1. února 2017 10:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ucpané Brno, převrácený kamion v Praze. Sníh komplikuje dopravu v městech i na dálnicích

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Husté sněžení a řada nehod i ve středu komplikovaly dopravu na mnoha místech. Problémy jsou na dálnicích i silnicích nižších tříd, a to hlavně na Moravě. Se zpožděním musejí počítat cestující v brněnské MHD či na železniční trati mezi Prahou a Kolínem, kde sníh zavál výhybky. V Mikulově stojí kvůli počasí kolona kamionů až od hranic, protože Rakušané nechtějí pouštět do země nákladní vozy bez sněhových řetězů. Meteorologové upozorňují, že na severu a východu Moravy a ve Slezsku bude sněžit dál, místy i vydatně.

Ráno zablokovala dálnici D46 na 12. kilometru ve směru na Olomouc hromadná nehoda. Srazila se dvě osobní auta s kamionem, komunikace je neprůjezdná a tvoří se kolony. Dva lidé se zranili.

Policisté na jihu Moravy zaznamenali od rána další kolize. „Na D1 na 187. kilometru směrem na Brno byly odstavené kamiony. Na stejné dálnici na 226. kilometru u Vyškova na sjezdu na Olomouc se srazily dva kamiony s osobním autem, v Modřicích u nákupního střediska zablokoval křižovatku kamion a komunikaci ve Strážovicích na Hodonínsku zablokoval také kamion,“ uvedl mluvčí brněnské policie Pavel Šváb. Žádná z nehod neměla vážné následky. Situace podle něj není tak kritická jako v úterý odpoledne a doufá, že postupně se bude situace pomalu vracet k normálu.

MHD v Brně nabírá zpoždění

S problémy se už od úterního odpoledne kvůli hustému sněžení potýká hromadná doprava v Brně, spoje nabíraly zpoždění až půl hodiny. Komplikace nastaly u tramvajových linek 1, 3 a 11, které se zdržely v zastávce Vozovna Komín směrem do města. Tramvaje čekaly na uvolnění dopravy. Dopravní podnik řešil i poruchu na lince tramvaje číslo osm.

Také ve Zlínském kraji stále sněží a silnice jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Nesjízdné byly v úterý buchlovské kopce, kde jsou problémy i nyní po ranním sněžení. Potíže mohou mít řidiči i v kopcích na Zlínsku. „Ve dvě ráno se nám podařilo buchlovské hory zprůjezdnit, ale od 5:00 napadlo dalších asi pět centimetrů a problémy se opakují,“ řekl ČTK dispečer Správy a údržby silnic (SÚS) Slovácka.

Sněžení v noci po krátké přestávce opět zasáhlo rovněž většinu území Olomouckého kraje. Za posledních 24 hodin tam podle odhadů dispečerů napadlo až 15 centimetrů sněhu. Správci silnic poslali v noci do terénu veškerou techniku. Policisté řeší v regionu velké množství nehod.

Moravskoslezské silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Od úterního večera až do odvolání je pro kamiony a nákladní vozy s přívěsem opět uzavřena silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku. Vede kolem přehrady Šance s pitnou vodou, takže se tam nesmí solit a těžká vozidla v kopcích mají problémy i při slabé sněhové vrstvě.

Nehoda kamionu na Pražském okruhu

Převrácený kamion způsobil komplikace na Pražském okruhu. U Hradešína na Kolínsku zase v noci havaroval sypač. Jeho řidič byl vyproštěn až ráno, ztratil hodně krve. Vrtulník ho převezl do nemocnice.

Také ve zbytku republiky musejí řidiči počítat s uježděným sněhem, který leží na komunikacích i vyšších tříd, a jezdit maximálně opatrně. Železniční doprava kromě zavátých výhybek v Kolíně jiné potíže kvůli sněhu zatím nezaznamenala.

Český hydrometeorologický ústav ráno uvedl, že na severu a východě Moravy a ve Slezsku bude dopoledne dál sněžit, místy i vydatně. Někde mohou napadnout tři centimetry sněhu za hodinu. Odpoledne bude sněžení mírnější, navečer a v noci ale znovu zesílí. Varování meteorologů na novou sněhovou pokrývku platí do dnešních 13:00 pro celý Moravskoslezský kraj a většinu Olomouckého a Zlínského kraje.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz