130 let

Snímky z oceněné série Petra Topiče s názvem Zkáza, která obsadila první místo v kategorii Aktualita a zároveň z ní pochází vítězná fotografie roku. Série mapuje hrozivé následky po větrném víru z června minulého roku očima fotografa z mediálního domu MAFRA a. s. . | foto: Petr Topič, MAFRA

Fotografií roku se stal snímek Petra Topiče z Mafry. Zachycuje zkázu po ničivém tornádu na Moravě

Česko
  •   12:45
O snímek roku se postaral fotograf z mediálního domu Mafra a. s. Petr Topič, kterému se povedlo zachytit první chvíle po ničivém tornádu na Moravě. Fotografie ze série s názvem Zkáza, která zvítězila v kategorii Aktualita, mapuje hrozivé následky po větrném víru z června minulého roku. Bodovaly i jeho další nominované snímky v kategorii Lidé, o kterých se mluví. Série Volební kampaň Andreje Babiše obsadila taktéž první místo.

Mezinárodně složená porota vybrala vítěze ankety z více než čtyř tisíc snímků od 250 autorů z Česka a Slovenska.  Vyhlášení 27. ročníku ankety proběhlo ve čtvrtek v poledne online na sociálních sítích Czech Photo a Národního muzea.  Z důvodů vládních restrikcí nebylo možné uspořádat ceremoniál v plném rozsahu. Oceněné fotografie budou k vidění v Národním muzeu od pátku až do konce května.

Fotografie z vítězných sérií:

¨„Tornádo, které zpustošilo obce na jižní Moravě, bylo výrazným tématem roku a do soutěže přišly snímky od mnoha autorů. Tato nečekaná událost byla výzvou pro novináře, fotografy i pro veřejnost. Zejména v tom ohledu, jak citlivě k situaci přistoupit a zaznamenat ji. Pro porotu bylo složité zvolit tu ‚nejlepší‘. Po dlouhé selekci vybrala fotografii roku, která pochází ze série a zároveň funguje jako samostatný snímek. Je trochu jiná než ostatní, vyniká. Je v ní vidět síla přírody, která dokázala vytvořit na fasádě zbořeného domu hrozivé ‚výtvarné‘ dílo,“ uvedl předseda poroty Petr Mlch k výsledkům.

Letošní ročník obsahoval osm kategorií, ve kterých soutěžilo 250 fotografů se čtyřmi tisíci snímků. O konečném pořadí rozhodovala porota ve složení šéfredaktor fotobanky ČTK Petr Mlch, Alžběta Jungrová ze 400ASA, Adrian Evans, ředitel Panos Pictures, Sean Gallup, fotograf Getty Images a Jan Zátorský z Mafra, a. s.

Nově se v rámci ankety Czech Press Photo vyhlašují i výsledky Czech Photo Junior pro mladé fotografy ze základních a středních škol, kteří soutěžili také v několika kategoriích, konkrétně ve třech.

„Jsem velice rád, že se výstava Czech Press Photo koná i letos opět v Národním muzeu. Když jsme v loňském roce otevírali vůbec poprvé společně výstavu Czech Press Photo 2020, věřil jsem, že se z toho stane hezká tradice a naše spolupráce bude pokračovat i v příštích letech. To se k mé velké radosti stalo. Obzvlášť mě pak potěšilo, že je součástí soutěže Czech Press Photo letos vůbec poprvé i soutěž Czech Photo Junior, která je určena mladým nadějným fotografům, protože Národní muzeum se snaží právě dětským návštěvníkům co nejvíce přiblížit,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Další neodmyslitelnou součástí soutěže, která je zahrnuta od jejího počátku, je Grant Prahy – roční tvůrčí stipendium pražského magistrátu na fotografování proměn hlavního města. Postupně tak vzniká obsáhlá sbírka souborů fotografií, které dokumentují Prahu a její vývoj. Grant Prahy vybral osobně pražský primátor Zdeněk Hřib. Letošním držitelem se stal Petr Vrabec, který uspěl se svým projektem Periferie Prahy.

„Na souboru oceňuji zaměření na části města, na které se někdy neprávem zapomíná. Pozornost umělců, ale třeba i turistů bývá obvykle upřena hlavně na historické centrum, které je krásné, jenže hlavní město přece není ‚jen‘ most a hrad. I okrajovější části města nabízejí mnoho zajímavých a neokoukaných míst a zákoutí. Kromě toho nesmíme zapomínat, že představují domov pro stovky tisíc obyvatel, které k těmto lokalitám mají osobní vztah,” popisuje pražský primátor Zdeněk Hřib.

Společně s Grantem Prahy autor obdržel cenu Pictoart na tisk výstavy.

Výstava vítězných a dalších vybraných fotografií 27. ročníku soutěže Czech Press Photo se uskuteční ve spolupořadatelství s Národním muzeem v prostorách historické budovy na Václavském náměstí. Výstava bude otevřena veřejnosti 21. ledna 2022 do konce května, a to každý den od 10 do 18 hodin. Současně s výstavou proběhne i doprovodný program.

VÝSLEDKY CZECH PRESS PHOTO 2021

AKTUALITA

1. místo: Petr Topič / Mafra, a.s. / Zkáza

2. místo: Martin Divíšek / EPA / Nepokoje chuligánů kvůli Covid opatřením

3. místo: Martin Divíšek / EPA / Tornádo zasáhlo jihomoravský region na jihovýchodě České republiky

REPORTÁŽ

1. místo: Lukáš Bíba / Economia, a.s. / Druhá a třetí vlna

2. místo: Petr Vrabec / Protesty Strajk kobiet ve Varšavě

3. místo: Lukáš Bíba / Economia, a.s. / 25 000 křížů

KAŽDODENNÍ ŽIVOT

1. místo: David W Černý / Reuters / Jedna pandemie, jedno město, jeden člověk

2. místo: Jan Cága / Psí pláže

3. místo: David Těšínský / Život a smrt v Guatemale

PORTRÉT

1. místo: Michael Tomeš / Intro / Jaroslav Róna

2. místo: Martin Zeman / Jazzmans

3. místo: Michal Sváček / Mafra, a.s. / Karel Dobrý, herec

LIDÉ, O KTERÝCH SE MLUVÍ

1. místo: Petr Topič / Mafra, a.s / Volební kampaň Andreje Babiše

2. místo: Martin Hykl a Marek Pátek / CNC / Ministr zdravotnictví Roman Prymula opouští restauraci Rio’s na Vyšehradě

3. místo: Petr David Josek / AP / Johnny Depp na 55. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech

UMĚNÍ A KULTURA

1. místo: Lukáš Bíba / Economia, a.s. / Cesty

2. místo: Milan Bureš /Respekt / Pavel Dias

3. místo: Lukáš Bíba / Economia, a.s. / Křišťálový glóbus - 20. výročí hlavní ceny Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

SPORT

1. místo: Roman Vondrouš / ČTK / Věrní fanoušci

2. místo: Jaroslav Svoboda / Bajky!

3. místo: Michal Sváček / Mafra, a.s. / Olympijské hry Tokio 2020

ČLOVĚK A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

1. místo: Michal Fanta / Ptačí chřipka

2. místo: Igor Zehl / ČTK / Digitální pohoda

3. místo: Michal Turek / Mafra, a.s / Kroužkování Sokola stěhovavého v Chemparku

CZECH PHOTO JUNIOR

KATEGORIE MLADŠÍ ŽÁCI

  1. 1. místo: Martin Havel / Stíny (Člověk a životní prostředí)
  2. 2. místo: Babeta Šeborová / Příroda vs. Kontejnery (Člověk a životní prostředí)
  3. 3. Jana Andresová / Cestou na Čertovo jezero (Každodenní život)

KATEGORIE STARŠÍ ŽÁCI

  1. 1. místo: Arthur Čech / Záchrana tuleňů (Reportáž / série)
  2. 2. místo: Anna Zouharová / Jednou sůl, prosím. (Člověk a životní prostředí)
  3. 3. místo: Tereza Janíková / Šerm (Sport / série)

KATEGORIE STUDENTI STŘEDNÍCH ŠKOL

  1. místo: Stella Lišková / Malá horolezkyně (Sport)
  2. místo: Petr Šimon Janíček / Člověk a životní prostředí
  3. místo: Kateřina Vopičková / Čekání na odjezd (Portrét)

Partnerské ceny:

Canon Junior Award pro mladého autora získal Ondřej Deml (ČTK) za sérii z olympijských her s názvem Olympijské emoce. Ocenění Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové získal Kevin V. Ton za sérii, která dokumentovala osud bezdomovkyně Marušky. Cenu Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) získala Lenka Klicperová za sérii z Náhorního Karabachu. Speciální stipendium ČTK pro mladého autora do 26 let, které bude probíhat přímo v agentuře, získala Barbora Kvasničková za sérii Ničivých požárů v okolí Athén. Ve spolupráci se společností Samsung byla udělena cena fotografovi Martinu Veselému z mediálního domu Mafra za sérii z hudebních festivalů. 

Další informace a jednotlivé fotografie naleznete ZDE.

Autor: Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás