Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sobotka dostal na mítinku ČSSD pěstí. Opilý útočník skončil v cele

Česko

  18:39aktualizováno  22:12
BRNO - Místopředseda ČSSD a lídr její jihomoravské kandidátky Bohuslav Sobotka dostal dnes na mítinku v Brně ránu pěstí do obličeje. Kvůli útoku byla na místo přivolaná sanitka, která jej krátce před 19:00 převezla do nemocnice, kde byl hospitalizován. Sobotka si stěžoval na bolest hlavy. Pachatel činu byl na místě zadržen. Byl silně opilý, nadýchal 1,88 promile. Noc přečká v policejní cele.

Záchranáři odvážejí Bohuslava Sobotku poté, co dostal pěstí na mítinku ČSSD v Brně. foto: Lidovky.cz

Sobotka zatím v nemocnici zůstává. "Pacient je hospitalizován, žádné další informace si nepřeje sdělovat," uvedla mluvčí fakultní nemocnice v Brně Bohunicích Anna Mrázová. Odmítla odpovědět na otázku, jak dlouho Sobotka v nemocnici bude a nakolik je jeho stav vážný. ČSSD do konce týdne zruší volební mítinky, které měl Sobotka naplánovány.

Dále čtěte:

"Byl to zákeřný, nečekaný a velmi tvrdý útok. Ten člověk požádal Bohuslava Sobotku, zda by s ním nemohl mluvit, a když se k němu (Sobotka) nahnul, dostal velmi silnou ránu," řekl poslanec ČSSD Jeroným Tejc, který stál v době útoku hned vedle Sobotky.

Reakce předsedy ČSSD Jiří Paroubka:

Paroubek v tiskovém prohlášení označil napadení Sobotky za "bezprecedentní vyvrcholení nenávistné kampaně vůči ČSSD, kterou vedou pravicová média v čele s MF Dnes, Lidovými novinami a Hospodářskými novinami". Je to podle něj také důsledek "nenávistné kampaně ODS v režii Ivana Langera s jeho Modrým týmem".

Případ  bude řešen ve zkráceném řízení, uvedl ministr vnitra Pecina. Státní zástupce navrhl uvalit vazbu.

Mítink se konal v brněnské čtvrti Žabovřesky, která se letos smutně zviditelnila úplatkářskou kauzou už bývalého starosty za ODS. Muž, který Sobotku napadl, se již předem zajímal, zda místopředseda ČSSD na akci bude.

"Přišel předem a ptal se, divil se, že to nevíme naprosto jistě," potvrdil LN místostarosta Žabovřesk a předseda tamní ČSSD Marek Šlapal. Muž byl podle něj středních let a nezdálo se, že by byl opilý. Po projevech začal šermovat rukama a pak Sobotku udeřil. Sobotka měl podle Šlapala rozbité brýle a stěžoval si na bolesti hlavy, proto přivolali záchranáře.

Policie zadržela muže, který dal na mítinku ČSSD v Brně pěstí Bohuslavu Sobotkovi. Nadýchal 1,88 promile.

Policie zadržela opilého muže, který dal na mítinku ČSSD v Brně pěstí Bohuslavu Sobotkovi.

Muži se zřejmě nelíbily Sobotkovy názory. Po útoku ho do příjezdu policie zadrželi diváci a pořadatelé.

Mluvčí brněnských záchranářů Radek Turin doplnil, že zraněného muže přivolaní záchranáři odvážejí k ošetření do nemocnice. "To ale nemusí znamenat nic vážného, je to standardní postup při podezření na zranění hlavy," řekl.

Mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek potvrdil, že útočníka policie zadržela, jde podle něj o osmačtyřicetiletého muže. Příčinu útoku zatím zjišťují.

Dále čtěte:

Krátce před incidentem promlouval Sobotka k přítomným lidem, stejně jako na jiných předvolebních mítincích. "Náhle k němu přistoupil muž v červeném tričku, šermoval před ním rukama a pak jej udeřil," řekl ČTK redaktor Práva, který byl svědkem události. 

Muž se před útokem oddělil od skupiny protestujících lidí, kteří se zapojili do akce občanské iniciativy "Volíme proti Paroubkovi". Iniciativa se od útočníka distancovala. "Zásadně se distancujeme od tohoto člověka, který se svým jednáním protiví demokracii a svobodě," sdělil zakladatel hnutí Adam Kracík. Dodal, že ačkoliv členové iniciativy nesouhlasí s "populismem ČSSD a balamucením voličů", jsou proti jakémukoliv fyzickému násilí.

Právě dnes ČSSD vyzvala prezidenta Václava Klause a další politiky demokratických stran, aby veřejně odmítli násilí na mítincích sociální demokracie. Pobouření ČSSD vyvolal především úterní mítink ve Slaném, na který několik studentů přineslo nesouhlasné transparenty. Na jednom z nich stálo "Jmenuji se Paroubek a brzy budu první zastřelený prezident ČR".

V Kladně zase v úterý mezi účastníky mítinku kdosi hodil litrovou sklenici s utopenci, podle ČSSD jen náhodou nezranil jednu z účastnic. Mluvčí kladenské policie Jana Dětská řekla, že policie tento incident vyšetřuje na základě trestního oznámení, které podala jedna žena.

Problémové mítinky ČSSD

Problémy a incidenty na mítincích provázejí ČSSD od loňského roku. V Kolíně hodili recesisté na šéfa strany Jiřího Paroubka několik vajec, jedno ho zasáhlo. VÍCE ZDE Vajíčka měli lidé připravená i v Plzni, Písku, Benešově, Berouně a Příbrami. Doslova ve vajíčkovou bitvu se strhl mítink ČSSD v Praze na Andělu, na Pankráci někdo dokonce hodil psí exkrement. Na internetovém serveru Facebook vznikla akce "vejce pro Paroubka v každém městě". VÍCE ZDE

O rok později se ČSSD přiznala, že na akcích, kde předseda vystupuje, si její lidé fotografují obličeje oponentů vyjadřujících svůj nesouhlas. A to na přímý příkaz Jiřího Paroubka. Socialisté si tak prověřovali, zda demonstranty neplatí konkurenční ODS. VÍCE ZDE Odpůrci ČSSD se pak začali hlásit Paroubkovi sami a posílali mu své fotky. VÍCE ZDE

Později se do sebe tvrdě pustili šéfové volebních kampaní ČSSD a ODS Jaroslav Tvrdík a Ivan Langer kvůli údajnému narušování volebních mítinků sociální demokracie. Tvrdík obvinil ODS z organizace incidentů na akcích ČSSD. Langer kontroval slovy, že sociální demokraté zastrašují občany výhrůžkami a policií uniformách i v civilu. VÍCE ZDE

Výběr případů napadení českých politiků od roku 1992

5. prosince 1992 - Předsedu KSČM Jiřího Svobodu pobodal před jeho domem v Praze 3 neznámý maskovaný pachatel.

6. ledna 1997 - Místopředsedu vlády, ministra zemědělství a předsedu KDU-ČSL Josefa Luxe ohrožoval nožem a slzným plynem muž, jenž pronikl do jeho kanceláře na ministerstvu.

V noci na 6. února 1997 - Poslance ČSSD Pavla Dostála přepadlo po odchodu ze sněmovny nedaleko Malostranského náměstí několik mužů. Pořezali ho na hlavě a v obličeji.

23. března 1998 - Poslanec Pavel Dostál byl fyzicky napaden v rychlíku mezi Českou Třebovou a Pardubicemi.

9. května 1998 - Na mítinku v Novém Boru na Českolipsku byl předseda SPR-RSČ Miroslav Sládek napaden místními Romy; Sládek je údajně vyprovokoval urážkami prezidenta Havla a jeho ženy.

24. dubna 2006 - Neznámí pachatelé napadli u stanice metra v Praze poslance a místopředsedu KSČM Jiřího Dolejše, povalili jej na zem a několik minut do něj kopali.

V noci na 30. května 2006 - Neznámý útočník napadl poslance ČSSD a dvojku na kandidátce strany do sněmovních voleb v Pardubickém kraji Miroslava Váňu.

Květen 2009 - Kampaň před volbami do Evropského parlamentu doprovázelo házení vajíček na politiky sociální demokracie. První se stal terčem vajíček 13. května předseda strany Jiří Paroubek, série útoků vyvrcholila o dva týdny později v Praze.

21. srpna 2009 - Čtyři mladíci na koupališti v Hustopečích na Břeclavsku zasáhli kamenem do hlavy předsedu ODS Mirka Topolánka. Expremiér měl zranění nad pravým okem.

5. května 2010 - Místopředseda ČSSD a lídr její jihomoravské kandidátky Bohuslav Sobotka dostal na mítinku v Brně ránu pěstí do obličeje. Kvůli útoku musela být na místo přivolaná sanitka. Sobotka si totiž stěžoval na bolest hlavy. Pachatel by na místě zadržen.

Autoři: , , ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...