24. února 2013 10:00, aktualizováno  13:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněžení ustává. Po oteplení hrozí ledovky

Snih komplikuje dopravní situaci i v Jihlavě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snih komplikuje dopravní situaci i v Jihlavě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

PRAHA Husté sněžení v České republice postupně ustává. Během noci a rána ale napadla pěti až deseticentimetrová vrstva sněhu, která by měla být alespoň pro následující dva týdny poslední. Silnice jsou sjízdné, ale se zvýšenou opatrností. Kvůli oteplení v příštích dnech hrozí po odtávání sněhu tvoření ledovek.

Praha

V centru prahy přestalo sněží, na silnicích stále leží zbytky sněhu. Kolem poledne by se měla zvednout teplota a další srážky by měly být již dešťové. V Počernické ulici havaroval dokonce i sypač.

Středočeský kraj

Během nedělního dopoledne se situace uklidnila. "Hrubá vrstva sněhu už je ze silnic pryč, dokončujeme posyp. Silnice jsou převážně mokré," uvedl hodinu po poledni pracovník kladenského dispečinku správy a údržby silnic. Na menších komunikacích podle něj leží uježděná vrstva sněhu krytá posypem.

Husté sněžení bylo ráno hlášeno například i na pražském okruhu mezi ruzyňským letištěm a dálnicí D1. U Turska nedaleko Prahy na silnici zapadl sypač. Na mladoboleslavské rychlostní silnici R10 zase zkomplikoval jízdu padlý strom, který na 32. kilometru ve směru na Prahu částečně zasahoval do silnice.

Liberecký kraj

Problémy jsou kvůli sněhu na železniční trati z Liberce do Harrachova. Podle webu Českých drah mohou mít vlaky na této trati zpoždění až půl hodiny. Stav silnic se od nedělního rána, kdy kraj zasáhlo silné sněžení, výrazně zlepšil.

Hlavní tahy jsou už převážně mokré beze sněhu. Jeho odtávání napomáhají i teploty nad nulou. V Liberci byly v poledne tři stupně Celsia. Meteorologové varují, že večer a v noci se při ochlazení může vytvářet náledí. Podle policie se dopoledne stalo jen několik nehod bez vážnějších zranění.

Jihočeský kraj

Na jihočeských silnicích leží ujetý nebo rozbředlý sníh, pokrývá i hlavní tahy. Podle dispečinku krajské správy a údržby připadlo v noci na dnešek asi pět centimetrů sněhu. V Chýnově na Táborsku v noci havaroval kamion, nehoda osobního auta se stala kolem sedmé hodiny ranní u Písku.

Královéhradecký a Pardubický kraj

Kvůli sněhovým závějím zůstávají na východě Čech stále uzavřené tři úseky menších silnic v Orlických horách. Sníh by se měl postupně odklízet, řekl dispečer rychnovského pracoviště Správy a údržby silnic Pardubického kraje.

Na východě Čech už téměř nesněží, teploty na mnoha místech stouply nad bod mrazu a utišil se i vítr. Uježděný sníh zůstává na silnicích v Krkonoších a Orlických horách, podobně jako ve výše položených oblastech v Pardubickém kraji. Jinde zůstávají zbytky rozbředlého sněhu. Místy se může také tvořit námraza.

Ústecký kraj

K opatrné jízdě stále nabádají silničáři motoristy v Ústeckém kraji, přestože už nesněží. Podle policie byl dopoledne provoz na silnicích kraje plynulý, jen s několika méně závažnými nehodami. Obešly se bez vážnějších zranění. Problémy byly ráno i na železnici, kvůli sněhu měly zpoždění některé vlaky na trati z Lovosic do Teplic.

Odpoledne by už sněžit nemělo, teploty se dostaly nad bod mrazu a případné srážky proto budou spíše smíšené nebo dešťové. Meteorologové varují, že s večerním ochlazováním se může vytvářet na silnicích náledí.

Vysočina

Na hlavních silnicích Vysočiny leží rozbředlý sníh. Komunikace nižších tříd pokrývá vrstva zledovatělého sněhu, hrozí náledí. Řidiči, kteří nemusí, by dopoledne neměli raději vyjíždět, uvedl dispečink krajské správy a údržby. V noci na neděli připadlo asi sedm centimetrů sněhu, teploty se drží kolem nuly.

Jihomoravský kraj

Hlavní silniční tahy na jižní Moravě a v Brně jsou po pátečním a sobotním vydatném sněžení bez problémů sjízdné. Za dva dny nasněžilo přes 15 centimetrů sněhu, pokrývka však už začíná tát. Teploty se pohybují nad nulou a prší. Opatrnost je nutná jen na výše položených komunikacích. Hlavní tahy jsou po chemickém posypu holé a mokré. Na výše položených částech silnic druhých a třetích tříd leží místy ujetá vrstva tajícího sněhu. Situace by se měla dále zlepšovat.

Chemicky udržované trasy by mohly být holé do 11:00. "Teď je na nich vrstva rozbředlého sněhu, chvíli trvá, než sůl zabere," podotkl dispečer krajské správy. Na silnicích nižších tříd, které se sypou drtí, se kvůli oteplení mokrý sníh rychle mění v led a klouže to na nich. Dispečink doporučuje motoristům velkou opatrnost celé dopoledne.

Plzeňský kraj

Na západě Čech napadlo v noci na neděli několik centimetrů sněhu, který zůstává na silnicích. Komunikace kloužou a místy se tvoří sněhové jazyky. V Plzeňském kraji leží na silnicích buď vrstva ujetého sněhu, nebo vrstva rozbředlého sněhu. Silničáři upozorňují na kluzkou vozovku i na dálnici D5 v okolí Rozvadova. Ledovka vzniká na severním Plzeňsku, v okolí Vysoké Libyně.

Je zima na odchodu? Čtěte zde:

Karlovarský kraj

Sněží také v Karlovarském kraji. Silnice jsou pokryté vrstvou sněhu, a to i hlavní tahy. Na otevřených úsecích, například v okolí Bečova nad Teplou, vznikají sněhové jazyky.

Olomoucký kraj

Na Jesenicku leží i na hlavních tazích zbytky rozbředlého sněhu. Silnice nižších tříd a inertně udržované silnice v Olomouckém kraji pokrývá místy uježděná vrstva sněhu, ve vyšších polohách Jesenicka se může tvořit náledí. Horské cesty na Šumpersku pokrývá sníh. Neprůjezdná je nadále silnice mezi obcemi Norberčany a Nová Véska. Řidiči musí dávat pozor na dálnici D1, která je na úseku mezi kilometry 298 a 341 směrem na Bohumín kluzká. Silničáři nabádají k opatrnosti také v kopci mezi Mohelnicí a obcí Studená Loučka, kde byly odstavené kamiony.

V kraji místy prší a je zataženo, dohlednost je snížena vlivem srážek. Místy vane slabý vítr. Teploty se pohybují od minus tří do čtyř stupňů Celsia.

Zlínský kraj

Silnice ve Zlínském kraji mohou dnes namrzat. Opatrní musejí být řidiči zejména na Vsetínsku a ve vyšších polohách Zlínska, kde padá mrznoucí déšť. Je tam také mlhavo. Námraza hrozí také na kopci Syrákov na rozmezí vsetínského a zlínského okresu. Hlavní tahy v kraji jsou mokré po chemickém ošetření,. Na silnicích nižších tříd leží místy uježděná vrstva sněhu krytá posypem nebo zbytky rozbředlého sněhu.

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz