12. ledna 2010 17:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sníh odřízl od běžného života vozíčkáře a nevidomé, stěžují si na radnici

Vozíčkář - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vozíčkář - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Přívaly sněhu, které v uplynulých dnech výrazně zkomplikovaly život řadě lidí v různých částech Česka, doslova znemožnily mnohým vozíčkářům, nevidomým a hůře pohyblivým seniorům vycházet z domovů.

"Většina těch lidí je teď uvězněna doma," řekl předseda Národní
rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Radnice měst přitom podle něj nyní obvykle o izolované handicapované lidi neprojevují žádný zájem.

"Vozíčkáři se nedostanou přes sněhové bariéry," konstatoval Krása. "V hlubokém sněhu nikdo vozík neutáhne, a když sníh zmrzne, tak to klouže a vozík se zase stává neřiditelný," posteskl si.

Sníh přinesl mnoho obtíží také lidem se zrakovým postižením. "Zasněžené město se pro ně stává nepřehledným bludištěm," sdělila Marie Matějů z občanského sdružení Okamžik, které se zaměřuje na pomoc nevidomým.

Nevidomí se v zasněženém prostředí nemohou příliš spoléhat na informace, které obvykle získávají prostřednictvím své hole. Sníh na kraji vozovky i na chodníku pro ně znamená další bariéru, navíc snižuje slyšitelnost zvuků z okolí, nevidomí proto snadno přeslechnou přijíždějící tramvaj či klapání zařízení na semaforu. O řadu sluchových vjemů je navíc připraví i čepice natažená přes uši, kterou se brání před mrazem. Lidem se zbytky zraku zase v zasněženém prostředí vše splyne v bílou plochu.

Zdraví lidé by se proto podle odborníků neměli ostýchat postiženým lidem aktivně nabízet pomoc.

Radnice by měly pomáhat více
"Je to vážná věc i proto, že radnice nezjišťují, zda v některých domech lidé nejsou uvěznění. Týká se to i seniorů, kteří jsou na tom špatně," prohlásil Krása. Podle jeho názoru zůstala řada lidí se zdravotním postižením již několik dní uvězněna doma kvůli sněhu.

"Úřady by měly uvolnit mimořádné prostředky a měly by okamžitě zprůjezdnit cesty nebo se snažit kontaktovat lidi, kteří jsou uvězněni v domech, a nabídnout jim pomoc," míní Krása.

Některé radnice uvádějí, že seniorům odkázaným na pomoc druhých nyní nabízejí více služeb, zejména donášku jídla. V zimě se každoročně zvyšuje zájem o rozvoz obědů, řekla ředitelka Pečovatelské služby Prahy 6 Jana Soukupová.  Radnice Prahy 1 seniorům a zdravotně handicapovaným nabízí možnost objednat
si po dobu sněhové kalamity donášku potravin. Zájemci mohou zavolat na bezplatnou linku 800 111 333.

ČTK, Lidovky.cz