130 let
Robert Šlachta

Robert Šlachta | foto: Yan Renelt, MAFRA

Sněmovní výbor pro bezpečnost se sejde ve čtvrtek. Dorazí Šlachta i Ištvan

Česko
  •   13:49aktualizováno  16:10
PRAHA - Sněmovní výbor pro bezpečnost se kvůli situaci v policii sejde ve čtvrtek. Svolal ho místopředseda výboru Bronislav Schwarz (ANO), uvedla Česká televize. Schwarz řekl, že výbor svolal na žádost poslanců a informoval o tom jeho předsedu Romana Váňu (ČSSD), který je nyní v zahraničí. ANO ale podle Váni svoláním výboru pro bezpečnost eskaluje situaci kolem reorganizace policie.

Váňa v tiskovém prohlášení uvedl, že ho svolání překvapilo. Je na cestě delegace výboru do Makedonie a věc zatím konzultoval telefonicky. „Hovořili jsme o termínu v průběhu příštího týdne,“ uvedl. Schwarz jednal bez mého vědomí, aniž by mne o tom byť jen zmínkou dopředu informoval, dodal Váňa v prohlášení.

Lidovci a ANO chtějí co nejdříve jednání Bezpečnostní rady. Sobotka ji o měsíc odložil

„Je to zcela nestandardní postup,“ uvedl. Z jeho pohledu to snižuje důvěryhodnost motivu svolání. „Jistě by to mohlo počkat do pátku odpoledne, kdy už budu v Praze, nebo na příští týden, kdy jsem měl v plánu výbor svolat,“ dodal.

Jednání výboru by se měl podle Schwarze zúčastnit i odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta, šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek i státní zástupce Ivo Ištvan.

Pracovní povinnost

Schwarz uvedl, že ke svolání výboru ho vyzvali poslanci ANO, KSČM, KDU-ČSL i Úsvitu, nebere to tedy jako politiku, ale pracovní povinnost. „Tuto situaci je nutno řešit velice rychle, v současné době probíhá výborový týden, proto jsem svolal výbor na čtvrtek,“ řekl na tiskové konferenci po jednání poslaneckého klubu ANO.

Tuhý podal trestní oznámení kvůli nařčení z ‚brutálního úniku informací‘

Výbor bude probírat jen informace od pozvaných hostů, nic jiného nemá na programu, řekl Schwarz novinářům. Jednání výboru zahájí jako otevřené, dodal. „Takto postavení policisté i státní zástupce by měli vědět a ví, co mohou říkat,“ uvedl. Veřejnost by měla podle něj mít právo jednání vědět, když už se téma dlouho probírá v médiích.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) Schwarzovi za svolání výboru poděkoval. „Vznikalo nebezpečí, že by tu několik dnů nebo týdnů viselo ve vzduchu takhle závažné a nekonkretizované obvinění. Myslím si, že by to nepomohlo nikomu a ničemu a mohlo vyvolat různé spekulace,“ řekl novinářům Pelikán. Plnou odpovědnost za aktuální situaci podle něj nesou policejní prezident Tomáš Tuhý a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Zákonný postup

Schwarz také řekl, že při svolávání výboru postupoval přesně podle zákona. Bezpečnostní výbor může svolat jeho předseda, případně i místopředsedové. Schůzi může iniciovat podle jednacího řádu dolní komory i skupina nejméně šesti členů výboru. Podle Schwarze je nutné zklidnit situaci.

‚Brutální únik informací‘, z něhož je podezřelý Tuhý, souvisí s jeho výslechem, uvedl žalobce

Také koaliční KDU-ČSL podle úterního vyjádření svého předsedy Pavla Bělobrádka považuje za nezbytné, aby se k situaci v policii výbor sešel. O svolání výboru žádá odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Chce výbor informovat o možném propojení policie na lidi z kriminálního prostředí. Od policie odchází k poslednímu červnu, nesouhlasí s reorganizací celostátních policejních útvarů.

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek zopakoval žádost hnutí, aby co nejdříve znovu jednala Bezpečnostní rada státu. Předseda ANO Andrej Babiš podle něj kvůli tomu šéfům ostatních koaličních stran v úterý ráno napsal dopis. Premiér odložil Bezpečnostní radu státu z 22. června na 20. července. O brzké svolání bezpečnostní rady mají zájem i lidovci.

‚Nezodpovědné chování‘, zlobí se Fiala

Občanští demokraté v úterý uvedli, že chtějí koaliční spor o reorganizaci policie řešit i na plénu Poslanecké sněmovny. Novinářům to řekl předseda ODS Petr Fiala. Zda poslanecký klub strany požádá o svolání mimořádné schůze nebo zařazení zvláštního bodu, se rozhodne příští týden.

„To budeme muset otevřít na plénu. Přece není možné, aby tu probíhala policejní válka. Začátkem příštího týdne před zahájením jednání Sněmovny se poradíme, ale dovedu si představit i mimořádnou schůzi i mimořádné body,“ uvedl Fiala. Hádky koalice označil za nezodpovědné chování. „Apeluji na vládní koalici: hádejte se o něco jiného, ale policie je věc, která nemůže být předmětem těchto sporů,“ dodal.

‚Reorganizace je polotovar’

K reorganizace policie se vyjádřila i KSČM. Podle ní jde polotovar, který není dostatečně odůvodněn a navíc je špatně připraven. Na tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl poslanec KSČM a předseda sněmovního podvýboru pro Policii ČR Zdeněk Ondráček.

Poznamenal, že mu není známo, proč se reorganizace netýká také Národní protidrogové centrály. „A víceméně vznikem centrály boje proti organizovanému zločinu nevznikne nic nového, protože útvary budou mít dál možnost vykonávat svoji činnost tak, jak ji vykonávaly, a v této podobě se to jeví jako likvidace současných obou útvarů,“ řekl Ondráček.

KSČM podle něj ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) vytýká, že se o projektu slučování útvarů nevedla odborná diskuse se sněmovním výborem pro bezpečnost, se státními zástupci i dalšími subjekty, které s policií při vyšetřování spolupracují. „Celý záměr proto považujeme ze strany policie za uspěchaný, špatně manažersky a mediálně realizovaný,“ dodal.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás