Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslanci schválili rozpočet. Nestavte občany proti uprchlíkům, žádal Stanjura

Česko

  13:48aktualizováno  17:05
Návrh státního rozpočtu na letošní rok se schodkem 280 miliard korun, který předložila vláda Petra Fialy, na mimořádné schůzi schválila Sněmovna. Koalice přesunula z rezervy peníze na pomoc Ukrajině, která se brání proti ruské agresi, a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Miliardu navíc tak dostala obrana na nákup ručních palných zbraní.

Pro rozpočet hlasovalo 99 přítomných poslanců pěti vládních stran, proti bylo 86 přítomných poslanců opozičních hnutí ANO a SPD.

„Nestavte naše občany proti uprchlíkům před válkou,“ vybídl před hlasováním poslance ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS.

Šéf ANO a bývalý premiér ANO Andrej Babiš v debatě před hlasováním o rozpočtu vládě vytkl rozhodnutí zrušit přimíchání biosložky do pohonných hmot. „Čtrnáct miliard dáte Putinovi, který zabíjí lidi,“ prohlásil Babiš. Největším výrobcem biopaliv v Česku je lovosická firma Preol, která je součástí holdingu Agrofert, kterou převedl Babiš do svého svěřenského fondu kvůli zákonu o střetu zájmů. Babiš také ve Sněmovně znovu vyzval vládu, ať prodlouží těžbu uhlí.

I ANO ale předem deklarovalo, že podpoří klíčové přesuny peněz navržené vládou kvůli ruské agresi vůči Ukrajině. „My podporujeme ty návrhy, pomoc uprchlíkům je velká výzva,“ řekl poslancům Babiš.Vláda prosadila navýšení rozpočtu ministerstva vnitra o 1,5 miliardy korun na zajištění programu pomoci občanům Ukrajiny, a přidala 300 milionů korun přidala na humanitární pomoc, z toho 150 milionů korun pro ministerstvo vnitra a 150 milionů korun pro ministerstvo zahraničních věcí.

„Nebudeme blokovat rozpočet,“ řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. Doufá, že ministr financí Zbyněk Stanjura již začíná připravovat jeho novely. Ministr reagoval, že nebude novelu zákona připravovat v nejbližších dnech a týdnech.

„Nechceme to dělat zběsile. Nechceme dělat takové nesmyslné kroky jako předcházející vláda Andreje Babiše v souvislosti s covidem, kdy nevěděla, co co bude stát, jaké budou náklady a zvyšovala pořád schodek preventivně. To dělat nebudeme,“ řekl premiér Fiala.

Stop dotaci pro Svazu bojovníků za svobodu

Poslanec ODS Jakub Janda prosadil v dílčím hlasování o rozpočtu zrušení milionové dotace Svazu bojovníků za svobodu.

Na návrh občanského demokrata Vojtěch Munzara poslanci převedli deset milionů korun z rozpočtové rezervy na aktivity k připomenutí 80. výročí vypálení obcí Lidice a Ležáky.

Sněmovna schválila také návrh lidovců Davida Šimka a Marka Výborného přesunout deset milionů na investice do zařízení mimoškolních aktivit dětí a mládeže. Místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová se svojí kolegyní Janou Krutákovou z hnutí STAN prosadily přesun 20 milionů korun na podporu potravinových bank.

Poslanci rozhodovala o více než osmi desítkách pozměňovacích návrhů, z nichž byla ale jen osm od vládních poslanců. Bylo dopředu jasné, že změny navržené opozicí nemají šanci na úspěch.

Premiér Fiala označil návrh státního rozpočtu již při jeho předchozím projednávání za protiinflační a úsporný. „Stát musí být štíhlý a bude štíhlý,“ řekl předseda vlády  Jeho kabinet předložil rozpočet se schodkem o 97 miliard nižším, než jak to navrhovala minulá vláda Andreje Babiše.

Česko od ledna hospodaří v rozpočtovém provizoriu. Rozpočet teď zamíří na Hrad, aby ho ještě podpisem potvrdil  prezident Miloš Zeman.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Úřad průmyslového vlastnictví
Správce ICT

Úřad průmyslového vlastnictví
Praha
nabízený plat: 19 730 - 28 920 Kč

Mohlo by vás zajímat