Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina -2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka chce od Skansky kvůli Ťokovi otevřenost: Měla by zveřejnit smlouvy

Český premiér Bohuslav Sobotka hovoří 19. března s novináři při příchodu na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český premiér Bohuslav Sobotka hovoří 19. března s novináři při příchodu na... | foto: ČTK

PRAHA/BRUSEL Premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) se zdá zvláštní, že dotčené firmy zatím nezveřejnily smlouvy, které by mohly vyvrátit podezření na korupci ve firmě Skanska v době, kdy ji vedl nynější ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Sobotka to řekl ve čtvrtek v Bruselu při příjezdu na jednání Evropské rady.

Znovu proto apeloval na všechny zúčastněné, aby byli v této věci maximálně otevření a rozptýlili pochybnosti. Podle Skansky jsou ale všechny materiály dostupné na švédských a českých internetových stránkách společnosti.

Mateřská švédská společnost Skanska navíc uvedla, že zadala auditorské společnosti Deloitte, aby prověřila stavební projekt v České republice, který je kritizován kvůli údajné korupci. „Skanska bere veškerá podezření z porušení etických pravidel velmi vážně a vůči korupci má nulovou toleranci. Proto zahajuje nezávislý externí audit projektu R7,“ citovala dnes z prohlášení podniku agentura Reuters.

O podezření z korupce ve Skansce informoval tento týden Český rozhlas. Švédští interní auditoři v roce 2011 údajně zjistili, že česká pobočka Skansky vyvedla ze svého hospodaření nejméně 100 milionů korun. Peníze údajně putovaly na úplatky do firmy, s níž Skanska spolupracovala na dostavbě silnice R7.

Výběrové řízení na dostavbu silnice R7 vyhrálo v roce 2008 konsorcium firem EDS, Geosan Group a Skanska. Šlo o zakázku za 2,2 miliardy korun. Vedoucím konsorcia byla podle Radiožurnálu Skanska se 71,5 procenta, o dva roky později se 16,5 procenta vzdala ve prospěch Geosanu. Geosan získal peníze, ale místo aby začal sám stavět, najal si na výstavbu mostu Skansku, ale za méně peněz, popsal v úterý Radiožurnál.

Ministr dopravy poslal Sobotkovi své písemné vyjádření k případu a je připraven mu podrobně vše vysvětlit i osobně, uvedlo již ve středu ministerstvo. „Auditoři zodpovědní centrále Skanska ve Švédsku šetřili možné porušení vnitřních předpisů. Na základě všech prověřených dokumentů a osobních výpovědí vznikla závěrečná zpráva auditorů, která jednoznačně vylučuje jakékoli porušení etických zásad či korupční jednání,“ napsal v dopise premiérovi Ťok. Rozdíl v cenách podle něho způsobil pokles hodnoty stavebních prací na trhu mezi roky 2008 a 2011, kdy se zakázka začala realizovat. Jako problematické naopak Ťok vidí skutečnost, že Skanska byla zároveň objednatelem a zhotovitelem prací.

Sobotka chce mluvit s Babišem i Bělobrádkem

Skanska ve čtvrtek uvedla, že by na podezření z korupce reagovala razantním způsobem, interní auditor, který v roce 2011 provedl audit projektu dostavby R7, ale podle firmy žádnou takovou informaci vedení nehlásil.

„Mně připadá zvláštní, že zatím nebyla využita cesta zveřejnění všech smluv a všech kontraktů, které se této kauzy týkají. Myslím si, že společnost Skanska a ta další firma, tuším že Geosan, která se podílela na tom přerozdělení zakázky, by přece měly ve vlastním zájmu, v zájmu své vlastní dobré pověsti zveřejnit všechny smlouvy,“ řekl novinářům Sobotka. Zopakoval, že o věci chce mluvit ve vládní koalici. „Už jsem avizoval, že o tom chci mluvit jak s panem (předsedou hnutí ANO, které Ťoka do vlády navrhlo) Babišem, tak i s panem (předsedou KDU-ČSL) Bělobrádkem, abychom tu situaci zhodnotili. A do té doby by měl pan Ťok učinit vše pro to, aby se ty věci vysvětlily,“ dodal premiér.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!