11. prosince 2012 7:30, aktualizováno  9:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sníh zasypal celé Česko. Kvůli ledovce bourají kamiony

Komplikace na silnicích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komplikace na silnicích | foto: ČTK

PRAHA Sněžení a náledí, které zasáhly většinu území Česka, na řadě míst komplikují dopravu. Některé silnice jsou neprůjezdné pro kamiony, někde nákladní auta blokují nebo ztěžují provoz.

Nehoda kamionu na Mělnicku zablokovala před šestou ráno dálnici D8 zhruba na 12. kilometru ve směru na Prahu. Kolona nyní měří dva kilometry, dálnice je částečně průjezdná. Provoz se ještě krátkodobě zastaví při vyprošťování kamionu, policie ale zatím neví, kdy bude vůz odtahován.

Na kluzké vozovce u Trhové Kamenice na Chrudimsku za silného sněžení uvízlo několik kamionů, které nemohly vyjet kopec, tvoří se tam kolony, situaci komplikuje také viditelnost snížená pod 50 metrů. Kolem 5:00 byl kvůli hustému sněžení a sněhovým jazykům pro nákladní auta nesjízdný tříkilometrový úsek mezi obcemi Komňa a Starý Hrozenkov na Uherskohradišťsku. Podle policie se zde navíc očekává mrznoucí mlha a viditelnost menší než deset metrů.

Na řadě míst kamiony havarovaly a buď zcela nebo částečně omezují provoz.

Kvůli kamionu byla kolem šesté hodiny ráno například zcela neprůjezdná silnice ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku.

Na Třebíčsku a Žďársku komplikují dopravu sněhové přeháňky. U Nového Města na Moravě zastavil kamion po smyku dopravu na železniční trati.

Dopravu ve středních Čechách místy komplikuje sněžení. Řidiči by měli být opatrní zejména na menších silnicích na Benešovsku, Příbramsku a Rakovnicku, kde se může vyskytovat ujetá vrstva krytá posypem. Zvýšenou opatrnost cestáři doporučují i na hlavních tazích včetně dálnic a rychlostních komunikací. Sněžení je po ránu hlášeno na Kladensku, Benešovsku, Příbramsku a v okolí Prahy. Na některých dálničních úsecích leží rozbředlý sníh po chemickém ošetření, na pražském okruhu a dálnici D1 mohou jízdu znepříjemnit zbytky sněhu po pluhování.

Dopravu v Jihočeském kraji komplikuje sníh. Na úseku dálnice D3 a na vozovkách I. třídy leží vrstva rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. O něco horší situace panuje na silnicích nižších tříd, které jsou například na Jindřichohradecku pokryty zledovatělým sněhem a posypem. Na Českobudějovicku a Táborsku je uježděná posypaná vrstva sněhu.

Sníh komplikuje dopravu v Plzeňském kraji, hrozí náledí. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, uzavřena je cesta z Klenčí do Postřekova.

Komplikace jsou i na hlavním tahu krajem Karlovarským, na silnici R6. "Osobní auto havarovalo ve směru z Karlových Varů na Sokolov u Nového Sedla. Na silnici jsou i odstavené kamiony," uvedl krajský policejní mluvčí Pavel Valenta.

Silnice v Libereckém kraji jsou dnes sjízdné, i na hlavních tazích ale leží zbytky rozbředlého sněhu. Silničáři doporučují jezdit se zvýšenou opatrností. Pozor by si měli dát řidiči v Jizerských horách, kde fouká vítr a na některých silnicích nižších tříd vytváří sněhové jazyky.

Většina silnic na jižní Moravě je po nočním sněžení sjízdná jen se zvýšenou opatrností. V Brně je nyní situace dobrá. Na Břeclavsku ale hrozí namrzání mostů, na Hodonínsku je nutná opatrnost v oblasti Bílých Karpat, kde leží na silnicích ujetý sníh. Na Znojemsku je v okolí Vranova nad Dyjí jeho vrstva vysoká kolem centimetru.

V Olomouckém kraji v noci napadlo až 10 centimetrů sněhu, silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Je na nich sněhová kaše či ujetý sníh.

Silnice v Ústeckém kraji jsou většinou mokré, na horách s rozbředlou či uježděnou vrstvou sněhu. Na dálnici D8 od Ústí nad Labem k hranici s Německem je místy mlha, na úseku mezi Bílinkou a Prahou skončilo ráno auto v příkopu.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...