Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka bude sestavovat vládu. Zeman jej pověřil jednáním

Bohuslav Sobotka v podvečer přijel do Lán na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka v podvečer přijel do Lán na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. | foto: ČTK

PRAHA Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka přijel na zámek v Lánech, kde se setkal s prezidentem Milošem Zemanem. Ten jej oficiálně pověřil jednáním o vládě. Novou vládu by mohlo mít Česko do konce roku.

"Potvrdili jsme si, že je reálná ambice, abych ještě před koncem roku předložil návrh na jmenování nové vlády," prohlásil Sobotka. O konkrétních jménech v rezortech Sobotka zatím nemluvil. "Bude to předmětem diskusí. Zatím mluvíme o programu, jednotlivé resorty přijdou na řadu později," řekl Sobotka po návštěvě u Zemana.

ČTĚTE TAKÉ

"Prezident Miloš Zeman mě na základě výsledku voleb do Poslanecké sněmovny oficiálně požádal, abych na politické scéně vedl jednání s cílem ustavit vládu, která bude mít většinovou podporu v Poslanecké sněmovně," řekl Sobotka a dodal, že v příštím týdnu zahájí trojstranná jednání o koaliční vládě s hnutím ANO a KDU-ČSL.

Předseda sociální demokracie už minulý týden novinářům řekl, že ho Zeman ujistil svým rozhodnutím pověřit ho jednáním o povolebním uspořádání politické scény.

Pokud jednání potenciálních koaličních partnerů půjdou dobře, může mít Česko novou vládu do konce roku, řekl minulou středu Sobotka. Zemana prý chce pravidelně informovat o stavu rozhovorů, Sobotka hovořil o týdenní periodicitě. Sobotka začal jednání s ANO a KDU-ČSL po vyřešení povolební stranické krize v ČSSD, která skončila neúspěšným pokusem Sobotku z postu šéfa ČSSD odvolat.

Nejsilnější rozpory vládnou s ANO v otázce rozpočtu a daňové politiky, s KDU-ČSL je překážkou nejednotný pohled na církevní restituce. Bohuslav Sobotka na čtvrteční schůzce shodu se zástupci církví na úpravě církevních restitucí nenašel. Obě strany se ale dohodly, že bude zřízena pracovní skupina, která by měla návrhy ČSSD posoudit. (Celý článek si přečtěte ZDE)

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?
VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?

Učit se zábavnou hrou, to je ideální pro každé dítě, viďte? S dobrými pomocníky to jde jedna báseň, jako třeba s Chytrými vějíři, které jsme s dětmi vyzkoušeli.