Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Průzkum: Vládní Spolu poprvé na druhém místě, propadla ODS. Vede ANO

Andrej Babiš se s voliči setkal před kulturním domem v Břeclavi. (16. května 2022) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

ANO poprvé od říjnových voleb do Poslanecké sněmovny v průzkumu volebních preferencí přeskočilo vládní koalici Spolu. Hnutí expremiéra Andreje Babiše by volilo 29,5 procent lidí, zatímco strany koalice Spolu, které vede Petr Fiala, si proti dubnu pohoršily o pět procentních bodů na 28,5 procenta. Ukázal to průzkum agentury Kantar CZ pro Českou televizi.
  16:01

Hnutí ANO si oproti dubnovému průzkumu polepšilo o jeden procentní bod, zatímco koalice Spolu stran ODS, TOP 09 a KDU-ČSL výrazně o pět procentních bodů klesla.

Piráti se STAN si stejně jako hnutí ANO polepšili o jeden procentní bod a v květnu by jim tak dalo hlas 12,5 procent lidí. Vyšší preference by strany získaly v případě, že by kandidovaly samostatně. Piráty by za takových podmínek vybralo 8,5 procenta respondentů, STAN by získalo 6,5 procent.

Za hnutím ANO a vládními koalicemi by se umístilo SPD Tomia Okamury, které by v květnu volilo 11,5 procenta respondentů. Na hranici vstupu do Poslanecké sněmovny pak balancuje ČSSD s pěti procenty. Statistická chyba se však u ní pohybuje kolem 1,5 procentního bodu, proto nelze jednoznačně říci, zda uspěla, či nikoliv, uvádí autoři průzkumu.

V případě, že by všechny strany kandidovaly samostatně, by rovněž zvítězilo hnutí ANO s 28 procenty. Naopak ODS, která by skončila druhá, si oproti dubnu pohoršila o 3,5 procentního bodu na 22,5 procenta. TOP 09 by samostatně získala čtyři procenta hlasů a KDU-ČSL 3,5 procenta. KSČM má podle květnového průzkumu podporu 2,5 procenta lidí.

Agentura provedla průzkum v druhé polovině května mezi necelou tisícovkou lidí. Statistická chyba podle ní činí plus minus 1,1 procentního bodu až plus minus 3,5 bodu.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat