Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Změna stavebního zákona dostala šanci. Zabrala i hrozba nočním jednáním

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve Sněmovně foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Spor o novelu stavebního zákona zaměstnal v pátek poslance. Vláda chce odložit účinnost části nového stavebního zákona a hnutí ANO, které ho v minulém volebním období prosadila, se tomu ve spolupráci s SPD snažila zabránit. Po celodenním jednáním prosadila vládní koalice změnu stavebního zákona v prvním čtení.
  11:13aktualizováno  16:24

„Našim cílem je zabránit kolapsu stavebního řízení v České republice,“ řekl ministr pro místní rozvoj a šéf Pirátů Ivan Bartoš k předložené novele nového stavebního zákona.

Vládní návrh počítá s částečným odkladem zřízení státní stavební správy a se vznikem speciálního stavebního úřadu. Účinnost klíčových pasáží stavebního zákona se má posunout o jeden rok na 1. červenec 2024.

 „Bude dostatek času pro softwarové a materiální dovybavení obecních a krajských úřadů, u kterých bude podle připravované novely ponechána působnost stavebního úřadu,“ řekl Bartoš.

Lidi nezajímá, kdo to řeší, ale ať je to levné, hájí Havlíček platný stavební zákon

„Běžným lidem je úplně jedno, co pod koho spadá. Jestli je to pod úřad A nebo pod úřad B. Pod krajem, pod okresem, jestli je to pod státem. On chce to, co jsem zde řekl, aby to pro něj bylo nebyrokratické a pokud možno levné. Po 25 letech jsme se pokusili udělat tu změnu. A my netvrdíme, že to je změna geniální,“ hájil platný stavební zákon místopředseda Sněmovny a ANO Karel Havlíček.

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová vetovala zrychlené schválení vládního návrhu ve Sněmovně během jednoho dne.

Když se pak jednání o novele protahovalo, poslancům pěti vládních stran došla trpělivost a prosadili, aby se o novele jednalo klidně až do rána. Prošel návrh šéfa poslanců ODS Marka Bendy. „Když už nás tady opozice takhle školí – tak jeden návrh za vládní koalici, za všech pět klubů vládní koalice, navrhujeme, abychom dnes pokračovali v jednání i po 19., i po 21. i po 24. hodině do projednání tohoto bodu,“ zdůvodnil návrh.

Hnutí ANO totiž v průběhu pátečního jednání opakovaně testovalo, zda má vládní koalice v sále dost poslanců. Poslanci ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN, kteří momentálně nebyli v sále, ale vždy dokázali včas doběhnout a zabránit tomu, aby snaha ANO a SPD byla úspěšná.

Koalice mění zákon, který prosadila minulá vláda společně s komunisty

Nový stavební zákon schválila Sněmovna loni v červenci a bývalá vláda Andreje Babiše ho prosadila s pomocí komunistů. Podle tehdejší ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové měl pomoci zrychlit povolování stavebních projektů.

„Pokud budeme mít možnost podílet se na budoucí vládě, budeme zákon revidovat,“ řekl už tehdy šéf Pirátů Ivan Bartoš, současný ministr pro místní rozvoj. Za jednu z prvních věcí, které předělá, označila už loni stavební zákon také ODS.

Strany, které nyní tvoří vládní většinu, při schvalování nového stavebního zákona vyjadřovaly obavy, že přechod stavebních úřadů pod stát po vzoru finanční správy ochromí stavební řízení a přípravu staveb.

Vláda Petra Fialy proto nyní navrhla odložit vznik krajských stavebních úřadů. Od poloviny příštího roku by vznikl pouze Specializovaný a odvolací stavební úřad, který bude mít na starosti velké investiční akce jako jsou třeba dálnice nebo železnice.

Babiš: Každým dnem odkladu lidem zhoršujete možnost přístupu k vlastnímu bydlení

Snahu vlády změnit stavební zákon krátce poté, kdy byl přijat, kritizoval už ve čtvrtek při interpelacích bývalý premiér Andrej Babiš.

„My jsme z hlediska délky stavebního řízení na 157. místě ze 190 zemí světa. Takže velice špatně. Vy teď demontujete námi připravený stavební zákon, který to mohl změnit. Stavební povolení do 30 dnů. A vy chcete tento zákon odložit. V situaci, kdy raketově rostou vstupy do stavebnictví, vy vědomě prodlužujete tuto šílenou agónii a každým dnem odkladu účinnosti lidem zhoršujete možnost přístupu k vlastnímu bydlení a firmám k výstavbě nájemních bytů, komunitního bydlení,“ řekl Babiš.

„Já nejsem přesvědčen, že ten návrh zákona, tak jak byl napsán z pera nyní již tedy předsedkyně výboru pro veřejnou správu paní Dostálové, míří na komoru rychlosti výstavby v České republice. Dokonce analýza, která šla z Ministerstva vnitra při tom prvním návrhu, který napsala tedy pro Ministerstvo pro místní rozvoj Hospodářská komora, bylo naopak identifikováno ohrožení zaseknutí stavebního řízení na minimálně půl roku,“ opáčil mu ministr pro místní rozvoj Bartoš.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat