Vládní návrh sice prošel do druhého čtení ve Sněmovně, ale ministr práce Marian Jurečka z KDU-ČSL zároveň už před tím řekl, že když návrh neprojde parlamentem a nezíská podpis prezidenta alespoň do konce ledna, bude muset ministerstvo práce a sociálních věcí mimořádně řešit, jak se vlastně platy stanoví. Proč do konce ledna? V lednu jsou totiž platy za prosinec.
„Když my zhruba někdy do konce ledna nepřijmeme úpravu toho zákona, tak buďto nebude podle čeho stanovit zhruba pěti tisícům lidí v této zemi plat a vyplácet ho, nebo MPSV by muselo vydat sdělení ve Sbírce zákona, jak uvádí zákon, kde by muselo dovozovat na základě rozhodnutí Ústavního soudu nějakou hodnotu,“ uvedl Jurečka.
Jste zadarmo drazí, kritizuje návrh vlády Babiš
„Ministři mají málo peněz, a tak si je musí navýšit, škoda, že nemáme ten bod německé platy,“ utahoval si z návrhu vlády ve Sněmovně předseda ANO Andrej Babiš. „Normálně si brutálně navýší platy a všechno mají zdarma,“ kritizoval.
Peníze i pro první dámuSoučástí vládního návrhu je i to, že manželka prezidenta Eva Pavlová by měla dostávat část peněz, které dostává jako nezdanitelnou paušální náhradu hlava státu Petr Pavel. |
„Je to nemravné a je to sprosté,“ řekl o návrhu vlády šéf druhého opozičního hnutí SPD Tomio Okamura.
Vláda žádala Sněmovnu o to, aby schválila novelu zrychleně už v prvním čtení.
ANO a SPD to ale vetovaly.
Navrhují pětileté zmrazení platů vrcholných politiků, což zase odmítá vládní koalice
Vláda chce německé platy, ale zatím pro sebe, řekla Schillerová
„Naše podmínka je, aby platy politiků zůstaly zmrazeny. Neexistuje veřejný zájem na jakémkoli růstu platů politiků“ prohlásila před tím Schillerová.
„Vláda chce německé platy, ale zatím pro sebe,“ řekla také stínová ministryně financí a šéfka poslanců ANO a zároveň se tím vysmála slovům premiéra Petra Fialy, který v den státního svátku 17. listopadu sliboval v České televizi lidem platy jako v Německu, když ho budou za rok volit.
Navýšení platů o 6,95 procenta navrhl ministr Jurečka po kritice jeho původního plánu zvýšit platy politiků o 13,7 procenta.
„Musíme dýchat se společností,“ řekl dříve k návrhu vlády ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka. „Nechci řešit svůj plat. Hledáme řešení, které je únosné,“ řekl premiér a předseda ODS Petr Fiala.
Piráti podle předsedy poslaneckého klubu Jakuba Michálka podají pozměňovací návrhy, které zastropují výši nárůstu platů. Jeho strana bude navrhovat také snížení náhrad poslanců na dopravu.
TOP 09 bude zase prosazovat, aby se platy poslanců a senátorů krátily při vyšším zadlužení státu.
Platy se řeší po zásahu Ústavního soudu, mechanismus politici domluvili v roce 2015
Platy se vypočítávají z takzvané platové základny, která je součinem průměrné mzdy v národním hospodářství vždy za předminulý rok a zákonného koeficientu.
Ministr Jurečka ve Sněmovně připomněl, že politici se na mechanismu zvyšování platů dohodli už v roce 2015 a že už toho byl i Babiš, který nyní mluví o zmrazení platů na několik let.
Letos platy vrcholných politiků zůstaly v souvislosti s jednou z úprav ve vládním konsolidačním balíčku v podstatě na loňské úrovni.
Ústavní soud v květnu s platností od příštího roku zákonný koeficient zrušil. Uvedl, že letošní snížení soudcovských platů odporuje ústavnímu pořádku. Spočívalo v trvalé změně tohoto koeficientu ze tří na 2,822. Ústavní soud pak také upozornil, že ústavností snížení platů politiků se nezabýval.
Podle vládního návrhu má platová základna soudců v roce 2025 činit 2,822násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za předminulý rok.
Platová základna státních zástupců má představovat 90 procent platové základny soudců, zatímco představitelé státní moci mají pobírat 83,3 procenta základny soudců.
Spor o fyzické trestání dětí
Poslanci také v úterý ve druhém čtení projednávali novelu, podle které mají být nejvýznamnější vojenské objekty v budoucna pouze ve vlastnictví státu.
Schválili i plán zahraničních misí české armády na další dva roky, prodloužení působení britských vojenských instruktorů v Česku o dalších pět let.
Jednali i o novele občanského zákoníku, která se týká zrychlení rozvodů. Emoce ale vyvolal hlavně návrh Niny Novákové z KDU-ČSL vypustit z návrhu nepřijatelnost fyzických trestů pro děti.
„Právě nám tu vysvětlila, že když fláknete dítěti s láskou, tak je to v pohodě,“ kritizovala ji Taťána Malá z ANO.
„Je velký omyl, že bití dětí může pomoci k jejich větší odolnosti,“ řekla místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová.
„Mluvím o korektivním fyzickém kontaktu,“ bránila se Nováková.
„Nehoruji pro bití dětí, ale pro vymezování hranic,“ zastal se jí Miloslav Janulík z ANO.