Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Sněmovní komise podá kvůli OKD trestní oznámení na Bakalu či exministry Sobotku a Urbana

Česko

  9:13aktualizováno  11:37
PRAHA - Sněmovní vyšetřovací komise podá v souvislosti s někdejší privatizací těžební společnosti OKD trestní oznámení na bývalé ministry za ČSSD Bohuslava Sobotku a Milana Urbana a za ODA Vladimíra Dlouhého a Jiřího Skalického. Trestnímu oznámení budou čelit také podnikatelé Zdeněk Bakala a Viktor Koláček, kteří byli s OKD spojeni, i další lidé.

Zdeňku Bakalovi vynesla činnost OKD podle analytiků až 38 miliard korun. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Trestní oznámení na Sobotku a Urbana pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele souvisí s privatizací menšinového státního podílu v OKD v roce 2004 skupině Karbon Invest podnikatelů Viktora Koláčka a Petra Otavy za 4,1 miliardy korun. Pozdější premiér Sobotka byl v té době ministrem financí a Urban ministrem průmyslu a obchodu. „Zájmem státu bylo vyjednat cenu, která byla co nejvýhodnější pro stát, což se v tomto případě nestalo,“ uvedl Černohorský.

Předseda sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD...
Sobotka po výpovědi u soudu mluvil s novináři.

Čistý zisk OKD loni klesl o více než polovinu na 1,29 miliardy Kč. Chybí kvalifikovaní zaměstnanci

Koláček a už zesnulý Otava prodali OKD skupině RPG Industries vedené finančníkem Bakalou. Koláčka a Bakalu komise podezírá podle Černohorského z podvodu. Koláček a Otava totiž podle něho prodali Karbon Invest ještě v době, kdy vyjednávali se státem o prodeji minoritního podílu. „Exkluzivní jednání (s firmou Karbon Invest o prodeji menšinového státního podílu) bylo vedeno jen na základě toho, že stát a vláda žily v domnění, že to prodávají osobám, které jsou spojeny s regionem, nikoli finančnímu žralokovi,“ podotkl Černohorský.

Oznámení na nynějšího prezidenta Hospodářské komory Dlouhého a Skalického se týká 90. let, kdy stát ztratil v černouhelné společnosti většinový podíl. Čelit mu bude také například tehdejší předseda bývalého Fondu národního majetku Roman Češka a další lidé pro podezření z porušování povinností při správně cizího majetku. Dlouhý navíc podle Černohorského pochybil, když vložení bytového fondu do společnosti OKD nemělo oporu v tehdejších zákonech. Pokud je tento právní názor správný, bytový fond je stále v majetku státu, uvedl předseda komise.

Verdikt k OKD líčí osudovou chybu, policie nestihla vyslechnout klíčového svědka

Členové komise zkoumali vedle snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let a prodeje minoritního státního podílu OKD také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD v roce 2016. Akcie nástupnické společnosti tehdy převzala státem vlastněná firma Prisko.

Součástí OKD tehdy už nebyly desetitisíce hornických bytů. Za nové majitele bytového fondu vystupovala mezinárodní společnost Round Hill Capital, která sídlí v Londýně.

Vyšetřování privatizace OKD:

  • Privatizací OKD se zabývala sněmovní vyšetřovací komise, kterou poslanci zřídili z iniciativy Pirátů v prosinci 2017. Její členové zkoumali převody státních akcií těžební firmy, včetně prodeje minoritního podílu v roce 2004. Komise se zaměřila i na snížení základního jmění OKD ve druhé polovině 90. let, kdy stát přišel o možnost firmu kontrolovat. Poslanci se věnovali také plnění závazků, které novému majiteli stanovila smlouva z roku 2004, a příčinám úpadku OKD a odpovědnosti státních úřadů a lidí.
  • Od loňského léta poslanci vyslechli desítky svědků, mezi nimi někdejší členy vlád Bohuslava Sobotku, Vladimíra Špidlu, Milana Urbana, Jiřího Rusnoka, Miroslava Grégra a Jiřího Paroubka. Před komisi přišel i vlivný právník Radek Pokorný a zaměstnanci Fondu národního majetku či Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Přijít před komisi naopak odmítl podnikatel Zdeněk Bakala, který krátce po prodeji státního balíku akcií v roce 2004 OKD ovládl a nyní žije ve Švýcarsku a USA.
  • V úterý komise představila svou závěrečnou zprávu. Mimo jiné chce podat v souvislosti s privatizací OKD trestní oznámení na bývalé ministry Bohuslava Sobotku, Milana Urbana, Vladimíra Dlouhého a Jiřího Skalického, stejně jako na podnikatele Zdeňka Bakalu a Viktora Koláčka. Komise také míní, že vložení bytů do společnosti nemělo oporu v zákonech a bytový fond je stále ve vlastnictví státu.
  • V trestní kauze, kterou projednával soud, čelili obžalobě znalec Rudolf Doucha, který před 15 lety lety vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu, a dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti. Doucha podle obžaloby vypracoval hrubě zkreslený posudek, kterým výrazně ovlivnil ocenění OKD směrem dolů, jelikož do něj nezahrnul dceřiné firmy, různé majetky a hrubě podhodnotil cenu 43.000 bytů vlastněných OKD.
  • V září 2004 KI získal 46 procent akcií za 4,1 miliardy korun, podle státního zástupce byla ale tehdejší cena podílu nejméně 9,8 miliardy, a státu tak vznikla škoda přes 5,7 miliardy. V září 2017 v kauze privatizace OKD vypovídal před soudem i bývalý premiér Sobotka. Mimo jiné řekl, že kvůli prodeji firmy by měl být před soudem ten, kdo rozhodl o tom, že stát v důlní společnosti přišel o majoritní většinu.
  • Loni v květnu Obvodní soud pro Prahu 2 znalce i oba úředníky, pro které žalobce požadoval podmíněné tresty, zprostil viny. Stát, který po třech obžalovaných požadoval jako náhradu téměř šest miliard korun, pak soudkyně s nárokem odkázala na civilní řízení. Městský soud v Praze letos v dubnu zprošťující rozsudek potvrdil, když zamítl odvolání státního zástupce.
  • Kvůli působení v OKD se v minulosti ocitli před soudem podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým vláda v roce 2004 akcie původně prodala, a místopředseda představenstva dolů Jan Przybyla. Podle obžaloby opatřovali na základě obchodních a mandátních smluv výhody své firmě Karbon Invest na úkor OKD a Českomoravských dolů. Soud ale v červnu 2009 všechny tři obžalované zprostil viny.
  • Privatizaci OKD vyšetřovala v minulosti také Evropská komise kvůli podezření, že prodejní cena byla příliš nízká a stát možná poskytl nedovolenou podporu firmě KI. "Evropská komise v roce 2011 konstatovala, že nedošlo k nedovolené veřejné podpoře," řekl k tomu v roce 2015 Sobotka.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!