Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nebude to prodělečné, až bude 30 procent pracovat, řekl Rakušan k uprchlíkům

Vysílené děti momentálně spí pouze na zemi. (12. května 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

Sedmdesát procent lidí v Česku podporuje pomoc uprchlíkům z Ukrajiny před válkou, kterou rozpoutalo Rusko, a 63 procent dospělé populace v České republice se aktivně zapojilo do pomoci uprchlíkům. „Je to úžasné vysvědčení pro naší společnost,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan se Sněmovně, která se vrátila k vládní strategii řešení uprchlické vlny.
  9:47aktualizováno  16:50

„Máme přes 335 tisíc vydaných víz o dočasné ochraně a z toho jsme pouhou tisícovku lidí ubytovali v nějakém typu nouzového ubytování,“ uvedl ministr před poslanci. Neposkytujeme jim dlouhodobý azyl, ale jen dočasnou ochranu, zdůraznil Rakušan před poslanci. Na ni mají Ukrajinci prchající před válkou, kterou rozpoutalo Rusko, nárok do konce března příštího roku.

„Ve chvíli, kdy nám bude 30 procent lidí pracovat a začne odvádět peníze do veřejného zdravotního systému, tak to přestává být prodělečné a naopak ten zdravotní systém jako takový na tom může vydělávat. Ve střednědobém výhledu můžeme říct, že naopak někdy v roce 2025 při řádné adaptaci lidí na život v České republice to může být pozitivním jevem pro příjmy státního rozpočtu a pro růst HDP v České republice,“ prohlásil ministr vnitra.

Rakušan se ohradil proti hrozbě od primátora

Ministr se ohradil proti ultimátu od pražského primátora Zdeňka Hřiba, že když vláda do úterý nezačne řešit přerozdělení uprchlíků z Ukrajiny, zavře Praha krajské asistenční centrum pomoc Ukrajincům ve Vysočanech. „Asi si úplně nepomůžeme, když budeme zavírat krajská asistenční centra,“ řekl Rakušan.

Těžko se nyní podle ministra vnitra odhaduje, kolik uprchlíků bude chtít v Česku zůstat. Záležet bude na délce konfliktu. „Zkušenosti z jiných migračních krizí říkají následující: Pokud skončí do půl roku, tak nezůstává v cílové zemi více než 10 procent příchozích. Pokud bude trvat rok, hovoří se o nějakých 20 až 25 procentech příchozích, kteří mají zájem v té zemi zůstat. Pokud trvá nějakou delší dobu, dva tři roky, v té chvíli ta čísla výrazně stoupají a záleží samozřejmě i na geografické blízkosti. Podle sofistikovaných odhadů, které máme, se potom můžeme bavit až o nějakých 40 procentech lidí,“ uvedl ministr vnitra.

Kvůli katastrofální situaci na pražském Hlavním nádraží, kde část běženců, včetně dětí, přespává na zemi, již v Troji musel vzniknout stanový tábor pro zhruba 150 lidí. Uprchlíků je ale na nádraží výrazně více, řádově několik stovek. „V Praze máme rozjednané dvě další kamenné nemovitosti, aby nemuseli být na nádraží,“ řekl Rakušan.

Pražský primátor Zdeněk Hřib ve čtvrtek řekl, že pokud vláda do úterý příštího týdne nezahájí práce na vytvoření systému rozdělení uprchlíků do krajů, Praha uzavře své asistenční centrum ve Vysočanech, které jí bezplatně poskytla developerská společnost Central Group. V Praze již nejsou ubytovací kapacity a podle primátora je v ní čtyřikrát víc uprchlíků na obyvatele, než v některých jiných krajích.

„Situace na Hlavním nádraží se měla řešit dříve,“ reagovala místopředsedkyně Sněmovny za opoziční hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová.

Není to na úkor českých dětí, řekl Gazdík

„Nepomáháme ukrajinským běžencům a ukrajinským dětem na úkor českých dětí a jejich rodičů,“ uvedl ve Sněmovně ministr školství Petr Gazdík.

„Pravdou je, že ve třídě bude třeba o něco málo více žáků, pravdou je, že se někde budou muset možná od září učit na směny, ale Ukrajina je ve válce, Ukrajinu napadla Ruská federace a my buď pomůžeme nebo jasně řekneme: my pomáhat nebudeme. Asi tušíte, že já jako ministr školství budu vždy upřednostňovat to první,“ řekl Gazdík.

Jak Rakušan, tak Gazdík mluvili o tom, že se chování České republiky vůči uprchlíkům nemůže řídit xenofobními výkřiky některých politiků. „Je potřeba si uvědomit, že v České republice jsme tu situaci zvládli,“ řekl Rakušan. „Situaci zvládáme a zvládneme,“ slíbil i ministr školství.

Nevyvrátili jste obavy občanů, řekl Okamura

Vystoupení členů kriticky zhodnotil předseda SPD Tomio Okamura. „Vláda absolutně nevyvrátila obavy občanů,“ řekl lídr opozičního hnutí.

Debatu k uprchlické vlně poslanci v pátek nedokončili. Vládní strategii zvládání uprchlické vlny měla Sněmovna na programu již v úterý, ale po hodině Okamurova vystoupení opustili ministři sál na protest proti tomu, co říkal. Okamura totiž vyzýval k vyhoštění „nepřizpůsobivých“ uprchlíků do Maďarska.

„V souvislosti s ukrajinskými migranty vzbuzuje obavy také hojný výskyt tuberkulózy, HIV, spalniček a žloutenky na Ukrajině,“ útočil Okamura na uprchlíky. Napadal také ministry, že jsou natvrdlí a jak z Marsu.

Hygienici v Praze nezaznamenali v souvislosti s uprchlíky z Ukrajiny častější výskyt infekčních nemocí jako spalničky, žloutenka nebo tuberkulóza. Informovali o tom dnes v tiskové zprávě na webu Hygienické stanice Hlavního města Prahy (HSHMP). Větší nápor v souvislosti s příchodem desítek tisíc lidí nezaznamenávají ani praktičtí lékaři.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat