22. listopadu 2013 20:49, aktualizováno 23. 11 8:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pokud se neshodneme na vládě, musí být předčasné volby, řekl Sobotka

Andrej Babiš za hnutí ANO a Bohuslav Sobotka za ČSSD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš za hnutí ANO a Bohuslav Sobotka za ČSSD | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA "Z jednání mám velmi dobrý pocit, je obrovská míra vůle se dohodnout," zhodnotil dosavadní průběh jednání o vládní koalici předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Zároveň ale podotkl, že pokud se sociální demokraté, ANO a KDU-ČSL na vládě nedohodnou, jedinou variantou jsou předčasné volby.

"Alternativa k této vládě není žádná, to už jsou jen předčasné volby," uvedl Sobotka v rozhovoru pro deník Právo. Toto řešení ale Sobotka považuje nejen za ztrátu času, ale hlavně za ztrátu důvěry od voličů, kteří stranám dali silný mandát. Sám stále věří ve stabilní vládu. "Není jiná stabilní alternativa než koalice s ANO a lidovci," uvedl Sobotka.

Vyjednávání pokračují

V Průhonicích u Prahy budou v sobotu pokračovat vyjednávání o možné vládní spolupráci mezi ČSSD a ANO. Na svém třetím jednání by hlavní vyjednávači měli řešit mimo jiné spory, které mají v oblasti daňové politiky. Diskutovat by mohli také o personálním obsazení vedení Sněmovny a o také o tom, jaké ministerstvo která strana získá.

Andrej Babiš. Lídr hnutí ANO 2011.

Obě strany si dělají nárok na křeslo předsedy Sněmovny a ministra financí. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, kterého prezident Miloš Zeman ve čtvrtek pověřil jednáním o sestavení nové vlády (více ČTĚTE ZDE), v médiích uvedl, že sociální demokracie by kromě premiérského postu chtěla finance a vnitro. Na získání křesla ministra financí ale trvá i hnutí ANO. Spor bude i o post předsedy Sněmovny.

Od voleb, v kterých ČSSD zvítězila, uplynou o víkendu čtyři týdny. ČSSD ale kvůli vnitrostranickým sporům zahájila vyjednávání o možné koalici až před dvěma týdny. Dohodnout by se chtěla s ANO a KDU-ČSL. V uplynulých dvou týdnech se scházely expertní týmy stran, které hledaly shody a rozpory v programech. ČSSD a ANO se neshodnou především na daních. Sociální demokracie by ráda zvýšila firemní daně, což ANO odmítá. S lidovci se zase ČSSD neshodne na zrušení zdravotnických poplatků.

Od příštího týdne by mohli ČSSD, ANO a lidovci o vládě vyjednávat na trojstranných schůzkách. Sobotka by rád do konce roku předložil prezidentovi konkrétní návrh na jmenování vlády.

Čtěte také

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!