11. ledna 2015 20:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka: BIS je třeba posílit. Aby se Češi cítili bezpečně

Premiér Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Bohuslav Sobotka. | foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

PRAHA/PAŘÍŽ Bezpečnostní informační služba by měla posílit. A to nejen finančně, ale i získáním nových lidí, řekl po pařížské manifestaci proti terorismu premiér Bohuslav Sobotka. BIS byla podle něj v minulých letech postižena škrty a byla tak snížena její kapacita, což je potřeba napravit.

V souvislosti s teroristickými útoky v Paříži v posledních dnech Sobotka řekl novinářům, že spolupráce bezpečnostních složek v tutou chvíli funguje. Za důležité považuje to, aby se tak, jako se postupně posiluje po letech škrtů armáda, posílila kapacita tajných služeb včetně BIS.

„Tak, aby Bezpečností informační služba (BIS) byla připravena na aktuální rizika, která tady existují. I Bezpečnostní informační služba byla v minulých letech postižena škrty, to znamená, že došlo ke snížení její kapacity, a je potřeba tyto věci napravit,“ řekl Sobotka. Lidé by podle něj měli mít jistotu, že stát a bezpečnostní složky jsou schopny na podobná rizika reagovat.

Chovanec: vychovat agenta trvá 10 let

BIS v minulosti musela kvůli škrtům snižovat počty zaměstnanců, řekl předseda vlády. Náprava nebude jednoduchá a potrvá pravděpodobně několik let. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v neděli v České televizi řekl, že vychovat kvalitního agenta může trvat až deset let.

PSALI JSME:

“Já bych byl velmi rád, kdyby ředitel Bezpečnostní informační služby připravil plán na dva až na tři roky, kterým bychom zajistili posílení kapacity BIS a modernizaci BIS tak, abychom byli schopni garantovat občanům maximální možnou míru bezpečnosti,“ poznamenal Sobotka.

Naše tajné služby pochybily, přiznal francouzský premiér

Více než milion lidí, kteří v neděli v Paříži přišli manifestovat za svobodu slova a za jednotu v boji proti terorismu, zcela zaplnily náměstí Republiky i okolní ulice. V průvodu byli kromě politiků z desítek evropských i mimoevropských států také příbuzní obětí. Česko tam zastupovali Sobotka a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

Ve středu zaútočili ve francouzské metropoli dva islámští radikálové na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo a zabili tam 12 lidí. Ve čtvrtek pak další ozbrojenec zastřelil policistku a den nato přepadl košer supermarket, kde zahynuli čtyři lidé. Premiér Manuel Valls připustil, že pochybily francouzské tajné služby.

Lidovky.cz, ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.

Najdete na Lidovky.cz