Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Koho za Lipovskou? Poslanci se zasekli na volbě členů Rady ČT, nástupce nezvolili

Bývalá členka Rady ČT Hana Lipovská foto: Jakub Stadler, MAFRA

Nepříliš úspěšná byla ve středu volba nových členů Rady České televize. Na uvolněné místo po Haně Lipovské nebyli zvoleni ani kandidát vládní koalice Zdeněk Šarapatka, který dostal 86 hlasů ze 182 hlasujících v tajné volbě, ani kandidát ANO Daniel Váňa, který dostal 88 hlasů.
  17:28

Jde o do jisté míry překvapení, protože koalice má ve Sněmovně pohodlnou většinu.

Lipovská byla loni v září před volbami do Sněmovny odvolána z rady, protože  se spojila s Volným blokem Lubomíra Volného. Její odvolání předcházelo velké divadlo ze strany Volného.

Nejprve se bývalý poslanec SPD obrátil se „na kamarády espéďáky“ a na komunisty, aby spolu s ním obstruovali. „Tomio, nedovol odvolání Hanky Lipovské, ty nejsi krysa,“ vyzýval Okamuru. Nakonec Volného ze sálu musela dostat silou ochranka. Přitom zničil pult šéfa Sněmovny.

Volby pak skončily pro Volný blok naprostým debaklem. Uskupení dostalo jen 1,33 procenta hlasů.

Při obsazování dalších pěti neobsazených míst v Radě ČT uspěl jen Ilja Racek, který dostal 171 hlasů, čtyři místa zůstala volná, poslanci budou vybírat z 8 kandidátů.

Lipovská sama odmítla odstoupit z rady ČT: 

26. července 2021

Do Rady Českého rozhlasu byl zvolen Šebek

Zvolen byl naopak nový člen Rady Českého rozhlasu, stal se jím historik Jaroslav Šebek, dostal v tajné volbě 156 hlasů od 182 hlasujících. V devítičlenné rozhlasové radě se uvolnilo jedno místo poté, co na tuto funkci rezignoval před volbami lídr pražské kandidátky SPD Josef Nerušil.

Do čela Nejvyššího kontrolního úřadu navrhli poslanci dosavadního ředitele NKÚ Miloslava Kalu. Navrhly ho všechny strany vládní koalice, jež mají v dolní komoře většinu hlasů. Kala dostal 123 hlasů od 182 hlasujících, řekl iDNES.cz předseda volební komise Martin Kolovratník. Kalu ještě musí potvrdit a jmenovat prezident Miloš Zeman. Opoziční ANO nominovalo do volby poslance Romana Kubíčka. Ten se ale těsně před volbou kandidatury vzdal.

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat