Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Snímání místnosti a posílání hudebních nahrávek. Podívejte se, jak univerzity přizpůsobují přijímačky covidu

Tak takhle letos přijímací zkoušky vypadat nebudou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tak takhle letos přijímací zkoušky vypadat nebudou. | foto: Lidové noviny

Praha Vzdálený dohled pomocí webkamery, mikrofonu, umožnění monitorování aktivit na počítači – i s tím letos musejí počítat uchazeči o studium na vysoké škole. Ačkoli opatření spojená s epidemií koronaviru dál intenzivně ovlivňují školní život, přijímací řízení na VŠ nezastaví. Jejich podoba však oproti dobám před covidem dozná změn, nejčastěji v podobě přesunu do online prostředí.

Přihlášky na většinu veřejných vysokých škol musejí zájemci o studium podat do konce února a v průběhu března, na soukromé školy se obvykle mohou hlásit až do konce září. Přesné termíny uzávěrek jsou zpravidla na webových stránkách jednotlivých fakult.

Přijímačky pak s ohledem na epidemiologickou situaci – nejméně do 14. nyní platí, že je povolena účast nejvýše deset osob – budou probíhat buď v distanční, nebo prezenční podobě. Jak však budou skutečně vypadat, to teď univerzity aktuálně řeší. Někde se snaží posunout termín jejich konání na pozdější datum, kdy je šance, že se uchazeči budou moci dostavit osobně.

Logistická výzva

Například u testu studijních předpokladů (TSP), obvyklého na většině fakult Masarykovy univerzity v Brně (MU), je už teď jisté, že se odehraje online formou. Bonusem pak bude, že si jej uchazeči budou moci před oficiálním testem vyzkoušet. „Uskutečnit TSP v online podobě v takovém rozsahu je velká technická i logistická výzva, na níž se s předstihem připravujeme. Využijeme i bohaté zkušenosti z nyní probíhající online výuky včetně vzdáleného zkoušení,“ řekl serveru Lidovky.cz Michal Bulant, prorektor pro vzdělávání a kvalitu MU.

Desítky vysokoškolských fakult v Česku budou přijímat studenty na základě výsledků Scio testů. Jde o takzvané Národní srovnávací zkoušky (NSZ), jež nahrazují či doplňují přijímačky; probíhají šestkrát ročně v řadě měst a studenti se na ně hlásí sami, nezávisle na přihlášce na vysokou školu.

Tyto testy mohou uchazeči psát v několika termínech, a pokud se jim zkouška nepovede, je možné si ji zopakovat. Pro přijetí se započítá ten nejlepší dosažený výsledek. Společnost Scio, jež se zaměřuje na školní a mimoškolní vzdělávání, je připravená uspořádat tyto zkoušky jak na dálku, tak prezenčně – v závislosti na epidemiologické situaci. Variantu NSZ přitom volí čím dál více škol.

Funkčnost online testování si společnost ověřila už v minulém školním roce, kdy zkouškami celkově prošlo téměř deset tisíc účastníků, přičemž většina z nich bez technických potíží. K zajištění férových podmínek pro všechny a k zabránění možným snahám o podvádění, používají autoři testů tzv. „proctoring“. „Využíváme sofistikovaný systém pro vzdálený dohled,“ uvedla pro Lidovky.cz Sabina Netrvalová ze společnosti Scio.

Co tedy čeká účastníky distanční formy přijímacího řízení a jak Scio zamezí podvodům třeba v podobě telefonu na klíně či hledání řešení na internetu? Před samotnou zkouškou musí každý zájemce o studium na VŠ nasnímat kamerou počítače místnost, ve které bude test psát. Během samotné zkoušky pak musí mít zapnutou webkameru s mikrofonem a též umožnit monitorování aktivit na svém počítači.

„Průběh zkoušky je zaznamenáván a případné porušení podmínek zkoušky pomáhá vyhodnocovat umělá inteligence. S veškerými podmínkami testu je přitom účastník předem seznámen a musí s nimi souhlasit. Systém odpovídá veškerým zákonným požadavkům na ochranu osobních dat,“ uvedla Netrvalová. O regulérnosti zkoušky však vždy nakonec rozhodují školení pracovníci Scia, kteří podezřelé situace vyhodnocují.

Talentové zkoušky přesunuty

Tam, kde se bez „kontaktních“ přijímaček neobejdou, což je žádoucí zvláště v případě uměleckých či sportovních oborů, odsouvají talentové zkoušky na pozdější termíny a věří, že jim situace umožní jejich uskutečnění prezenčně. To je třeba příklad Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze.

„První kolo přijímací zkoušek do magisterského programu Herectví činoherního divadla bylo posunuto na termín od 1. do 9. února,“ řekl serveru Lidovky.cz studijní proděkan DAMU Jakub Korčák. Dle něj se zkoušky uskuteční kontaktně, avšak v režimu přizpůsobeném covidové situaci a platným opatřením. Pro všechny uchazeče tak budou na místě zajištěny například antigenní testy.

Co se pak týče Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze (FAMU), talent uchazeček a uchazečů na posuzuje zejména na základě dopředu zaslaných povinných prací, další materiály pak škola ověřuje elektronicky. „V závislosti na potřebách konkrétní katedry může být některé kolo, anebo dokonce všechna kola přijímacího řízení, realizováno v hybridní či zcela online podobě, nebo posunuto na dobu, kdy bude možná osobní přítomnost uchazečů a uchazeček za příznivějších podmínek, respektive prezenčně,“ uvedla Klaudie Osičková, vedoucí komunikace FAMU.

Na Vysoké škole uměleckoprůmyslové změnili formu prvního kola přijímaček: stačí, aby studenti elektronicky zaslali svá portfolia. Termín druhého – již prezenčního kola – byl posunut na březen.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!