3. ledna 2014 18:24, aktualizováno  19:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka dal Zemanovi seznam kandidátů na ministry. Jména prozradit nechce

Bohuslav Sobotka po schůzce s Milošem Zemanem v Lánech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka po schůzce s Milošem Zemanem v Lánech | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Pravděpodobný příští premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se sešel v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem, kterého informoval o návrhu na složení vlády. Na setkání s novináři po schůzce však jakékoliv detaily z jednání komentovat odmítl

Sobotka pouze zopakoval, že jména kandidátů zveřejní oficiálně v pondělí 6. ledna. "Panu prezidentovi jsem předal životopisy kandidátů na ministry v trojkoaliční vládě a informoval jsem jej, že v pondělí ve 14 hodin bude oficiálně podepsána v Poslanecké sněmovně koaliční smlouva. Sestava nominací do vlády bude oficiálně uvedena v tiskové zprávě během pondělí," řekl Sobotka novinářům.

O čem spolu prezident s předsedou sociální demokracie hovořili, Sobotka odmítl komentovat. "My jsme strávili čas diskusí nad jednotlivými kandidáty, ale konkrétní detaily z jednání komentovat nebudu. Není důvod, abych uváděl nějaké bližší informace," sdělil Sobotka.

Sobotka předpokládá, že Zeman vládu blokovat nebude

Před jednáním s prezidentem se Sobotka vyjádřil v tom smyslu, že by považoval za paradoxní, kdyby levicový prezident blokoval vládu sestavovanou sociální demokracií, o čemž se spekuluje. "Já bych pokládal za paradoxní, pokud by prezident zvolený s podporou sociální demokracie, a troufám si tvrdit, že kdyby nebylo voličů sociální demokracie, tak by pravděpodobně Miloš Zeman prezidentem nebyl, tak jestliže by levicový prezident blokoval vládu, kterou nyní sestavuje právě sociálně demokratická strana," nechal se slyšet Sobotka.

ČTĚTE TAKÉ

Hovoří se přitom o tom, že by Zeman mohl mít i kvůli osobním neshodám problém jmenovat například Lubomíra Zaorálka (zahraničí), Jiřího Dienstbiera (ministr bez portfeje) a Vladimíra Špidlu (práce a sociální věci) do ministerských funkcí. Sám se také nechal slyšet, že do funkce ministra obrany nejmenuje Martina Stropnického, kterého navrhuje hnutí ANO.

"Myslím, že moje dnešní schůzka s panem prezidentem není o nějakém se vzájemném přesvědčování. Já myslím, že každý z nás si může podržet své názory. Důležité je, abychom vykonávali své funkce v zájmu České republiky, v zájmu občanů," uvedl k možným neshodám před schůzkou Sobotka, který je přesvědčen, že i Zeman bude jednat v zájmu občanů.

vsvVěra Svobodová, ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.