Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Snyderův domek z karet

Česko

Autor komiksové novely Alan Moore tvrdí, že jeho práce zfilmovatelná není. Zack Snyder se o to přesto pokusil. Jeho snímek Watchmen – Strážci má dnes svou premiéru.

Strážci Alana Moorea a Davea Gibbonse jsou považováni za jednu z nejlepších komiksových novel všech dob. Vznikli v polovině 80. let a svým tématem a zpracováním způsobili revoluci ve světě superhrdinů; zejména pak v tom, jak je vnímají čtenáři. Stárnoucí, osamělé, bez nadpřirozených sil (Mooreovi hrdinové byli obyčejní lidé v maskách), s pokřivenou morálkou a viděním světa.

Celý příběh přitom dobro a zlo relativizuje, takže se lze poměrně snadno s každým charakterem nějak sblížit a ztotožnit. Konkrétní padouch neexistuje a dá se říci, že až do poslední chvíle čelí Strážci pouze zlu, generovanému samotnou civilizací v kulisách studené války. 1985, Nixon potřetí Příběh je zasazen do New Yorku roku 1985. Richard Nixon je potřetí zvolen prezidentem a Amerika a Rusko jsou na pokraji atomové války. Úvodní titulky Snyderovy adaptace odkrývají historický kontext, ze kterého mj. vyplyne, že USA vyhrály válku ve Vietnamu, a přibližují také minulost Strážců. S hudebním doprovodem písně The Times They Are A-Changin’ Boba Dylana je tato sekvence patrně nejvydařenější částí celého (!) filmu. Paradoxně, protože toto intro není součástí komiksu a pro příběh, jak jej vypráví Snyder, jsou informace z něj bezvýznamné a s invazí dalších osob a událostí nepropojené či brzy zapomenuté. Za předpokladu, že divák předlohu nezná.

Samotná zápletka je jednoduchá: Rorschach (skvělý Jackie Earle Haley), poslední aktivní Strážce, se pokouší odhalit domnělé spiknutí za vraždou svého bývalého kolegy Komedianta. Musí kontaktovat bývalé parťáky a varovat je. Děj filmu se tak postupně „nabourává“ do jejich životů a pomocí flashbacků odkrývá jejich minulost, která definuje současné vztahy. V tomto je komiks ohromně komplexní a nestačí jej přečíst jednou. Je to křehká skládačka. Domek z karet.

Pocta, nebo neschopnost?

Zack Snyder, režisér vizuálně přitažlivého, ale příběhem plytkého (dějiny odpustí) snímku 300: Bitva u Thermopyl, udělal ze Strážců svými preferencemi čítankovou frašku. Tvrdí, že komiks miluje „více než vlastní matku a Boha dohromady“, ale výsledek jeho snažení je tristní. Spíš to vypadá, jako by si pouze detailně prohlédl převleky Mooreových hrdinů, vytáhl několik hlášek a vyhrál si se ztvárněním 80. let a bojových scén (kterých je ale v komiksu málo). Fanoušek 300 navíc záhy objeví, že choreografie všech rvaček jsou do posledního detailu vykradené z „Třístovky“. Má to být pocta? Nebo to Snyder jinak natočit neumí?

Občas se objeví záběr, který je k předloze loajální. Asi aby připomenul, co že se to snaží zfilmovat. Přetažená erotická scéna za doprovodu Hallelujah od Leonarda Cohena je svatokrádeží. Banalizované a „návodné“ dialogy jsou špatným vtipem. Za konec by Snyder zasloužil rovnou pár facek. Z nejlepšího komiksu všech dob udělal rozmáchlou, ale průměrnou hollywoodskou slátaninu. Pamatuje si někdo film Batman & Robin? Ne, a je to tak dobře. A Moore moc dobře ví, proč své komiksy na plátně odmítá.

HODNOCENÍ LN ** Strážci (Watchmen)

USA 2009 Režie: Zack Snyder Scénář: David Hayter, Alex Tse (na motivy Alana Moorea) Kamera: Larry Fong Hudba: Tyler Bates Hrají: Jackie Earle Haley, Billy Crudup, Matthew Goode, Jeffrey Dean Morgan a další Distribuce v ČR: Bontonfilm Premiéra: 5. 3. 2009

Autor: