18. října 2016 12:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další kolo výpovědí. Komárek i Šlachta opět vystoupí před sněmovní komisí

Robert Šlachta zasedání sněmovní komise. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Šlachta zasedání sněmovní komise. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Sněmovní komise ke sporné reorganizaci policie, jejíž mandát vyprší na konci října, potřebovala vyslechnout ještě řadu aktérů, některé chce předvolat znovu. Díky schválení ve Sněmovně dostala víc času na prověřování sporné reorganizace útvarů. Na předložení zprávy bude mít čas až do konce ledna.

„Sešla se velká řada materiálů, jsou to stovky stránek. Ukazuje se, že řadu lidí bude třeba pozvat ještě jednou,“ uvedl místopředseda komise Martin Lank (Úsvit). Dodal, že vedle Komárka by před komisí mohl znovu vypovídat i bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta, který od policie kvůli nesouhlasu s reorganizací odešel. Ve čtvrtek na osmé schůzi komise poslanci vyslechnou bývalého ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Bílka.

„Máme důvěru ve vyšetřovací komisi, pokud dospěla k názoru, že ten čas potřebuje, aby byl její závěr ... tak je třeba jí ten čas poskytnout,“ řekl například předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek.

Pro prodloužení práce komise do konce ledna hlasovali i lidovci. „Je třeba některé lidi předvolat znovu, vidím některé rozpory,“ uvedl člen komise za KDU-ČSL Jan Bartošek. Dosavadní výsledky komise označil za chvályhodné.

Naposledy se komise sešla v polovině září, kdy přijala usnesení týkající se jednoho z největších kritiků reformy Komárka. Jeho tvrzení, která se objevují v médiích, podle ní nejsou průkazná. Před poslanci vypovídali ředitel GIBS Michal Murín a bývalý ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang.

Komárek je jedním z největších kritiků policejní reformy, před jejím spuštěním od policie odešel. V médiích například nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálních úniků ze spisů“. Prohlásil také, že pokyn k reorganizaci dal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Důvodem podle něj bylo to, že se před volbami obával policejních zásahů ze strany protimafánského útvaru vůči ČSSD. Tuhý i Chovanec jeho vyjádření v minulosti opakovaně odmítli. Komise má Komárkova tvrzení za neprůkazná.

Komise měla podle původního plánu dát plénu výsledky do konce října. Ve čtvrtek má v plánu vyslechnout Bílka, čekala, až bude zproštěn mlčenlivosti. Na zbavení mlčenlivosti čeká komise i u ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO).

Sněmovní vyšetřovací komise je sedmičlenná, každá sněmovní strana v ní má jednoho zástupce. Vedle předsedy Pavla Blažka (ODS) v ní je Lank, Bartošek, Zdeněk Ondráček (KSČM), Richard Dolejš (ČSSD), Bohuslav Chalupa (ANO), Daniel Korte (TOP 09).

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz