19. dubna 2017 7:59, aktualizováno  17:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sníh na silnicích komplikuje dopravu. Na Bruntálsku napadlo až 60 cm

Na snímku je převrácený kamion u silnice z Bruntálu do Opavy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na snímku je převrácený kamion u silnice z Bruntálu do Opavy. | foto: ČTK

PRAHA Sněžení, které v noci na středu a během dne zasáhlo Moravskoslezský kraj, nejvíce zkomplikovalo dopravu na Bruntálsku, kde v horských oblastech připadlo až 60 centimetrů sněhu. Odpoledne se situace ale výrazně zdramatizovala také na Opavsku, kde fouká silný vítr a tvoří se nejen sněhové jazyky, ale i závěje, řekla okolo 17:00 mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Simona Součková.

Kamiony by do vyšších poloh raději neměly vůbec jezdit, řekl dispečer jesenické správy silnic. Několik centimetrů sněhu v noci napadlo i v ostatních částech Olomouckého kraje.

„Jenom tady v Jeseníku napadlo zhruba 20 centimetrů sněhu. V horských oblastech je to až 30 centimetrů,“ uvedl dispečer, podle kterého intenzita sněžení byla na polovinu dubna nezvykle vysoká a správci silnic mají od úterního odpoledne plné ruce práce. „Na všech vozovkách je ráno vrstva nového sněhu, která se průběžně odstraňuje plužením a posypem,“ podotkl.

Horská služba v Jeseníkách také vyhlásila druhý stupeň z pětibodové škály lavinového nebezpečí. Na horách napadlo od pondělního večera až 40 centimetrů sněhu. Navíc je silný nárazový vítr. Horští záchranáři nabádají turisty, aby se v tomto počasí nevydávali na hřebenové túry, řekl dispečer jesenické horské služby Jiří Hejtmánek.

V obci Lipová-lázně nedaleko Jeseníku ve středu časně ráno na zledovatělé vozovce havaroval kamion, který zablokoval silnici. Odstavené nákladní vozidlo komplikuje provoz také na silnici ze Zlatých Hor do Jeseníku, kde byla ráno místo ledovka. „Jestli můžu doporučit, tak kamiony ať zatím raději vůbec nejezdí,“ upozornil dispečer.

Autobus v příkopu ve Velkých Heralticích.
Dopravní situace na Bruntálsku.

Sněhové přeháňky v noci zasáhly také ostatní části Olomouckého kraje. Slabá vrstva sněhu napadla například v kopcovité části Prostějovska. Podle dispečera prostějovské správy silnic jsou vozovky ráno holé a mokré. Sněhový poprašek je místy i na Olomoucku, kde jsou silnice s opatrností sjízdné.

Nejkritičtější situace je na Bruntálsku

Na silnicích na Bruntálsku je ujetá těžká sněhová břečka, místy s novou vrstvou sněhu. Nejvíce problémů podle ní na silnicích způsobují kamiony, které od rána zablokovaly několik míst v regionu. „Na některých úsecích řídí dopravu policie, odklání nebo zastavuje kamiony. Osobní auta projedou na hlavních tazích se zvýšenou opatrností. Všude je špatná nebo minimální viditelnost a stále sněží. Silničáři jsou stále v plné pohotovosti,“ uvedla Součková.

Doplnila, že na Opavsku průjezdnost výrazně komplikují odstavené kamiony. „Situace na Opavsku se dramaticky zhoršila, strašně tam fouká silný vítr. Lidé volají, že mají problémy. Máme ale venku veškerou techniku včetně externistů, ale opravdu není v našich silách být úplně všude a zvládnout situaci tak, aby byli všichni spokojeni,“ podotkla Součková.

Sněhové jazyky na Pardubicku

Silničáři v Pardubickém kraji po dlouhé době opět museli vyjíždět odklízet sníh z vozovek. Napadl na Orlickoústecku, zejména v katastru Lanškrouna a Žamberka. Silničáři přestavěli asi třetinu vozů údržby na zimní provoz, v terénu je sedm kusů techniky, řekl provozní náměstek Správy a údržby silnic Pardubického kraje Marian Cvrkal.

„Intenzivně pluhujeme, v oblasti Suchého vrchu se tvoří sněhové jazyky. Napadlo už asi pět centimetrů sněhu,“ uvedl Cvrkal. Sněžilo i v Ústí nad Orlicí a České Třebové, tam ale sníh roztál. Podle Cvrkala by řidiči neměli do vyšších poloh Orlickoústecka vyjíždět s letními pneumatikami.

Ve středu ráno bylo v Pardubickém kraji zataženo, na Lanškrounsku foukal silný vítr a sněžilo, stejně jako v okolí Žamberka. Teploty se pohybovaly od minus čtyř do jednoho stupně.

Nehoda autobusu na Královehradecku

V horských oblastech Královéhradeckého kraje napadla několikacentimetrová vrstva sněhu a teploty klesly pod bod mrazu. Všechny silnice ráno byly se zvýšenou opatrností sjízdné, vyplývá z dat silničářů. Na silnici 309 u Deštného v Orlických horách zhruba v 5:30 sjel autobus do příkopu, při nehodě nebyl nikdo zraněn, na místě ráno pokračovaly vyprošťovací práce.

Na většině území hradeckého kraje bylo zataženo a foukal silný vítr. Hlavní silniční tahy byly suché a sjízdné bez omezení, například v Krkonoších klesla rtuť teploměru pět stupňů Celsia pod bod mrazu. Návrat sněhu donutil silničáře v úterý namontovat opět zimní výbavu. V hradeckém kraji stála zimní údržba do konce března zhruba 174 milionů korun, což bylo asi o 20 milionů více než v sezoně 2015/2016.

Podle meteorologů by mělo v hradeckém kraji občas sněžit, v Orlických horách může být sněžení trvalé a vydatné. Večer by mělo začít srážek postupně ubývat. Meteorologové varují, že od středních poloh se budou místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje.

Vsetínsko

V horských oblastech Vsetínska napadlo přes noc deset až patnáct centimetrů sněhu. Sněží i v nižších polohách, silničáři tak po několika týdnech opět pracují v zimním režimu. Cesty udržované chemicky jsou mokré se zbytky sněhové kaše, vozovky ošetřené posypem pokrývá ujetý sníh. Kdo se vydá do kopců, musí s ním počítat, řekl jednatel Správy a údržby silnic (SÚS) Valašska Jaromír Kořistka.

Na Liberecku opatrně

Zvýšenou opatrnost doporučují silničáři motoristům při jízdě v horských oblastech Libereckého kraje. V místech, kde jsou silnice mokré, je možný vznik náledí. Sdělil to Pavel Pospíšil z Krajské správy silnic Libereckého kraje. V noci se teploty v horách pohybovaly kolem minus pěti stupňů a místy silnice pokryl sníh.

Silný nárazový vítr zastavil ve středu ráno provoz kabinové lanovky na Ještěd v Liberci. V nárazech dosahuje až 108 kilometrů v hodině, to je skoro dvojnásobek limitu. Sílu větru ale strojník lanovky jenom odhaduje, větroměr na střeše stanice totiž zamrzl. Uvedl to přednosta lanovky Vladimír Štěpán. „Nahoře bylo minus devět stupňů Celsia,“ dodal.

Žďársko

Na Žďársku je ve středu kvůli náledí řada silnic zablokovaná a neprůjezdná. Řidiči by podle policie měli vyjíždět jen v nejnutnějších případech. Na silnicích leží souvislá vrstva ledu, blokují je stojící kamiony a za nimi osobní vozidla. „Pokud to není zcela nutné, měli by řidiči cestu na Žďársko dnes odložit,“ řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Jinde na Vysočině problémy nejsou.

„Kvůli souvislé vrstvě ledu je nesjízdná například silnice I/19 z Nového Města na Moravě na Radňovice, neprůjezdný je úsek Žďár nad Sázavou - Veselíčko. Kamion je vzpříčený u obce Budeč ve směru na Jihlavu,“ uvedla mluvčí. Podle Jana Petrů z dispečinku krajských silničářů pracuje v rámci možností na údržbě silnic na Žďársku 13 sypačů. V noci podle silničářů spadlo několik milimetrů sněhu, který roztál. Vlhký povrch nad ránem kvůli nízkým teplotám pod nulou zmrzl.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz