Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V reakci na Putinovu válku rozšiřujeme podmínky odpočtu daně, řekl ministr

Česko

  12:59aktualizováno  13:37
Návrh změny zákona, která umožní daňové úlevy při pomoci Ukrajině čelící ruské invazi, projednali poslanci. Předpokládá, že z daní bude možné odečíst dary poskytnuté přímo Ukrajině na podporu jejího obranného úsilí nebo tamním neziskovým organizacím. „V reakci na Putinovu válku na Ukrajině rozšiřujeme podmínky odpočtu daně,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura.

Novela i pro letošní rok prodlužuje možnost odečíst si od základu daně dary poskytnuté na zákonem stanovené účely až do 30 procent základu.

Nově by také měli mít možnost odečtu od základu daně i daňoví poplatníci z Ukrajiny, pokud jejich zdanitelné příjmy ze zdrojů na území České republiky tvoří nejméně 90 procent zdanitelných příjmů.

Pro letošní rok bude od daně osvobozen příjem ukrajinských zaměstnanců spočívající v tom, že jim a jejích rodinným příslušníkům zaměstnavatel poskytne ubytování v Česku kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině.

Poslanci ji ve středu projednali ve druhém čtení, definitivně by návrh mohli podle Stanjury schvalovat již v pátek.

Poslanci si připomněli genocidu ukrajinského národa při hladomoru za Stalinovy vlády

Sněmovna ve středu projednala i bod nazvaný Připomenutí genocidy ukrajinského národa během hladomoru organizovaného stalinským režimem Sovětského svazu (1932 - 1933).

Právě před sto lety, 6. dubna 1922 se Josif Vissarionovič Stalin stal generálním tajemníkem komunistické strany. Původně méně významné funkce využil velmi brzy k upevnění své moci, které se nepustil až do své smrti v roce 1953.

Obětí uměle vyvolaného „holodomoru“ rozpoutaného za Stalinova režimu byla i prababička poslance Vladimíra Balaše za hnutí STAN, který ve Sněmovně vystoupil a tehdejší genocidu ukrajinského národa páchanou Stalinem přirovnal ke genocidě páchané ruskými vojáky na Ukrajině při Putinově válce.

Hladomor na Ukrajině poslanci odsoudili před 15 lety jako dílo zrůdného totalitního režimu. Podle odhadů historiků způsobil v celém Sovětském svazu smrt až deseti milionů lidí. Polovina z nich zemřela na Ukrajině.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat