Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sněmovna zažije „boj o hazard“

Česko

PRAHA Lidovci hodlají příští týden v parlamentu předložit svůj návrh mnohem přísnějšího zdanění hazardu v Česku. Sázkové kanceláře i další firmy zabývající se tímto byznysem bijí na poplach a snaží se u zákonodárců lobbovat proti tomuto záměru.

Nejhlasitější odpůrce připravovaného návrhu je jeden z největších provozovatelů sázení v tuzemsku – společnost Sazka. Její mluvčí Zdeněk Zikmund označil návrhy lidovců za ekonomický nesmysl. „My i naši akcionáři se snažíme lobbovat proto, aby žádný podobný návrh ve sněmovně neprošel. Argumentujeme čistě ekonomickými údaji a nijak se s tím neskrýváme. Neděláme nic pokoutně, nelegálně,“ řekl včera LN Zikmund.

Sazka podle něj ze zákona odvádí devadesát procent zisku svým akcionářům – tedy sportovním svazům a sdružením. „Není kam sáhnout. Pro nás by byl podobný zákon prostě likvidační,“ tvrdí Zikmund. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda po zveřejnění úplatkářské aféry kolem hazardu, na kterou v minulém týdnu upozornila MF Dnes, plamenně prohlašuje, že hledá nezkorumpované poslance. „Nedovedu si jinak vysvětlit náhlé změny názorů poslanců některých stran v posledních týdnech,“ řekl LN Svoboda v narážce na korupci.

Přitom v síti redaktorů nabízejících úplatky uvízl i generální sekretář lidovců Jiří Sodomka. „Je to neomluvitelná chyba. Důležité pro mě je, že tomu redaktorovi nenabídl žádnou cestu, že mu neřekl, když je to loterie, dejte to sem, ... na ten účet... nabídl, že bude přesvědčovat předsedu. V tom vidím rozdíl od ostatních,“ řekl Svoboda.

Podle Svobody o silném nátlaku hazardní lobby svědčí i případ před projednáváním Janotova úsporného balíčku k státnímu rozpočtu na příští rok. Svoboda se údajně s lídry ostatních stran v předvečer hlasování o balíčku dohodl na jednorázovém zdanění hazardu v příštím roce. „Ve čtvrtek jsme se shodli a v pátek ráno z toho ODS i komunisté vycouvali,“ tvrdí Svoboda.

Za hazard může Kalousek Předseda lidovců se velmi ostře obul i do svého bývalého kolegy a současného čelného představitele TOP 09 Miroslava Kalouska. „Klasickým důkazem může být i postup bývalého kolegy Kalouska. Coby ministru financí jsme mu na celostátní konferenci uložili nepodepisovat povolení internetového sázení. Další týden to přišel ostentativně podepsat přímo na náš poslanecký klub a dva dny na to byly po celé zemi reklamy na tuhle novou službu. To přece není náhoda,“ tvrdí Svoboda.

Miroslav Kalousek nebyl včera vpodvečer na mobilním telefonu k zastižení. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ale označil Svobodovy výpady za „kecy, kterými nemá cenu se zabývat“ a „pokračování v nečistém předvolebním boji“.

Pravdou ovšem je, že Kalousek povolil za svého působení na ministerstvu internetové sázení vybrané šestici firem, mezi nimi nechyběla Sazka a další sázkařský kolos z Moravy – Synot tip.

Právě ten je v současné době lídrem na trhu takzvaných videoloterijních terminálů, na které nejvíce žehrají starostové jednotlivých obcí.

Oproti „běžným“ automatům, kterých bylo loni v Česku přes 74 tisíc, nemusí provozovatelé obci žádat o umístění. Videoloterijní terminály povoluje přímo ministerstvo financí. Během posledních měsíců se jich v tuzemsku objevilo již téměř čtyřicet tisíc.

„Považuji to za velký problém. Pomocí vyhlášek omezíme nebo úplně zrušíme 500 obyčejných automatů a ministerstvo vydá licenci na 800 dalších speciálních strojů na deset let. Nemáme jak tuhle situaci změnit,“ stěžoval si například před nedávnem litvínovský starosta Daniel Volák.

V Česku je více herních automatů než v ostatních zemích EU dohromady. Jen v Praze je stejně automatů jako v celém Německu.

***

Nový návrh Jak zdanit hazard

Návrh lidovců počítá se správním poplatkem – za každý výherní automat jeden milion korun. Zvýšit se má zdanění výnosů z hazardu změnou sazby daně.

O umístění strojů bude rozhodovat pouze obecní samospráva.

Dalším návrhem je úplný zákaz reklamy na hazard.

Provozovatelé hazardu budou muset již dnes stanovené procentní odvody na veřejně prospěšné projekty odvádět do speciálního fondu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!