5. listopadu 2019 15:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovna souhlasila s opatřením EU, v případě brexitu bez dohody by minimalizovalo dopad na rozpočet

Poslanecká sněmovna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vláda získala souhlas Sněmovny s přijetím nařízení EU, které má minimalizovat dopady případného brexitu bez dohody na rozpočet unie. Opatření bude přijato v případě, že ani nový britský parlament neschválí upravenou dohodu o podmínkách odchodu Spojeného království z EU, který byl posunut na konec ledna příštího roku. Senát dal vládě obdobný souhlas v minulém týdnu.

„Návrh umožní, aby Spojené království do rozpočtu EU dále přispívalo i v roce 2020 a tím se minimalizovaly dopady případného tvrdého brexitu na rozpočty ostatních členských států včetně České republiky,“ řekla poslancům ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Označila za klíčové to, aby Británie v maximální míře dostála svým finančním závazkům z doby svého členství v EU.

Ministryně připomenula, že souhlas s obdobným opatřením pro letošní rozpočet EU dal Parlament vládě na jaře pro případ brexitu bez dohody na konci března.

Britský parlament v září schválil zákon, kterým zakázali vyvést Británii z EU bez dohody. Britský premiér Boris Johnson sice vyjednal s Bruselem změnu podmínek v dohodě o brexitu, nedokázal ji však prosadit v parlamentu, a musel proto unii požádat o odklad termínu vystoupení do ledna příštího roku. Patovou situaci mají pomoci vyřešit předčasné volby, které se budou v Británii konat 12. prosince.

ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...