Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Snižte mrakodrapy na Pankráci

Česko

  16:55
PRAHA - Pankrácké mrakodrapy ještě nestojí, ale už se otřásly v základech. UNESCO totiž Praze doporučuje, aby plánované výškové budovy byly nižší, než zamýšlí jejich investor. Povolením staveb prý Česko hazarduje s jedním ze svých zápisů na seznamu významných světových památek. Souhlas se stavbou dvou objektů přitom již dříve vydali magistrátní i ministerští památkáři.

Mrakodrapy. foto: Reprofoto

UNESCO doporučuje, aby stavby nebyly vyšší než 60 až 70 metrů, jedna z budov má přitom mít 104 metry. Památková péče v Praze byla na programu jednání červencového setkání Výboru světového dědictví UNESCO v Kanadě.

Zpráva z jednání je na webové stránce UNESCO, v ČR ještě oficiálně není a ministerstvo kultury by ji mělo dostat v září. Proto se k ní echce zatím vyjadřovat, mluvčí Jan Cieslar ale řekl, že památkový odbor ministerstva plánuje setkání s magistrátem.

"Oficiální stanovisko UNESCO jsme nedostali, tudíž nevíme, co je jeho obsahem, a nebudeme se k tomu vyjadřovat," řekla mluvčí společnosti ECM Zuzana Doležalová. Pokud by ale společnost musela budovu snížit, pravděpodobně by jí to zkomplikovalo situaci. Přes stovku bytů ve vyšší budově už má totiž svého kupce; druhá stavba má být hotel.

Ochrana panoramatu Prahy
Na jednání výboru UNESCO byl zástupce Prahy i ministerstva. Když v červenci ministerstvo o jednání informovalo, vyzdvihlo jen pochvalu české památkové péči, o výtkách kvůli Pankráci mlčelo. Výbor UNESCO již přitom na svém loňském jednání vyjádřil v souvislosti s výškovými stavbami v lokalitě "vážné znepokojení".

Pochvaly ze strany UNESCO se letos týkaly péče o ty části města, jež jsou součástí památkové rezervace zapsané na jeho seznam. Uvažované výškové stavby na Pankráci již v rezervaci nejsou, stály by v jejím ochranném pásmu, které by mělo pohledově chránit panorama Prahy.

Podle zprávy velvyslance ve stálé misi ČR při UNESCO Petra Janyšky výbor doporučuje vypracovat plán výškové zástavby, který podle něj dosud neexistuje, a informovat Centrum světového dědictví o všech projektech, které by mohly narušit "vizuální integritu".

Ministerstvo před rokem dvě plánované stavby povolilo, protože prý nemělo dostatečné důkazy o tom, že by stavby mohly natolik narušit hodnoty rezervace, aby záměr zastavilo. Ministerstvo sice vědělo o tom, že UNESCO záměr stavět vysoké domy kritizuje, podle informací  však toto pro úředníky nebylo dostačující. Důkazem by pro ně údajně mohla být třeba vizualizace pražského panoramatu s budovami a srovnatelný obrázek z doby před zapsáním na seznam UNESCO. Kdyby ministerstvo mělo dnešní doporučení UNESCO o výšce staveb, údajně by se rozhodlo jinak. Názor výboru ale může sloužit jako precedens do budoucna.

Dlouhé spory kolem budov na Pankráci
Podle Martina Skalského ze sdružení Arnika, které patří ke kritikům projektu, návrh UNESCO na snížení staveb odpovídá jejich názoru. "Dnešní projekty je nutné odmítnout a o dostavbě Pankráce uvažovat od začátku znovu," uvedl.

Spory o dvě pankrácké výškové budovy, které by měly doplnit tři nynější, které vyšší než 70 metrů jsou, trvá od roku 1999. Často zaznívá právě argument, že na Pankráci již vysoké domy stojí. Odpůrci těch nových i z řad památkářů ale říkají, že jde především o precedens a o stanovení pravidel pro výstavbu takových budov poblíž historického centra.

V případě dvou pankráckých staveb padl konečný verdikt z hlediska památkové péče před rokem, když ministerstvo kultury potvrdilo rozhodnutí magistrátu, které budovy povoluje. Praha 4 nedávno vydala územní rozhodnutí o stavbě, po odvolání občanských sdružení je nyní přezkoumává magistrát, který se pro stavy v minulosti opakovaně vyjádřil.
Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat