Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sněmovna schválila vznik Národní sportovní agentury, ta převezme pravomoci od ministerstva školství

Česko

  11:16aktualizováno  15:11
Praha - Sněmovna navzdory opoziční kritice schválila vznik Národní sportovní agentury, která převezme od ministerstva školství sportovní agendu včetně dotací. Dolní komora o tom ve středu rozhodla v rámci novely o podpoře sportu. Novelu přijala navzdory opoziční kritice, že vznik agentury jako nového centrálního úřadu je nesystémový a že rozdělování peněz bude málo transparentní.

Sport (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

Chyby za 3,2 miliardy korun. Jinak ministerstvo zdravotnictví nechybovalo, tvrdí NKÚ

Poslanci odmítli opoziční návrhy, aby agentura byla například příspěvkovou organizací ministerstva školství, nikoli novým úřadem. Sněmovna také odmítla žádost, aby požadavky na předsedu agentury nebyly šité na míru poslanci ANO a vládnímu zmocněnci pro sport Milanu Hniličkovi. Poslanec Pirátů Lukáš Bartoň v této souvislosti poznamenal, že novele se přezdívá „lex Hnilička“.

Předsedou agentury tak bude moci být být osoba starší 30 let, která má nejméně pětileté zkušenosti v řídící funkci v oblasti sportu. Na rozdíl od požadavků na jiné představitele centrálních úřadů by předseda agentury mohl být člen Parlamentu. Sněmovna odmítla také návrhy, aby agentura neměla sídlo v Praze, ale v Bruntále, Žďáru nad Sázavou nebo v Ostravě.

Za pitnou vodu se platí, za umělý sníh ne. Čerpají jen málo, brání skiareály ministerstvo

Hlavním úkolem agentury bude vytvoření nového systému státní podpory sportu. Podle průzkumu České unie sportu nemá většina z téměř 7500 klubů a jednot peníze na činnost, na nábor dětí a na kvalifikované trenéry. Kvůli složitosti dotačních programů mají kluby navíc potíže s žádostmi o peníze. Velkým problémem jsou i sportoviště. Letos je v kapitole ministerstva školství na sport vyčleněno 5,5 miliardy korun, slibováno bylo sedm miliard.

Vrcholní představitelé sportovního prostředí vznik agentury vítají. „Doufáme, že agentura českému sportu pomůže organizačně a zejména finančně. Důležité bude, aby nově vzniklá agentura byla dostatečně personálně zajištěná kvalitními lidmi, kteří mají zkušenosti se státní správou, se svazovou nebo klubovou činností. Agendy a problémů k řešení ve sportu je víc než dost, stát tuto oblast dlouhodobě fatálně zanedbával,“ uvedl předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta. ČUS vznik samostatného orgánu pro sport prosazovala dlouhodobě. „Trochu nás mrzí, že se nejedná o ministerstvo,“ poznamenal Jansta.

Národní sportovní agenturu podporuje i Český olympijský výbor (ČOV). „Schválení zákona o jejím vzniku je však pouze prvním krokem ke zlepšení stavu českého sportu a jeho financování, důležité bude nastavení systému státní podpory sportu. Podstatné je, že agentura by měla umožnit programové, víceleté a stabilní financování sportovních svazů a organizací,“ doplnila tato organizace.

Agentura, jejíž vytvoření nyní posoudí Senát, by měla mít částečně parametry samostatného ministerstva. Její předseda by měl pobírat stejný plat jako ministr. Agentura by měla mít 80 zaměstnanců, z nichž 30 převezme z ministerstva školství.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!