Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslanec navrhl vzít Hradu miliony jako součást protiruských sankcí

Česko

  10:13aktualizováno  14:49
„Odmítám platit hradní mejdan,“ zdůvodnil v emotivním vystoupení poslanec vládní KDU-ČSL Šimon Heller návrh vzít Kanceláři prezidenta republiky z rozpočtu 6 milionů korun. Označil to dokonce za součást protiruských sankcí. Poslanci v pátek navrhovali úpravy státního rozpočtu na tento rok.

„Devět let jsme byli svědky toho, jak Miloš Zeman podkopával bezpečnost České republiky a systematicky podporoval Rusko. Připomínám v bodech: lhaní o teroristickém útoku ve Vrběticích, kopání do BIS a našich zahraničních partnerů, vychvalování Putina, glosy o likvidaci českých novinářů a mohl bych pokračovat dál,“ prohlásil Heller.

„Devět let oslabování ponižování České republiky se nedá zachránit jedním televizním projevem,“ argumentoval poslanec ve prospěch svého návrhu. Narážel tím na Zemanův projev poté, co Rusko vojensky napadlo Ukrajinu. „Rusko se tímto činem dopouští zločinu proti míru,“ řekl v něm Zeman.

„Určitě v této době takové náklady prezidentská kancelář nemá a není to až tak velká částka,“ odvětil šéf ANO Andrej Babiš na dotaz, co říká návrhu na snížení rozpočtu prezidentské kanceláře. Stejně by se podle něj mohly snižovat rozpočty Sněmovny či Senátu. „Možná by také každý poslanec mohl dát jeden měsíční plat nebo něco takového na Ukrajinu ,“ řekl bývalý premiér a předseda ANO.

Poslanci mohli v pátek při druhém čtení návrhu letošního státního rozpočtu přednést své návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu v celkovém objemu téměř 96 miliard korun. Měnit výši schodku a další základní parametry rozpočtu už teď poslanci nemohou.

Kvůli válce půjde 1,8 miliardy navíc vnitru a na uprchlíky, miliarda armádě

Vláda chce přesunout 1,8 miliardy korun pro vnitro a na humanitární pomoc pro Ukrajince, kteří prchají ze země čelící agresi ze strany Ruska. Chce také zvýšit rozpočet ministerstva obrany o miliardu korun. Opoziční ANO to podpoří.

„Vzhledem k tomu, že minulý čtvrtek rozpoutal Vladimír Putin válku na Ukrajině, vláda připravila v zásadě tři pozměňující návrhy, které reagují na válečnou situaci na Ukrajině,“ řekl ve Sněmovně ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS.

„Budeme navrhovat navýšení rozpočtu ministerstva vnitra o 1,5 miliardy na zajištění programu pomoci občanům Ukrajiny, navýšení o 300 milionů korun na humanitární pomoc, z toho 150 milionů korun pro ministerstvo vnitra a 150 milionů korun pro ministerstvo zahraničních věcí, a navýšení rozpočtové kapitoly ministerstva obrany o 1 miliardu, která má být určena na nákup ručních palných zbraní,“ uvedl ministr Stanjura.

Pozměňovací návrh k letošnímu rozpočtu, který přidává ministerstvu obrany do rozpočtu  miliardu korun, předložila ve Sněmovně ministryně obrany Jana Černochová z ODS.

„Požadované navýšení rozpočtu výdajů kapitoly reaguje na významnou změnu bezpečnostního prostředí se zásadním dopadem i na Českou republiku v souvislosti s probíhající ruskou agresí na Ukrajinu,“ uvedla ministryně ve svém návrhu.

ANO přesuny navržené vládou podpoří. Krok správným směrem, řekla Schillerová

„Je to krok správným směrem, my to podpoříme,“ řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová k návrhu vlády Petra Fialy na posílení rozpočtu ministerstva obrany o miliardu. Nebude to ale podle ní nebude stačit.

ANO podle Schillerové podpoří i návrh vlády na přesun 1,8 miliardy korun pro vnitro a na humanitární pomoc.

Když projdou tři přesuny v rozpočtu navrhované vlády, k případnému rozdělení zbyde v rozpočtové rezervě podle Stanjury asi 199 milionů korun. O dalších úpravách rozpočtu nad rámec této sumy směřujících do rezervy už Sněmovna nebude moci hlasovat.

„Nevím, proč jsme se dnes sešli, když vládní rozpočtová rezerva je skoro prázdná,“ řekl místopředseda Sněmovny Karel Havlíček z hnutí ANO.

Minulá vláda šéfa ANO Andreje Babiše navrhovala pro letošek státní rozpočet se schodkem 376,6 miliardy korun. Současný kabinet Petra Fialy z ODS návrh deficitu snížil na 280 miliard korun.

Protože Česko nemá stále schválený rozpočet, hospodaří zatím v rozpočtovém provizoriu. Definitivně by měli poslanci rozpočet schvalovat příští týden ve čtvrtek. Premiér Petr Fiala ve čtvrtek ve Sněmovně při interpelacích nevyloučil, že vláda bude muset během roku přijít s novelou státního rozpočtu.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat