolářová

Najdete na Lidovky.cz