Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Sněmovna schválila zákon o registrovaném partnerství

Česko

  18:37
Praha - Sněmovna dnes přehlasovala prezidentské veto a tím schválila zákon o registrovaném partnerství. Václav Klaus to považuje za krátkozraké předvolební gesto.

Zástupci Gay iniciativy Jiří Hromada a Marcela Šulcová. foto: ČTK

Česká republika se zařadí k zemím, kde mohou homosexuálové uzavírat registrované partnerství. Rozhodla o tom dnes sněmovna, která nejtěsnější možnou většinou přehlasovala prezidentské veto.

Zákon o svazcích lidí stejného pohlaví podpořilo 101 ze 177 přítomných poslanců.
Prezident Václav Klaus prohlásil, že výsledek hlasování nepovažuje za porážku svou, ale "za porážku všech nás, kteří věříme, že rodina je v naší společnosti základní, jedinečná a bezkonkurenční, a kteří věříme v práva univerzální (nikoli skupinová) a v práva zajišťující svobody (nikoli nároky)".

Osud zákona byl do poslední chvíle nejistý, poslanci o něm dnes hlasovali třikrát - v prvním hlasování norma neuspěla, ve druhém ano. V obou případech ale některý z poslanců výsledek zpochybnil, takže teprve třetí hlasování bylo platné.

Sněmovna se v minulých letech zabývala touto spornou normou několikrát, až pátá předloha tedy uspěla. Klíčovým argumentem odpůrců zákona je právě strach z oslabení tradiční rodiny. Zastánci předlohy se toho neobávají.

Podle nich není důvod, aby část občanů jen kvůli odlišné sexuální orientaci neměla, pokud to jde, stejná práva jako ostatní. Politici se neshodnou ani v tom, zda tento zákon otevírá cestu k dalším budoucím změnám, které by vedly až k postavení registrovaného partnerství na úroveň manželství.

Kritici normy míní, že ano, a varují před otevíráním "Pandořiny skříňky". Klaus soudí, že zákon příliš rozšiřuje zásahy státu do lidských životů. Se svobodou menšin, o níž mluví premiér Jiří Paroubek (ČSSD), nemá nic společného, míní.

Debata o zákonu vyústila v další politický spor premiéra s prezidentem. Paroubek se v dění kolem normy výrazně angažoval a nabádal sociální demokraty, aby zákon pokud možno všichni podpořili, což se nakonec nestalo.

Občanští demokraté předsedu vlády obvinili z toho, že na tématu parazituje, a zákon tak vlastně ohrozil. Prezident dnes uvedl, že výsledek hlasování ho o správnosti a potřebnosti zákona nepřesvědčil.

Není si prý jist tím, zda sněmovna opravdu hlasovala o tomto zákonu, "o detailech jeho textu, o důsledcích, které z něho poplynou, nebo zda bylo módně hlasováno o špatně pochopeném liberalismu, nebo zda dokonce nešlo jen o krátkozraké předvolební gesto".

Normu dnes podle očekávání podpořila drtivá většina sociálních demokratů. Proti byli Josef Mikuta a Rudolf Tomíček, Petr Ibl se hlasování zdržel, tedy zákon nepodpořil.

Eva Nováková se ze zdravotních důvodů hlasování nezúčastnila, již dříve ale uvedla, že jí náboženské přesvědčení brání v tom, aby hlasovala pro. Zákon podpořila i většina přítomných komunistů a všichni unionisté, kteří se zúčastnili hlasování.

Proti byli tradičně lidovci a normu nepodpořila ani drtivá většina občanských demokratů. Pro byli tentokrát jen dva poslanci ODS, tedy podstatně méně než v předchozích případech.

Jednou z těch, která v minulosti zákon podporovala, ale dnes to neudělala, byla Kateřina Dostálová, jedna ze spoluautorek normy. 

Nejen ona, ale i další občanští demokraté uvedli, že jim vadí, jakým způsobem zákon prosazovali lídři ČSSD. "To, co z toho udělal Paroubek s (úřadujícím předsedou ČSSD Bohuslavem) Sobotkou, mě natolik znechutilo, že dám křížek (zdržím se hlasování)," řekla ČTK ještě před hlasováním poslankyně.

Hlasování se pak skutečně zdržela. V prosinci pro normu hlasovalo víc než deset poslanců ODS. Paroubek večer vrátil osočení z nátlaku na poslance nejsilnější opoziční straně.

Uvedl, že si váží dvou poslanců ODS, kteří dnes nepodlehli "surovému nátlaku, kterému byli podrobeni". "Je to znak jejich svobodomyslnosti," dodal.

Někteří sociální demokraté dnes v rozpravě zdůraznili, že je nikdo k ničemu nenutil a oni se rozhodovali svobodně. Předseda klubu sociální demokracie Michal Hašek uvedl, že v ČSSD nešlo o závazné hlasování.

Připomněl ale, že jeho strana má prosazení zákona o registrovaném partnerství ve svém programu.

Zákon má upravit vznik a zánik svazku. Partnerství by se zapisovalo do občanského průkazu. Partnerům a partnerkám norma mimo jiné zaručí nárok na informace o zdravotním stavu jejich protějšku a šanci dědit stejně jako manželé. Předpis počítá se vzájemnou vyživovací povinností. Adopce zákon neumožňuje.

Podobné normy platí v řadě evropských zemí. ČR se stala prvním postkomunistickým státem, který partnerství uzákonil. Zákon o registrovaném partnerství patří k nemnoha věcem, které pravidelně rozdělovaly i jednotlivé politické frakce, jednotně proti byly vždy jen lidovci.

Víc hlasů získávala norma vždy od levicových poslanců. V loňském říjnovém průzkumu se pro přijetí zákona vyslovilo 62 procent Čechů a Češek. Dvě pětiny lidí uvedly, že homosexuála osobně znají.

S uzavíráním svazků osob stejného pohlaví rozhodně nesouhlasilo 14 procent
dotázaných. Zákon má nabýt účinnosti prvním dnem třetího kalendářního měsíce
následujícího po dni jeho vyhlášení.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...