Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Sněmovna chce po ministru Plagovi, aby umožnil úřední maturity, které prosazoval Babiš. Má na to pět dní

Ministr školství Robert Plaga na tiskové konferenci ohledně maturit. foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha - Sněmovna uložila ministru školství Robertu Plagovi (za ANO), aby do 28. dubna připravil nařízení, kterým umožní středoškolákům letos získat úřední maturitu. Prosadili to v pátek v dolní komoře poslanci ANO a ČSSD.
  14:24aktualizováno  19:39

Podle nich by kvůli odkladům obnovení prezenční výuky po ústupu epidemie koronaviru měli studenti v krajním případě mít možnost získat maturitní známky bez zkoušek podle průměru za studium. Sněmovna žádá nezákonný postup, reagoval Plaga. S ministrem souhlasí i Unie školských asociací ČR a Asociace ředitelů gymnázií ČR.

Babiš bude dál prosazovat úřední maturitu. Není třeba lpět na výkonu, jde o duševní zdraví, řekl

Sněmovna „žádá ministra školství, mládeže a tělovýchovy, aby interním předpisem ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, vydaným nejpozději do 28. dubna 2021, umožnil žákům středních škol získat takzvanou úřední maturitu“, uvádí se v usnesení. Hlasovalo pro něj 46 z 85 přítomných poslanců. Kromě poslanců ANO a ČSSD to prosadili zástupci SPD a Dominik Feri (TOP 09).

„Sněmovna v dnešním usnesení, v části, která se týká úředních maturit, žádá po ministerstvu školství nezákonný postup. Ministerstvo školství nemůže svým interním předpisem umožnit udělení úřední maturity,“ napsal Plaga na Twitteru. Ministr školství se pátečho jednání dolní komory nezúčastnil, požadavek na úřední maturity odmítl už ve čtvrtek. Debatu o ní označil za zbytečné zneklidňování studentů před blížící se zkouškou. Pravidla pro konání letošních maturit označil za správně vybalancovaná a úlevy dané ministerstvem pro letošní rok za poměrně zásadní.

Babiš: Maturitní didaktické testy se odpustí některým studentům dálkového, kombinovaného či večerního studia

Přijetí novely školského zákona, která by řešila jarní termín maturitních zkoušek, by si v současné době vyžadovalo stav legislativní nouze, sdělila ČTK mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Je podle ní otázkou, zda nepohodlí či složitost konání maturitních zkoušek pro žáky mohou takový postup obhájit, zda jsou zcela neoddiskutovatelně zásadním ohrožením základního práva na vzdělání. „Také se v této chvíli jeví, že epidemiologická situace umožňuje maturitní zkoušky (obdobně jako přijímací zkoušky) konat dle připraveného scénáře,“ dodala.

Podle Unie školských asociací je požadavek Sněmovny v rozporu se školským zákonem. „V konečném důsledku by vedl k tomu, že ředitelé škol, kteří jsou za konání maturitní nebo závěrečné zkoušky zodpovědní, budou postupovat nezákonně,“ uvedla unie ve stanovisku zaslaném ČTK. Vyzvala Plagu, aby požadavek odmítl jako protiprávní.

K odmítnutí vyzvala ministra ze stejného důvodu i Asociace ředitelů gymnázií (AŘG). Domnívá se, že taková změna maturitní zkoušky v letošním roce by znamenala nerovnost před zákonem pro minulé i budoucí maturanty. Ředitelé navíc upozorňují na to, že maturanti už byli s úpravami letošních zkoušek seznámeni, na některých školách se už uskutečnily interní písemné zkoušky. „Považujeme za nešťastné neustále otvírat otázku podoby letošní maturitní zkoušky, a znejišťovat tak žáky středních škol,“ sdělila ČTK předsedkyně Rady AŘG Renata Schejbalová.

Úřední maturity pro letošní rok už dříve prosazoval premiér Andrej Babiš (ANO), Plaga ale na jeho návrhy nepřistoupil. Místo toho rozhodl na základě kompromisní dohody se školskými asociacemi o tom, že maturanti letos nemusí skládat ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka. Pokud pracovali kvůli epidemii koronaviru v nemocnicích či domovech seniorů, nemusí dělat ani státní didaktické testy. Všechny čeká školní maturita ze dvou či tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru. Školy obsah zkoušek mohly upravit.

Dolní komora také vyzvala ministra, aby ke stejnému datu do poloviny příštího týdne zajistil dostatečné množství opravných termínů zejména praktických částí maturit v návaznosti na přijímací zkoušky na vysoké školy. Poslanci v čele s bývalou ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD) argumentovali tím, že některé školy neodložily praktické zkoušky a začaly s nimi už minulé pondělí po otevření škol, což se údajně negativně odrazilo na výsledcích maturantů.

Plaga by měl do 28. dubna rovněž upravit opatření ohledně maturit a závěrečných zkoušek, a to i pro studenty dálkového studia. Do poloviny května by měl ministr podle rozhodnutí dolní komory předložit „plán narovnání dopadů do vzdělávání v důsledku koronaviru“.

Autor: