Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sobotka bude sestavovat vládu. Zeman jej pověřil jednáním

Česko

  17:23aktualizováno  17:33
PRAHA - Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka přijel na zámek v Lánech, kde se setkal s prezidentem Milošem Zemanem. Ten jej oficiálně pověřil jednáním o vládě. Novou vládu by mohlo mít Česko do konce roku.

Bohuslav Sobotka v podvečer přijel do Lán na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. foto: ČTK

"Potvrdili jsme si, že je reálná ambice, abych ještě před koncem roku předložil návrh na jmenování nové vlády," prohlásil Sobotka. O konkrétních jménech v rezortech Sobotka zatím nemluvil. "Bude to předmětem diskusí. Zatím mluvíme o programu, jednotlivé resorty přijdou na řadu později," řekl Sobotka po návštěvě u Zemana.

ČTĚTE TAKÉ

"Prezident Miloš Zeman mě na základě výsledku voleb do Poslanecké sněmovny oficiálně požádal, abych na politické scéně vedl jednání s cílem ustavit vládu, která bude mít většinovou podporu v Poslanecké sněmovně," řekl Sobotka a dodal, že v příštím týdnu zahájí trojstranná jednání o koaliční vládě s hnutím ANO a KDU-ČSL.

Předseda sociální demokracie už minulý týden novinářům řekl, že ho Zeman ujistil svým rozhodnutím pověřit ho jednáním o povolebním uspořádání politické scény.

Pokud jednání potenciálních koaličních partnerů půjdou dobře, může mít Česko novou vládu do konce roku, řekl minulou středu Sobotka. Zemana prý chce pravidelně informovat o stavu rozhovorů, Sobotka hovořil o týdenní periodicitě. Sobotka začal jednání s ANO a KDU-ČSL po vyřešení povolební stranické krize v ČSSD, která skončila neúspěšným pokusem Sobotku z postu šéfa ČSSD odvolat.

Nejsilnější rozpory vládnou s ANO v otázce rozpočtu a daňové politiky, s KDU-ČSL je překážkou nejednotný pohled na církevní restituce. Bohuslav Sobotka na čtvrteční schůzce shodu se zástupci církví na úpravě církevních restitucí nenašel. Obě strany se ale dohodly, že bude zřízena pracovní skupina, která by měla návrhy ČSSD posoudit. (Celý článek si přečtěte ZDE)

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Mohlo by vás zajímat