Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman ani já nechceme předčasné volby, řekl po setkání na Hradě Bělobrádek

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek po setkání s prezidentem odpovídá na dotazy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf lidovců Pavel Bělobrádek po setkání s prezidentem odpovídá na dotazy... | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se ve čtvrtek shodl s prezidentem Milošem Zemanem na tom, že nechtějí vznik úřednické vlády ani vypsání předčasných voleb. Bělobrádek to řekl novinářům po schůzce se Zemanem na Hradě. Vicepremiér by si také přál co nejrychlejší podání demise vlády, aby se současná situace mohla rychle vyřešit. Nechává to ale na premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), který se sejde se Zemanem později odpoledne.

Bělobrádek nechtěl spekulovat o tom, kdo by se měl stát novým premiérem. Podle něj se ani nedá vyloučit to, že by nová vláda byla bez Sobotky i bez vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Zeman ale podle něj neřekl, že tuto variantu podporuje.

Zeman má podle Bělobrádka právní analýzy, podle nichž nemusí demise Sobotky znamenat demisi celé vlády. Šéf lidovců podle svých slov viděl i opačné analýzy. Pokud nahrávky nejsou podvrh, je to skandál, míní Bělobrádek

Pokud by nahrávky, na kterých vicepremiér Andrej Babiš (ANO) hovoří s novinářem svého bývalého deníku o materiálech připravovaných na politické rivaly, byly autentické, šlo by o skandál. Novinářům to po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Vzájemné odposlouchávání lidí označil za nevkusné a neetické.

„Je to závažné. Pokud to není podvrh a to, co tam (Babiš) říká, tak skutečně řekl, pak by to svědčilo o tom, že to, co nám celou dobu jako koaličním partnerům a veřejnosti říkal, je lež,“ uvedl Bělobrádek s odkazem na Babišova dlouhodobá tvrzení, že do činností svých bývalých médií nezasahuje. Pokud nahrávky nejsou zfalšované, jde o skandál, dodal Bělobrádek.

Lidovecký místopředseda vlády však odsoudil i vznik nahrávek. „Považuji za nevkusné, že se lidé navzájem nelegálně odposlouchávají. Pokud to tedy nebyl materiál, který unikl z odposlechů tajných služeb a policie. Nahrávat takhle někoho považuji za nevkusné a neetické,“ uvedl.

Demise znamená konec celé vlády

Demise premiéra znamená konec celé jeho vlády, sdělil předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Výklad ústavy i dosavadní ústavní praxe jsou podle něj v této otázce zcela jasné. O záležitosti se debatuje kvůli spekulacím, že by Zeman mohl Sobotkovu očekávanou demisi považovat jen za konec premiéra a ostatní ministry ponechat ve funkcích. Podle šéfa Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) se Sobotkovým výkladem souhlasí většina ústavních právníků.

„Podle mého názoru je výklad ústavy i dosavadní ústavní praxe zcela jasná. Demisí premiéra končí celá vláda. A tak tomu bude i v tomto případě,“ napsal Sobotka v textové zprávě. Podle posledních zpráv by Sobotka neměl demisi předat Zemanovi během dnešní schůzky na Hradě, ale až po návratu prezidenta z Číny v druhé polovině měsíce.

Sobotka ve čtvrtek představí Zemanovi plán ČSSD na rychlé řešení krize a přinese také analýzu zpochybňující některé podnikatelské kroky vicepremiéra Andreje Babiše (ANO).Termín podání demise bude záviset na návratu prezidenta Zemana z cesty do Číny, která má skončit 18. května.

Zaorálek nebo Chovanec?

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nebo ministr vnitra Milan Chovanec jsou podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky (všichni ČSSD) nejpravděpodobnějšími kandidáty na místo premiéra, pokud by prezident Miloš Zeman po přijetí demise dal sociální demokracii šanci složit novou vládu. Zaorálek to ve čtvrtek řekl novinářům na tiskové konferenci. Dodal, že vedení strany zatím žádného kandidáta neurčilo.

Ministr zahraničí připustil, že o aktuální vládní krizi by mohl s prezidentem Zemanem mluvit také na návštěvě Číny, kam společně odlétají příští týden. Iniciativa je podle něj na prezidentovi.

Zaorálek uvedl, že by ho překvapilo, kdyby se demise týkala pouze premiéra, jak to naznačují některé právní posudky. Sám se k věci nechtěl vyjádřit s odůvodněním, že není právník.

Grémium ČSSD ve středu večer za nejlepší cestu z krize označilo pokračování vlády na půdorysu současné koalice bez Babiše. To ale nepřipouští hnutí ANO. Sobotka mluví o potřebě kompromisu mezi všemi třemi stranami současné vládní koalice, ČSSD přitom podle něj neklade žádné kategorické požadavky na své zastoupení ve vládě.

Koalice bude o další formě spolupráce, případně jiném řešení situace po očekávané demisi vlády jednat příští středu. Podle hnutí ANO demise vlády není potřeba. Babiš, který Zemana navštívil ve středu, nepovažuje za vhodné ani rekonstruovat kabinet půl roku před řádným termínem voleb. S vypsáním předčasných voleb Babiš nesouhlasí a podle něj tento názor sdílí i Zeman. Byly by podle něj nesmyslné, protože by se konaly jen krátce před termínem řádných voleb.

Podobně vidí možnost předčasných voleb i KDU-ČSL, jejíž předseda Pavel Bělobrádek bude ve čtvrtek hovořit se Zemanem na Hradě před Sobotkou.

Místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek předpokládal, že Sobotka ve čtvrtek ještě demisi nepodá a prezidenta bude jen informovat o tom, že je připraven ji podat v polovině měsíce.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...