Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Benešová podporuje Zemana. Měla by skončit, míní šéf Sobotka

Česko

  18:07
PRAHA - Místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová si bude muset vybrat, zda bude dál podporovat jako prezidentského kandidáta bývalého premiéra a expředsedu sociálních demokratů Miloše Zemana, nebo zda bude dál zastávat svou stranickou funkci.

Podle nynějšího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky oboje není slučitelné. Svůj postoj bude muset také vysvětlit delegátům sjezdu sociální demokracie, který se sejde 15. března v Ostravě, řekl Sobotka na páteční tiskové konferenci v Lidovém domě.

Sjezd sociální demokracie, který se koná každé dva roky, volí mimo jiné předsedu a místopředsedy. Benešová byla do místopředsednické funkce zvolena poprvé loni.

Dienstbiera prý Benešová příliš nezná
Koncem listopadu při setkání s Milošem Zemanem a novináři Benešová řekla, že mu při prezidentských volbách dá svůj hlas, a to i přes to, že oficiálním kandidátem její strany je Jiří Dienstbier. Zemana považuje za předvídatelnou a praxí prověřenou osobnost, zatímco Dienstbiera, který je místopředsedou ČSSD jako ona, prý příliš nezná.

ČTĚTE TAKÉ

Benešová se snažila neúspěšně prosadit Zemana jako prezidentského kandidáta sociální demokracie už v době, kdy se strana rozhodovala mezi Dienstbierem a ekonomem Janem Švejnarem.

Zeman má mezi sociálními demokraty více stoupenců
Benešová ale není mezi sociálními demokraty jediným Zemanovým stoupencem. Expremiéra podpořil i čestný předseda sociální demokracie Valtr Komárek a bývalý moravskoslezský hejtman a ministr zemědělství Zemanovy vlády Jaroslav Palas, který mu poslal na volební účet 20 000 korun.

ČTĚTE TAKÉ

Mezi Zemanovými příznivci a některými představiteli ČSSD, kteří stojí pevně za Dienstbierem, se podle médií po návštěvě Benešové u Zemana rozpoutala slovní přestřelka. Dienstbierovi stoupenci vyzývali k odchodu z ČSSD stoupence expremiéra Zemana a ti jim zase vyčítali, že v roce 2003 nevolili Zemana, přestože byl oficiálním stranických kandidátem, a umožnili tím zvolení pravicového politika Václava Klause prezidentem.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat