18. června 2019 16:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyhoštění opětovně odsouzených cizinců z Česka má zrychlit. Sněmovna schválila novelu

Poslanecká sněmovna - ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna - ilustrační snímek | foto: ČTK

PRAHA Sněmovna znovu schválila novelu, která má urychlit vyhoštění opakovaně odsouzených cizinců. Vyhověla v úterý senátní úpravě, která se týkala doložení příjmů zahraničních studentů. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím souhlasil. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Norma má především zrychlit proces vyhoštění cizinců, kteří byli v Česku opakovaně odsouzeni pro úmyslný trestný čin. Proces by měl podle Hamáčka trvat nejvýše půl roku mimo jiné díky tomu, že by soudy, i Nejvyšší správní soud, měly na rozhodnutí o odvolání nejvýše 90 dní. Nyní může řízení o zrušení cizincova povolení k pobytu trvat podle ministra i déle než dva roky.

Repatriace cizince by neměla být možná do zemí, které ČR nepovažuje za bezpečné a kde by mu hrozila újma na zdraví. Senát se neztotožnil s návrhem svého zahraničního výboru, který chtěl zachovat dosavadní širší znění důvodů pro nemožnost repatriace.

Senátoři v novele doporučili zachovat dosavadní úpravu dokládání cizinců, kteří v Česku chtějí studovat. Nová úprava podle Jiřího Dienstbiera (ČSSD) opomíjela možnost, že si studenti mohou peníze vydělat během studia. Nutila je doložit, že mají dostatek peněz, aby se nestali zátěží pro český sociální systém. Hamáček uznal, že stávající úprava je pro studenty jednodušší.

Omezení predátorských taktik polských náborářů

O přijetí novely stála Hospodářská komora, podle níž držitelé dvouletých zaměstnaneckých karet budou už od letošního července oprávněni přejít k jinému zaměstnavateli nejdříve až po šesti měsících. Podle komory to omezí „predátorské praktiky zejména polských náborářů, ale i některých českých pracovních agentur“, které zneužívají administrativně náročnější český proces získávání pracovních víz.

Novela také umožní vládě zavést mimořádná pracovní víza na omezenou dobu jednoho roku. Vláda tak podle něj bude moci pružně reagovat na potřeby trhu. Bude moci stanovit kvóty pro ekonomické migranty. Novela počítá také se zavedením povinných integračních kurzů pro zahraniční pracovníky. Kurzy mají podle tvůrců zákona pomoci cizincům orientovat se v novém prostředí, seznámit je s právy a povinnostmi nebo s místními poměry a zvyklostmi a se základními hodnotami ČR i EU.

Kvóty pro ekonomické migranty by měly stanovit maximální počet žádostí o pobytová oprávnění za účelem zaměstnání, které by české ambasády směly v nejbližším roce přijmout. Případné zavedení kvót vláda zdůvodňuje přetížeností zastupitelských úřadů, které povolení vyřizují. Za uplynulé roky se počet žádostí o pracovní pobyty zvýšil desetinásobně. V roce 2014 jich bylo zhruba 3000, v roce 2018 již přes 30 000.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz