Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sněmovna schválila přísnější pravidla pro kácení alejí

Česko

  18:34
Praha - Pravidla kácení alejí se zpřísní. Sněmovna dnes schválila senátní verzi novely zákona o ochraně přírody. Podle ní se o kácení stromořadí bude nově rozhodovat ve správním řízení. Dosud správa silnic pouze oznamovala záměr vykácet stromy, a pokud se obec do 15 dnů nevyslovila, znamenalo to souhlas. Podle ekologů byly někdy bezdůvodně vykáceny celé aleje, aniž byla zajištěna jejich náhrada novými stromy.

Pokácený strom foto: Home

"Tento zákon je nejdůležitějším předpisem v ochraně přírody a novela byla skutečně nutná. Neznamená zdaleka jen lepší ochranu alejí, i když to je asi mediálně nejatraktivnější. Ruší ale také nesmyslnou praxi udělování výjimek ze zákona vládou a zavádí další pozitivní změny," řekl ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Nově tedy budou rozhodovat o tom, zda bude kácení v konkrétních případech povoleno, ve většině případů obecní a městské úřady vždy po dohodě s příslušným silničním nebo železničním úřadem. Pokud k dohodě nedospějí, bude rozhodovat nejbližší nadřízený orgán . Povolovací řízení je druhem správního řízení a počítá tedy s účastí veřejnosti a také dává obcím právo požadovat náhradní výsadbu.

Senátoři do sněmovny poslali několik pozměňovacích návrhů. Chtěli například omezit pravomoci agentury ochrany přírody. Ministr Miko dříve uvedl, že žádný z pozměňovacích návrhů nepodporuje, podle něj jde o kroky zpět. Dnes však řekl, že pro ministerstvo jsou pozitiva tohoto zákona natolik významná, že je připraven akceptovat i senátní předlohu.

Norma obsahuje i další novinky. Například upravuje nedostatky českého práva související s evropskou směrnicí o ochraně ptáků. Novela také stanovuje postup při hodnocení lesních hospodářských plánů ve významných lokalitách a v ptačích oblastech. Mění rovněž systém schvalování výjimek, které se týkají zvláště chráněných území.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat