15. října 2015 22:48, aktualizováno 16. 10 8:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ředitel BIS Lang dostane další generálskou hodnost a prý skončí

Ředitel BIS Jiří Lang. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel BIS Jiří Lang. | foto: Hynek GlosLidové noviny

PRAHA Jednoho z nejdéle sloužících šéfů tajných služeb v západním světě čeká už za dva týdny mimořádná pocta. Vláda v pondělí projednala návrh na jmenování ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiřího Langa do vyšší generálské hodnosti.

Podle informací týdeníku Respekt Langk 15. listopadu v BIS po jedenácti letech končí. Jeho odchod projednala Bezpečnostní rada státu, které se účastní premiér a vybraní siloví ministři. Premiér Bohuslav Sobotka ale informaci týdeníku nepotvrdil. „Pro mne tohle je velmi překvapivá informace. Takže pravděpodobně nemá Respekt úplně správné informace,“ uvedl předseda vlády.

Co je naopak jisté, je Langovo povýšení do další generálské hodnosti. „Vláda navrhla prezidentu republiky, aby využil svých pravomocí a u příležitosti státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu jmenoval ředitele Langa do druhé generálské hodnosti stanovené pro vedoucí příslušníky bezpečnostních sborů,“ napsala LN Vanesa Šandová z tiskového oddělení Úřadu vlády.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka musí s návrhem vyrazit na Pražský hrad, aby pro jmenování Langa získal podporu prezidenta Miloše Zemana. Z jeho rukou totiž příslušníci bezpečnostních sborů a armády generálské frčky získávají. Neočekává se však, že by v tomto ohledu nastal nějaký zádrhel. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček nechtěl jmenování jakkoli upřesnit: „Otázky týkající se personálií v souvislosti s 28. říjnem zásadně nekomentuji.“

Pozoruhodné jsou důvody Langova ocenění. „Vzhledem k jeho vysokým profesním, osobním a morálním kvalitám a k velmi dobrým výsledkům dosahovaným Bezpečnostní informační službou, včetně mezinárodní spolupráce,“ vypočítala argumenty vlády Šandová z tiskového oddělení Strakovy akademie.

Nejde přitom o první povýšení tohoto druhu. Do generálské hodnosti ho uvedl Zemanův předchůdce. V roce 2007 Langa povýšil z plukovníka na brigádního generála Václav Klaus. V říjnu by měl získat hodnost generálmajora, přičemž vyšší metou může být už jen hodnost generálporučíka. Podle informací LN má v BIS generálské frčky pouze bývalý náměstek ředitele a nynější Langův poradce Jaroslav Jíra.

„Panu generálu Langovi se dařilo řadu let držet službu stranou větších průšvihů. Pokud je mi známo, tak příslušným státním orgánům nějaké informace dodává. Z tohoto ohledu je služba na české poměry relativně stabilizovaná,“ hodnotí působení šéfa BIS Marek Benda (ODS), předseda stálé sněmovní komise pro kontrolu činnosti této tajné služby. Jediný výraznější zádrhel za Langa nastal jen ohledně údajného úniku legendárních rozhovorů Bém–Janoušek.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky