Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Sobotka dal manažerům ČSA 120 milionů. Janota zuří

Česko

Částka je neadekvátní, výplatě zabráním, říká ministr * Lašák: Je s podivem, že ministr financí vybízí k porušování smluv

PRAHA Ministr financí Eduard Janota vyčíslil celkovou výši bonusu, který by si měli rozdělit bývalí manažeři Českých aerolinií pod vedením prezidenta Radomíra Lašáka.

„Řádově jde o 120 milionů korun... Budu se snažit hledat kroky, které zabrání tomu, aby ta částka byla vyplacena,“ řekl Janota v rozhovoru pro Lidové noviny s tím, že taková suma je vzhledem ke ztrátovému hospodaření firmy neadekvátní. Trnem v oku ministra je tzv. výkonový bonus, který má obdržet zhruba 15 členů bývalého managementu ČSA. Počítá se na základě vývoje likvidity společnosti od roku 2006, tedy od nástupu Lašákova týmu. Lašák již dříve v rozhovoru pro LN zdůraznil, že se do těchto výsledků nezahrnují mimořádné výnosy, např. z prodaného majetku. „Započítává se pouze přidaná hodnota managementu, tedy kolik vydělal na výnosech nebo ušetřil na nákladech,“ řekl Lašák.

Princip výpočtu bonusu je takový, že se porovnává likvidita společnosti na konci každého roku a srovnává se se stavem na konci roku 2005. Z rozdílu má pak každý z 15 manažerů získat určitý podíl.

Lašák tvrdí, že celkovou sumu, kterou si manažeři rozdělí, vypočítat nyní ještě nelze. „Dokud se neuzavřou čísla za celý rok, nikdo nemůže konečnou sumu kalkulovat,“ zopakoval včera pro LN. Přesný vývoj likvidity za letošek potvrdí nezávislý auditor až na jaře 2010. Lašák navíc upozorňuje, že vzhledem k očekávané ztrátě ČSA přes 3 miliardy korun se celková výše bonusu ještě sníží. „Dá se předpokládat, že velkou část z té sumy odmaže právě negativní vývoj cash-flow v letošním roce,“ řekl Lašák.

Ministr Janota však trvá na svém: „Cash-flow se může ještě nějak plus minus vyvíjet, avšak řádově se bude jednat o 120 milionů korun.“ Lašák se pozastavil nad Janotovým záměrem zabránit výplatě bonusů. „Je s podivem že ministr financí této země nabádá k nedodržování jednoznačně uzavřených smluv,“ řekl Lašák.

Bonusy podepsal Sobotka Současný systém odměňování manažerů nastavil podle Janoty bývalý ministr financí za ČSSD Bohuslav Sobotka v září 2006. Janota poukazuje na to, že je pro špičkové manažery velmi výhodný.

„Jako základ, z nějž se bonusy vypočítávají, je stanoven rok 2005. To je pro management velmi výhodné,“ řekl Janota. Tehdy na tom totiž ČSA byly velmi špatně, a srovnání s tímto rokem tak při výpočtu bonusu v dalších letech vychází příznivě. Janota uvedl, že systém odměňování managementu aerolinií hodlá změnit: „Tak vysoké odměny nejsou adekvátní. Provedeme změny v systému odměňování managementu nejen v ČSA, ale také ve všech ostatních společnostech, ve kterých drží stát majoritní podíl.“ Činit nákladná exekutivní rozhodnutí ve chvíli, kdy už to mám v exekutivě spočítané, patří k vůbec největším nectnostem v české politice. Gripeny (Zemanova vláda) nebo pandury (Karel Kühnl) jsou nejznámější taková rozhodnutí v dlouhé řadě. Nejnověji do ní přibyl jeden z nejpopulárnějších českých politiků Bohuslav Sobotka. Před třemi roky, doslova pár dní před svým odchodem z ministerstva, rozhodl, že vedení ČSA se budou každoroční odměny počítat ze srovnání s hospodářsky neúspěšným rokem 2005. Tomu se říká jistota bezpracného zisku, proti níž sociální demokracie tradičně směruje hněv všech těch, kteří se živí rukama.

Ze Sobotkovy éry na ministerstvu vyšly už dřív najevo věci, jež v obrazu slušného, tichého poctivce ruší, například podezřelá benevolence vůči pražskému hoteliérovi a příteli předsedy Paroubka Dvořákovi. Není už na čase dívat se na Sobotku stejně neiluzorně jako na drtivou většinu ostatních politiků? Potřeba mít v nějaké množině lidí, například politické straně, aspoň jednoho kladného hrdinu je přirozená. Ale rádoby slušný chlapec v kravatě (jak ho označil Jiří Paroubek v květnu 2009) není sám o sobě zárukou ničeho.

***

SLOUPEK LN Takže rádoby slušný chlapec DANIEL KAISER

Autor: