21. června 2010 9:59, aktualizováno  14:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovnu ovládnou ženy v čele s Němcovou, Klasnovou a Parkanovou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Miroslava Němcová na 21. kongresu ODS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslava Němcová na 21. kongresu ODS | foto: ČTK

PRAHA Ve sněmovně se ráno sešly vyjednávací týmy ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Lídr ODS Nečas potvrdil, že předsedou dolní komory by se měl stát občanský demokrat. Hlavní kandidátkou na tuto funkci je místopředsedkyně strany Miroslava Němcová. Tři místopředsednické posty si rozdělí TOP 09, Věci veřejné a ČSSD. Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg už oslovil Vlastu Parkanovou. Komunisti v čele sněmovny nebudou.

"Křesla dvou místopředsedkyň budou nominována stranou TOP 09 a stranou Věci veřejné," řekl předseda ODS Petr Nečas. Tím nepřímo potvrdil, že by ve vrcholných funkcích dolní komory měly stanout ženy. Sám poté podpořil Miroslavu Němcovou.

Předseda Věcí veřejných Radek John doporučil na místopředsednický post Kateřinu Klasnovou. TOP 09 by mohla zastupovat Vlasta Parkanová. "Mohu potvrdit, že mě pan předseda Karel Schwarzenberg oslovil. Já tu nabídku přijala, " řekla LN Parkanová.


Z původních pěti zůstanou jen tři místopředsednické funkce. Poslední vedoucí post obsadí sociální demokrat. "Nechceme, aby ve vedení poslanecké sněmovny byl zástupce Komunistické strany Čech a Moravy," zdůraznil Nečas.  Odpoledne se mají ve sněmovně sejít zástupci všech parlamentních stran. Ustavující schůze dolní komory začne v úterý.

Kateřina Klasnová

ČSSD by jako budoucí opoziční strana ráda viděla v čele komory Lubomíra Zaorálka. Zaorálek byl předsedou sněmovny v letech 2002 až 2006, poté byl jejím místopředsedou.

Strany pravděpodobné budoucí vládní koalice se také již dříve shodly na tom, že je zapotřebí snížit počet sněmovních výborů. Z 91 dosud existujících výborů, podvýborů a komisí by mělo vzniknout 66 podobných struktur.

Čtěte také


Vodrážku vystřídala na vyjednávání Němcová
Místo jednoho z dosavadních vyjednávačů ODS Davida Vodrážky na dopolední jednání dorazila nová členka týmu, první místopředsedkyně strany Miroslava Němcová, kterou o víkendu do funkce zvolili delegáti sjezdu občanských demokratů.

Box

Pokud ustavující schůze nové sněmovny skončí ve čtvrtek, jak se plánuje, úřednický kabinet Jana Fischera hned v pátek ráno rozhodne o své demisi na mimořádném zasedání. Oznámil to premiér.

Poslanci, zvolení v květnových volbách, se poprvé sejdou v úterý. Schůze je formálním zahájením práce sněmovny, na programu je například složení poslaneckého slibu a volba orgánů sněmovny. Ze zákona plyne, že ihned po konci této schůze musí stávající vláda podat demisi. Vládnout bude do chvíle, kdy prezident Václav Klaus jmenuje nový kabinet.

ČTK, hsHelena Stinglová
  • 9Diskuse

Najdete na Lidovky.cz