Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Sněmovna se ke schválení církevních restitucí vrátí v červenci

Česko

  14:39aktualizováno  15:26
PRAHA - Sněmovna ani ve třetí etapě nedokončila schvalování zákona o církevních restitucích. Vrátí se k němu až v červenci. Rozhodla o tom na závěr své červnové schůze po tříhodinovém projednávání vládního návrhu, který vyplnili jeho často opakovanou kritikou zejména levicoví poslanci. Zástupci ČSSD, KSČM i VV také neúspěšně navrhovali odklad projednávání až do začátku září.

Jednání sněmovny o církevních restitucích foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Ukončením schůze, pro které byli i zástupci vládních stran, sněmovna fakticky vyhověla sociálním demokratům. Ti se rozhodli zdržovací taktikou přimět sněmovnu odložit schvalování až na příští schůzi tak, aby se poslanci k zákonu po očekávaném senátním vetu znovu vrátili až v září.

Opozice prý už nebude bránit schvalování

Podle kuloárových informací prý už v červenci nebudou opoziční frakce bránit tomu, aby sněmovna zákony schvalovala i mimo vyhrazený termín, tedy ve středu a v pátek maximálně do 14:00.

Šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc na tiskové konferenci po ukončení schůze sněmovny řekl, že ČSSD splnila svůj úkol tím, že zabránila hlasování o restitucích již při této schůzi. Podstatné pro ČSSD je, že po vetu v Senátu, kde mají sociální demokraté většinu, bude sněmovna o restitucích opět jednat až v září. Obstrukce při červencové schůzi sněmovny ale zcela nevyloučil.

ČTĚTE TAKÉ:

Dolní komora zahájila schvalování zákona už minulý pátek, kdy se do kritiky zákona a zejména katolické církve pustili především komunističtí poslanci. Pokračovala ve středu a v pátek se do debaty zapojili převážně sociální demokraté.

Opozice zpochybňuje rozsah vydávaného majetku i výši náhrad, které chce ČSSD spolu s Věcmi veřejnými zrušit. Vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání počítá s tím, že církve by měly dostat asi polovinu někdejšího majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu.

Za ostatní majetek pak mají získat náhradu 59 miliard korun během 30 let. K této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních.

Babák podmínil podporu přijetím pěti úprav

Poslanec ČSSD Břetislav Petr doporučil vrátit zákon k novému projednání ve výborech. Vláda totiž podle něj "velkoryse navýšila cenu pozemků určených k navrácení" a není jasné, jak k ceně dospěla. Michal Babák jménem Věcí veřejných podmínil podporu zákonu přijetím pěti úprav.

Chce mimo jiné zrušit osvobození církví od daní z příjmů a z převodu nemovitostí v případě prodeje nemovitostí nebo prodloužit lhůtu k přezkoumání majetkového nároku církve ze tří na šest měsíců. Neúspěšně navrhoval odložit schvalování zákona do 5. září. Stejný požadavek se stejným výsledkem vznesl po hodině i předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Koalice odmítla odklad na září

Koalice už ve středu, byť až na třetí pokus, odmítla podobnou snahu Vladimíra Koníčka (KSČM) o odklad do 4. září. Dnes pak nevyhověla další Koníčkově žádosti přerušit projednávání do doby, než vláda sněmovně předloží návrhy prováděcích předpisů k zákonu o majetkovém vyrovnání s církvemi. Poslanec také poukazoval na rozdíly v rozsahu navraceného majetku podle zákona a zjištěním církevní komise ministerstva kultury.

ČSSD si  vypomohla i transparenty, které umístila před své poslanecké lavice. Stálo na nich "Stop předraženým církevním restitucím", "Vláda na restituce peníze má, na důchody ne" nebo "Nejde o věřící, jen o peníze a majetek".

Šňůru opozičních výhrad nakrátko přestřihl pouze František Laudát (TOP 09), který se ohradil vůči přístupu levice. "Brnkáte na ty nejhorší city v téhle společnosti," prohlásil a zmínil například závist.

Obvinil ČSSD, že bere církevní restituce jako téma před podzimními volbami. "Při posledních krajských volbách také neříkala příliš, co chce, ale co nechce," podotkl.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,