Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Jak volili Češi ve světě. V Moskvě bodoval Okamura, v Brazílii Šlachta, v Austrálii PirStan

Součástí výzdoby na ambasádě v Helsinkách je i obří fotka krtečka. (8. října 2021) foto: Adam Valovič

Průběžné sčítání hlasů naznačuje, že Češi žijící v zahraničí velmi často podpořili opoziční koalice Spolu nebo Piráty a STAN. Najdou se však i ostrůvky s úplně jinými výsledky. Třeba v hlavním městě Brazílie jednoznačně zvítězila Přísaha.
  17:36

Výsledky ze zahraničí se postupně začínají objevovat na stránkách Českého statistického úřadu, webu Volby.cz. V Evropě mají sečteno zatím jen v pár okrscích. I tak se z nich už dá vyčíst pár zajímavostí. V moskevské urně se například sešlo velké množství hlasů od fanoušků SPD. Hnutí Tomia Okamury tam získalo 18,3 procenta hlasů. 

Tedy více, než má v Česku, a více než tam získalo vládní hnutí ANO, které je zatím v Česku na prvním místě. A třeba ČSSD a formace stran Trikolora Svobodní Soukromníci (TSS) dostaly v Moskvě shodně 3,65 procenta. První tam je koalice Spolu. Ovšem v Jekatěrinburgu se o výhru dělí s SPD, oba subjekty dostaly přesně dva hlasy. Zbylé dva si rozdělil PirStan a KSČM.

V Petrohradě jeden hlas dostal i Urza, který přitom přímo na volebním lístku psal lidem, že o jejich hlasy nestojí. Maximální volební účast, všech 100 procent, v Evropě hlásí třeba v Severní Makedonii. Vyhrála tam koalice Spolu a obecně se dá zatím říct, že v zahraničí až na výjimky nejčastěji vítězí právě ona nebo koalice Pirátů a Starostů.

Afrika se rozdělila na několik volebních okrsků. Po jednom je třeba v Zambii a Etiopii. V obou však vyhrála stejná formace. Pirátům se Starosty na to stačilo dohromady devatenáct z celkem dvaačtyřiceti odevzdaných a platných hlasů. 

V Kodani hlasovala Češka Ema Kylbergerová, která zde trvale žije. (9. října 2021)

Perličkou je, že v Zambii komisaři odhalili i jeden neplatný hlas. Kromě obou opozičních koalic se tam sešel ještě jeden hlas pro Volný blok a jeden pro Zelené, v té etiopské byli voliči různorodějších preferencí. Hlasovali třeba i pro KSČM, Trikolóru nebo Alianci národních sil. 

Latinská Amerika pak drží tradici lídrů s pevnou rukou. V brazilském volebním okrsku Brasília totiž těsně vyhrál plukovník Robert Šlachta se svým hnutím Přísaha. Potřeboval na to pouhých pět hlasů z patnácti odevzdaných. V závěsu za Přísahou se objevila koalice Spolu, dostala jen o hlas méně, a Piráti se Starosty. 

Nemohli jsme volit, náš názor se vládě nehodí do krámu, láteří Češi na Zélandu

V Sao Paulu už však opět vítězí Spolu a v kubánské Havaně se tato koalice o první místo musela podělit se sociální demokracií. V Mexiku ji porazili Piráti a Starostové.

V Austrálii a Oceánii měli Češi volbu téměř nemožnou, cestování totiž omezuje covid. Do volební místnosti v Canbeře dorazilo jen pětadvacet lidí. Ti si na prvním místě zvolili koalici Pirátů a Starostů. Dali jí jedenáct hlasů. Na druhém místě se usadili Spolu a třetí skončili Zelení – dostali tři hlasy. A třeba vládní hnutí ANO si nevybral vůbec nikdo.

Volit se ovšem paradoxně mohlo ve válkou zničené Sýrii. Tam k urně přišlo dvanáct lidí, kteří výhru svěřili Babišovu hnutí ANO. Jinak se ovšem i na Blízkém východě o výhru mezi sebou praly obě koalice. Zatímco v jordánském Ammánu s 60 procenty jasně vítězí Piráti a Starostové, v Maroku vyhrála formace složená z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Ta urvala přesvědčivé vítězství i v Barmě – dostala 75 procent, tedy tři hlasy ze čtyř. Úspěšná byla i v dalších asijských okrscích. V Kuala Lumpuru bere 54,54 procenta, v Čcheng-tu 44,4, v Jakartě 57,9 a v Soulu pak 41,4 procenta hlasů. Asijská část volební tabulky se však pořád rozšiřuje o další a další země, v nichž Češi mohli volit.

V Evropě se tvořily fronty

Zatímco v odlehlých koutech světa přišlo k volbám třeba jen šest či patnáct lidí, v evropských zemích se tvořily dlouhé fronty. Třeba ve Velké Británii. Hlasování ovšem bylo pomalejší než jindy i kvůli možnosti kroužkování preferenčních hlasů pro kandidáty. 

V Londýně se volební místnost uzavírala ve 12:00 místního času (13:00 SELČ), ale v tu chvíli byla ještě před budovou poměrně dlouhá fronta zájemců o hlasování. Personál ambasády proto přítomné v souladu se zákonem pustil dovnitř, aby mohli ještě hlasovat, teprve poté bránu uzavřel.

„Zájem o volby je rozhodně větší, než ve sněmovních volbách v roce 2017. Podle mých odhadů ale nepřekoná účast ve druhém kole prezidentských voleb, kdy k nám dorazily přibližně dva tisíce voličů,“ uvedl český konzul v Londýně Pavel Duchoň. Sčítání podle něj bude trvat několik hodin.

V Belgii odevzdalo hlasy necelých 1 100 lidí. Zájem byl asi o polovinu menší než v posledních prezidentských volbách. Ubylo zejména lidí, kteří hlasovali na voličský průkaz. „Možná je to stále ještě dopad covidu, že lidé méně cestují,“ hledala vysvětlení konzulka Sandra Miholová.

V Německu hlasovalo asi 1 350 voličů. Zájem o parlamentní volby byl mezi krajany v Německu srovnatelný s volbami v roce 2017, naopak oproti druhému kolu prezidentských voleb v lednu 2018 byl výrazně nižší. Jediné problémy, které komise musely řešit, byl zapomenutý voličský průkaz nebo změna příjmení.

Mezi voliči převažovali spíše mladí lidé a lidé středního věku. Krajané uváděli, že si od hlasování přejí politickou změnu v České republice a od politiků respektování demokratických principů.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...