Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Sněmovna schválila změny v sociálních dávkách. Zvýšení rodičovské neprošlo

ilustrační snímek foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Zjednodušení pravidel u čerpání příspěvku na bydlení, změny v dávce mimořádné pomoci a také možnost rychlejšího čerpání rodičovské, v pátek schválila Sněmovna. Pro vládní novelu byla i celá opozice, které se nepodařilo prosadit návrhy na zvýšení celkové částky rodičovského příspěvku, hnutí ANO navrhovalo zvýšení o 100 tisíc a SPD o 60 tisíc korun.
  10:57

Rodiče s nízkými výdělky si budou moci podle schválené vládní verze předlohy zvýšit měsíční částku rodičovské z nynějších nejvýš 10 tisíc korun až na 13 tisíc korun. Podle ministerstva práce a sociálních věcí si tak v době zdražování budou moci rodiny zvednout příjem, celkovou částku příspěvku pak ale vyberou rychleji.

Opoziční hnutí ANO a SPD neprosadily návrhy na zvýšení celkové částky rodičovského příspěvku a automatické valorizace rodičovské. Hnutí ANO chtělo růst základní částky z 300 tisíc na 400 tisíc korun. SPD navrhovalo, že by se částka rodičovského příspěvku měla zvýšit na 360 tisíc korun. Tyto úpravy nepodpořil ani sociální výbor ani ministr práce a sociálních věcí.

Příjemci příspěvku na bydlení zřejmě budou dokládat příjmy a výdaje jednou za půl roku, nikoli každého čtvrt roku jako doposud. Nutný nebude ani podrobný rozpis jednotlivých položek nákladů na služby související s bydlením.

„Pokud se za toho půl roku jejich náklady změní a zvýší, tak samozřejmě mohou přijít na úřad a zažádat si o vyšší příspěvek,“ vysvětloval ministr práce a sociálních věci Marian Jurečka.

Dávku by měly úřady přiznávat na dobu neurčitou a lidé o ni nebudou muset žádat každý rok znovu. „Tak aby senioři, u kterých se nic nemění a stále ten příspěvek potřebují, o něj nemuseli žádat zbytečně pořád znovu,“ hájila návrh i pirátská poslankyně Olga Richterová.

Dávku mimořádné okamžité pomoci, která patří mezi podpory v hmotné nouzi, by nově mohli pobírat i lidé, jimž kvůli nedostatku peněz bude hrozit ztráta bydlení nebo zůstanou bez základních potřeb.

Celková částka v jednom roce by neměla překročit dvacetinásobek životního minima, teď tedy 85 tisíc korun. U jednorázové dávky by se posuzoval příjem žadatele a jeho blízkých nejen za daný měsíc, ale i za předchozí tři měsíce, což má zabránit spekulování.

Novela o sociálních dávkách nyní zamíří k posouzení do Senátu, který se k ní sejde pravděpodobně příští týden. Vláda počítá, že by nová pravidla měla začít platit už od července.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat