Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsme vděčni i za morální podporu a solidaritu, řekl velvyslanec Ukrajiny

Česko

  14:32
Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis poděkoval za pomoc, kterou schválila vláda Petra Fialy Ukrajině. „Je to velmi důležitý krok a velice si ho vážíme. Jsme vděčni i za morální podporu a za solidaritu,“ řekl Perebyjnis. „Na ukrajinských hranicích se odehrává budoucnost Evropy,“ prohlásil místopředseda Sněmovny Jan Bartošek z KDU-ČSL.

Ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis s vlajkou Ukrajiny na pražském Karlově mostě foto: Facebook Jevhena Perebyjnise

Vláda Petra Fialy ve středu jednomyslně rozhodla, že daruje Ukrajině 4006 dělostřeleckých granátů za asi 37 milionů korun. Ukrajině to má pomoci při obraně kvůli hrozbě ruské agrese. Ministryně obrany Jana Černochová z ODS to označila za gesto solidarity.

„Chceme odradit Rusko od jakékoli agrese,“ řekl premiér Petr Fiala. Rusko k hranicím Ukrajiny poslalo více než 100 tisíc vojáků.

Schválením daru dělostřelecké munice se podle Perebyjnise Česko zařadilo mezi země, které Ukrajině poskytly konkrétní vojenskou podporu. Vojenskou pomoc Ukrajině již zaslaly nebo alespoň slíbily Spojené státy americké , Velká Británie, Dánsko, Kanada a pobaltské země.

Ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis s vlajkou Ukrajiny na pražském Karlově mostě

„Připravujeme se na to, že budeme muset dávat Rusku odpor. Ukrajina samozřejmě dává přednost diplomatickému jednání a mírovému řešení před válkou. Ale v Kremlu musí pochopit, že jsme připraveni čelit ruské agresi,“ řekl již ve čtvrtek velvyslanec Perebyjnis Českému rozhlasu.

Na dotaz iDNES.cz, zda je Česká republika připravena pomoci Ukrajině i jinak, pokud o to požádá, premiér Fiala tento týden odvětil, že to naše země bude koordinovat možné formy další pomoci spolu s dalšími zeměmi Severoatlantické aliance.

„My jsme země, která má s vojenskou okupací vlastní zkušenosti, a proto nejsme připraveni něčemu takovému jenom přihlížet,“ řekl také tento týden ve Sněmovně předseda vlády Fiala.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat