Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sníh propaluje díry do rozpočtů

Česko

Náklady na zimní údržbu pozemních komunikací se letos zvýšily až čtyřikrát. Vynaložené peníze budou chybět na investice

PRAHA Ze sněhové pokrývky, která se na území České republiky drží již více než měsíc, mají radost děti a lyžaři. Starostům a správcům silnic se však při každém dalším sněžení svírá žaludek. Sněhová nadílka totiž pro ně znamená jen další zásek do již tak napjatých rozpočtů.

„Za poslední měsíc se náklady na údržbu vyšplhaly na nejvyšší úroveň za posledních několik let,“ řekla Martina Vápeníková, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic. To má na celoroční údržbu dálnic a silnic první třídy vyčleněno celkem 1,2 miliardy korun. Více než čtvrtina této sumy je však již utracena.

„Od 8. ledna do 8. února se náklady na údržbu vyšplhaly na 404 miliony korun,“ řekla Vápeníková. V tomto období vysypaly jejich údržbové vozy na silnice i dálnice více než 73 tisíc tun soli a téměř 18 milionů litrů solanky. Najezdily přitom v průměru téměř 45 tisíc kilometrů za den. V loňském únoru, který patřil k historicky nejnákladnějším měsícům, přitom denně údržbářská flotila najezdila jen necelých 10 tisíc kilometrů. Pod letošní sněhovou nadílkou úpí i pokladny obcí a krajů. „Za letošní leden se náklady na údržbu silnic a chodníků zvýšily zhruba čtyřikrát,“ řekla LN Věra Kovářová, starostka Chýně u Prahy. Jen na základní úklid s pomocí obecního traktoru musela Chýně u Prahy vynaložit 80 tisíc korun. Loni v lednu přitom tyto náklady činily pouze 20 tisíc korun. „Peníze musíme ušetřit na prostředcích, které by jinak šly na investice nebo na provoz obce,“ řekla Kovářová s tím, že bez pomoci občanů by většina obce ležela pod sněhem doteď.

Šetřit a hledat alternativní zdroje financování musí i obec Suchá Loz ve zlínském kraji. „V letošním rozpočtu jsme si jako každoročně na údržbu vyčlenili 200 tisíc korun. Tyto prostředky jsme již vyčerpali,“ řekl Petr Gazdík, starosta Suché Lozi. Podle něj si obec s pomocí občanů zajišťuje veškerou údržbu sama. „Nebýt toho, vyšplhaly by se nám náklady na více než půl milionu korun a to by náš rozpočet neunesl,“ řekl Gazdík. Podle něj se obec vyhne nutnosti půjčovat si na vyšší náklady na údržbu tím, že pronajme obecní pozemek pro stavbu solární elektrárny.

Prohrnování a sypání silnic se letos o miliony korun prodražuje i krajům. „Jen za leden se náklady v meziročním porovnání zvýšily o 15 milionů na 35 milionů korun,“ řekla Jitka Svatošová, mluvčí kraje Vysočina. Pokud se však bude počasí vyvíjet i nadále jako dosud, mohla by se letošní zima proměnit v jednu z nejdražších za posledních několik let. Podle Svatošové by se totiž celkové náklady mohly vyšplhat až ke 300 milionům korun. Loni přitom zimní údržba kraj stála 253 milionů korun. Podobně je na tom i Moravskoslezský kraj. „Na lednovou údržbu silnic jsme vynaložili celkem 115 milionů korun,“ řekla Šárka Vlčková, mluvčí krajského úřadu. V loňském roce přitom náklady na zimní údržbu činily jen 86 milionů korun.

Tuhá zima přinese i zvýšené náklady na jarní opravy. Například Moravskoslezský kraj již nyní očekává, že na vysprávky výtluků bude potřebovat zhruba 60 milionů korun. V rozpočtu má přitom vyčleněno jen 35 milionů. V rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury je na opravy určeno zhruba 3,7 miliardy korun. „Rozpočet je bohužel tak napjatý, že v podstatě žádné rezervy neexistují. V případě výrazně vyšší potřeby prostředků na opravy by o tyto prostředky musely být poníženy investiční akce, které jsou v realizaci,“ řekl Karel Hanzelka, mluvčí ministerstva dopravy.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...