Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslanci schválili návrh, který zaručí 130 procent průměrné mzdy jen učitelům

Česko

  13:12aktualizováno  17:52
Učitelé mají šanci, že jim vyšší než průměrné platy zaručí změna zákona o pedagogických pracovnících, na kterou kývli poslanci. Objem peněz na jejich platy by měl každý rok 130 procent průměru v zemi. Nebude se to ale týkat dalších pedagogických pracovníků. Změnu zákona ještě musí potvrdit Senát.

„Učitelé jsou jediná profese, která to bude mít garantováno v zákoně,“ řekl po schválení novely bývalý ministr školství za hnutí STAN Petr Gazdík.

Sněmovna v pátek schválila pozměňovací návrh poslanců pětkoalice, který změnil původní vládní návrh a zakotvuje do zákona objem peněz na platy učitelů. Ministerstvo školství vyhlásí normativy, aby celková výše finančních prostředků na platy učitelů odpovídala v měsíčním průměru na jeden úvazek učitele nejméně 130 procentům průměrné hrubé měsíční nominální mzdy.

„Garance není na plat každého jednoho učitele,“ připustil šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

„Ve škole jsou kvalitní učitelé, já jsem vždy jako ředitel školy říkal tažní koně, a tam potom ten ředitel má tu možnost je ohodnotit i nad rámec těch sto třiceti procent. A pak jsou ti, kteří naopak těch 130 % z nějakých objektivních důvodů nedosáhnou. Ale my chceme garantovat objem, který do těch škol skutečně půjde,“ řekl Výborný, když za poslance pěti koaličních stran návrh v únoru předložil. A potvrdil i v pátek, že takto to by mělo odměňování učitelů vypadat.

Pro zákon jako celek hlasovalo 94 ze 136 přítomných poslanců, nikdo nebyl proti, zdrželi se poslanci SPD a část klubu ANO.

Původní vládní návrh, kteří koaliční poslanci upravili, počítal s tím, že zákon bude obdobně řešit odměňování všech pedagogických pracovníků.

ANO neprosadilo vrácení návrhu zákona zpět do druhého čtení, aby mohli poslanci znovu předkládat pozměňovací návrhy.

Opoziční hnutí vytýká vládě Petra Fialy, že upravila v tichosti programové prohlášení tak, že chce navýšení platů na úroveň 130 procent průměrné mzdy garantovat jen učitelům.

„Asi koaliční poslanci zapomněli, že existují i zařízení typu dětský domov, výchovný ústav, diagnostický ústav, kde pracují ve velmi náročných podmínkách vychovatelé, většinou s vysokoškolským vzděláním a proti učitelům pracují s dětmi 24 hodin denně, sedm dní v týdnu bez jakýchkoliv benefitů, které mají třeba učitelé, jako například prázdniny,“ řekla stínová ministryně školství za ANO Jana Berkovcová.

Novela má zavést pozici provázejícího učitele pro zvýšení kvality pedagogických praxí a systém uvádějících učitelů, kteří by po dobu dvou let podporovali začínající kolegy.

Předloha dále umožní učit po omezenou dobu tří let na druhých stupních základních škol a na středních školách i bez učitelské kvalifikace.

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...