23. ledna 2017 18:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka chce prověřit, jak Česko bojuje se smogem. A co by se dalo zlepšit

Premiér Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Bohuslav Sobotka. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce nechat prověřit, jak stát využívá své možnosti pro boj se smogem. Pokud bude mít ministerstvo životního prostředí nové iniciativy, vláda je posoudí, uvedl v prohlášení, které v pondělí poskytl mluvčí vlády Martin Ayrer.

Smogová situace vyhlášená kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu v ovzduší trvá v devíti krajích. Ve čtyřech z nich včetně Prahy platí přísnější regulace, při níž některé podniky omezují činnost.

Předseda vlády chce, aby ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) na středečním jednání informoval vládu o nynější smogové situaci a jejím výhledu a aby zhodnotil nástroje, které má stát k dispozici pro zlepšení stavu. „Pokud má ministerstvo životního prostředí některé nové rozumné iniciativy, pojďme se na ně ještě ve zbývajícím mandátu vlády podívat,“ doplnil.

23.ledna 2017 v 17:31, příspěvek archivován: 23.ledna 2017 v 18:50

Smog nám dost jasně připomněl,že elektromobilita,nové kotle v domácnostech nebo robustní veřejná doprava nejsou zel.romantismem,ale nutností

Pozitivní je v tomto směru podle premiéra projekt kotlíkových dotací na výměnu starých kotlů za nové s ekologičtějším způsobem spalování. „Je třeba urychlit programy, které se týkají snižování emisí v rámci dopravy. Nebude to jednoduché, nebude to ze dne na den, ale klíčové faktory znečisťování ovzduší, jako jsou osobní a tranzitní doprava, domácí topeniště a pak samozřejmě zčásti také ještě průmysl, musíme velmi pečlivě sledovat,“ doplnil Sobotka.

Špatné rozptylové podmínky přetrvávají na většině území republiky několik dní po sobě. Smogová situace je nadále v aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek bez Třinecka, dále v celém Ústeckém, Jihočeském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Signál regulace v pondělí začal platit v Plzeňském kraji a zůstává v hlavním městě, Středočeském a Olomouckém kraji.

Smogová situace se vyhlašuje, když hodnota koncentrace polétavého prachu za 12 hodin překročí aspoň na polovině meteorologických stanic 100 mikrogramů na metr krychlový a zároveň se pro dalších 24 hodin nečeká pokles. Regulace se vyhlašuje, když dvanáctihodinový průměr koncentrace prachu překročí 150 mikrogramů. Smog může ohrožovat zdraví lidí s dýchacími a kardiovaskulárními obtížemi, pohyb venku by podle hygieniků měli omezit děti a starší lidé.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz