16. února 2012 7:37, aktualizováno  20:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalamita v Česku: sníh zavřel silnice, mráz opět zabíjel

Počasí komplikovalo dopravu v Libereckém kraji. Neprůjezdná byla silnice z Kořenova do Vysokého nad Jizerou.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počasí komplikovalo dopravu v Libereckém kraji. Neprůjezdná byla silnice z Kořenova do Vysokého nad Jizerou. | foto: ČTK

PRAHA Dopravu v Česku komplikuje sníh. Silničáři uzavřeli pro nákladní auta hraniční přechod v Harrachově a dva hlavní silniční tahy v Krušných horách a na Vysočině. Úplně uzavřeno je skoro 50 silničních úseků nižších tříd převážně na severu a západě Čech. Sněhová kalamita blokuje i některé železniční tratě. Zima si také patrně vyžádala další dva lidské životy.

Na Prostějovsku hasiči evakuovali zhruba 30 osob z vozidel uvízlých v závějích.

Počasí má další dvě lidské oběti

Ve středu na okraji silnice mezi částí Zlína Malenovice a Otrokovicemi nalezl kolemjdoucí bezvládné tělo muže s jízdním kolem. Přivolaný lékař stanovil jako předběžnou příčinu jeho úmrtí umrznutí. Podle zpráv krajské policejní mluvčí Jana Bartíkové policisté na místě nezjistili, že by za smrt devětapadesátiletého cyklisty mohl někdo jiný. Pokud se závěry lékaře potvrdí, v regionu půjde o již čtvrtou oběť této zimy.

V Kojeticích na Třebíčsku, blízko vlakového nádraží, byla zase nalezena devětatřicetiletá žena. Její autobus se nebyl schopný dostat do cílové stanice, a tak cestující vysadil. Žena se rozhodla dojít domů pěšky. Nejspíš se ztatila a umrzla na cestě domů.

Uzavřen je přechod do Polska v Harrachově

Hraniční přechod v Harrachově do Polska je pro nákladní auta uzavřen od půlnoci kvůli kamionům, které blokují dopravu v Desné. "Vzhledem k přetrvávající nepříznivé situaci na I/10 z Desné směrem na Kořenov je po dohodě s Policií ČR uzavřen do odvolání hraniční přechod Harrachov pro veškerou nákladní dopravu," uvedl Petr Šén, provozní ředitel společnosti Silnice LK, která spravuje silnice v Libereckém kraji.

Kamiony nesmějí ani na silnice prvních tříd mezi Chomutovem a Horou Svatého Šebestiána a na Chrudimsku u obce Trhová Kamenice.

ČTĚTE TAKÉ:

Úplně uzavřeno je 47 silničních úseků druhé a třetí třídy hlavně v Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Na Prostějovsku silničáři kvůli silnému sněžení a tvořícím se sněhovým jazykům a závějím vyhlásili v oblasti Konicka druhý kalamitní stav. Hasiči zde v noci evakuovali z uvízlých aut 14 osob u Drahan a 15 u Protivanova, řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

V Olomouckém kraji přetrvávají problémy na R35 ve směru z Ostravy na Olomouc. Mezi 302. až 295. kilometrem u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku je silnice průjezdná zatím jedním pruhem. "Kolona se rozjela. Nyní probíhá úklid sněhu v neprůjezdném pruhu," sdělilo před třetí ráno dopravní informační centrum.

Komplikace mají kvůli sněhu i desítky tratí

Na železnici komplikuje sníh dopravu na více než desítce tratí. V noci se podle webu Českých drah zastavil provoz v úsecích Třebovice v Čechách - Moravská Třebová, Štěpánkovice - Chuchelná a Frýdlant nad Ostravicí - Ostravice v Moravskoslezském kraji, Jablonec nad Nisou - Smržovka a Svitavy - Pustá Kamenice. Na dalších tratích je provoz zastaven nebo omezen už od středy.


"Jestli příčinou úmrtí bylo něco jiného, popřípadě jestli muž spadl z kola a utrpěl zlomeniny, kvůli kterým se nemohl hýbat, to ukáže až nařízená zdravotní pitva," uvedla Bartíková.

Lidovky.cz, ČTK