Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Poslanci kývli na změnu výběru členů Rady ČT. Baxa dohodl kompromis s ANO

Ministr kultury Martin Baxa z ODS foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Sněmovna schválila změnu zákona, která upraví výběr členů Rady ČT a Českého rozhlasu. Má se do něj zapojit i Senát. Ministr kultury Martin Baxa z ODS vyjednal kompromis s opozičním hnutím ANO a změna začne platit až v říjnu. Odpadla tak výhrada opozice, že si vláda chce změnou zákona „ohlídat“ volbu nového ředitele ČT. Koalice pak pomohla odvolat ze školského výboru bývalého poslance ANO Iva Vondráka.
  12:47aktualizováno  17:29

„S panem kolegou Juchelkou budeme navrhovat, aby v hlasování v rámci třetího čtení byla schválena účinnost zákona k 1. 10. 2023,“ popsal Baxa klíčovou dohodu s poslancem ANO Alešem Juchelkou. „Ten kompromis tady vznikl, já za něj děkuji,“ potvrdil i Juchelka.

Dohoda koalice s ANO o odvolání Vondráka

Součástí politických dohod mezi vládní koalicí a ANO bylo i to, že ze školského výboru byl odvolán bývalý člen ANO, nyní nezařazený Ivo Vondrák, který výboru předsedal. Návrh podpořila i většina poslanců koalice.

Vondrák se s hnutím ANO rozhádal, protože podporoval ve volbě prezidenta Petra Pavla, ne šéfa ANO Andreje Babiše.

Třetinu Rady ČT i Rady Českého rozhlasu má nově volit Senát, přičemž televizní rada by měla mít nově 18 členů místo 15. Podle ministra kultury Baxy změna posílí nezávislost veřejnoprávních médií. Nebude už totiž také možné odvolat rady veřejnoprávních médií jako celek.

Návrhy na členy Rady České televize a Rady Českého rozhlasu mají nově podle návrhu vlády podávat organizace, které existují aspoň deset let a představují kulturní, regionální, sociální, odborové, zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy. To má eliminovat návrhy od jen účelově založených sdružení.

Poslanci si ráno odhlasovali možnost nočního jednání, ale nakonec to nebyla třeba. Zapojení horní komory parlamentu do volby členů rad se dříve koalici nepovedlo prosadit na zatím třech pokračováních mimořádné schůze, kterou nechala kvůli navržené novele svolat.

Opoziční ANO a SPD v mnulých měsících opakovaně vyčítaly pětikoalici, že je změna způsobu volby radních veřejnoprávních médií, do níž by byl zapojen Senát, účelová, jen kvůli volbě nového ředitelem České televize.

Pronájem bytu 2+kk - České Budějovice
Pronájem bytu 2+kk - České Budějovice

Bezdrevská, České Budějovice - České Budějovice 2
11 000 Kč/měsíc