15. října 2015 17:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka bude chtít od šéfa inspekce vysvětlení k olomoucké kauze

V olomoucké kauze údajné korupce byli obviněni čtyři lidé, u tří z nich je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V olomoucké kauze údajné korupce byli obviněni čtyři lidé, u tří z nich je... | foto: ČTK

PRAHA/BRUSEL Premiér Bohuslav Sobotka bude chtít od šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Bílka vysvětlení k olomoucké kauze. GIBS totiž už případ, v němž jsou nyní obviněni čtyři lidé včetně dvou vysoce postavených policistů, dříve vyšetřovala a čelí tak kritice, že ho nedotáhla.

O možném odvolání Bílka z čela úřadu ve čtvrtek v Právu mluvil ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

„Já určitě budu chtít mluvit s panem Bílkem a budu chtít, aby mi vysvětlil tu situaci, ke které došlo v Olomouci,“ řekl ve čtvrtek Sobotka novinářům v Bruselu, kde se účastní Evropské rady. „Vzhledem k tomu, že informace, které se objevují, říkají, že v minulosti GIBS tam už prováděl vyšetřování, tak mě bude zajímat, jakým způsobem to vyšetřování dopadlo a jaká je vlastně role GIBS v celé této záležitosti, čili určitě se chci s panem Bílkem sejít a požádat ho o informace k této věci,“ dodal premiér.

Ministr vnitra Milan Chovanec ve čtvrtek nechtěl o personálních změnách v GIBS spekulovat, protože jde o nezávislou instituci, která nepodléhá vnitru. „Uvidíme, jestli se prokáže, že ta šetření předtím byla udělána důkladně nebo nebyla. Počkejme si na výsledky šetření,“ uvedl Chovanec.

V olomoucké kauze, kterou vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), čelí obvinění z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplácení čtveřice mužů. Tři z nich jsou ve vazbě. Podle informací ČTK jde o šéfa olomouckého odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje, náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece a podnikatele Ivana Kyselého, blízkého přítele Ivana Langra. Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) je jako jediný stíhaný na svobodě.

Právě údajně nadstandardní vazby mezi obviněným policejním náměstkem Kadlecem a podnikatelem Kyselým již před třemi lety na základě anonymu vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů. Vazby se měly podle tehdejších informací ČTK promítnout i do ovlivňování vyšetřování hospodářských kauz, které souvisely s podnikáním Kyselého na olomouckém realitním trhu. Kadlec však tehdy jakékoli pochybení rezolutně odmítl a GIBS případ odložila.

Jaká je úloha GIBS?

GIBS vznikla k 1. lednu 2012 zákonem o Generální inspekci bezpečnostních sborů. Hlavním předmětem její činnosti je vyhledávat, odhalovat a vyšetřovat skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, jehož pachatelem je policista, celník, příslušník Vězeňské služby, příslušník inspekce anebo zaměstnanci těchto útvarů.

V olomoucké kauze údajné korupce byli obviněni čtyři lidé, u tří z nich je...
Převoz tří obviněných v kauze Vidkun.

I proto někteří odborníci vyjádřili překvapení nad tím, že olomouckou kauzu aktuálně nešetřil právě GIBS, který je jako útvar nezávislý na ministerstvu vnitra pro takové případy určen. Jedním z hlasitých kritiků je i vicepremiér Babiš. „Jaký je úkol GIBS? Proč to řeší protimafiánský útvar, a ne GIBS? Je to nezvyklá situace,“ řekl ve čtvrtek novinářům během návštěvy Olomouckého kraje.

ČTK

Personal Consult s.r.o.
Obchodní zástupce/Odborný poradce (H4468)

Personal Consult s.r.o.
Karlovarský kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj
nabízený plat: 34 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz