Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Sobotka dostal dopis z Norska. Norové jsou ke kauze lhostejní, reaguje

Česko

  12:52aktualizováno  20:23
PRAHA - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dostal na svůj dopis s dotazy ke kauze bratrů Michalákových od šéfky norské vlády jen obecnou odpověď. Podle něj norská strana význam a citlivost případu pro Česko zatím dostatečně nevyhodnotila. Vláda chce matku a rodinu chlapců podpořit v jejich úsilí o získání dětí do péče diplomatickým tlakem.

Premiér Bohuslav Sobotka a Eva Michaláková, matka dětí odebraných norským úřadem. (koláž) foto: Lidovky.cz

  • Sněmovna o případu jednala loni v prosinci. Sobotkově vládě uložila, aby podnikla kroky k návratu chlapců do Česka.
  • O postupu měl premiér poslance do poloviny února informovat.

Sobotka to uvedl ve zprávě, v níž Poslaneckou sněmovnu informuje o postupu v případu. Dokument zveřejnil úřad vlády. Norská ambasáda v Praze v reakci na Sobotkovo vyjádření upozornila, že norská legislativa neumožňuje politické zasahování do případů péče o děti.

Podle petičního výboru na podporu rodiny by česká diplomacie měla postupovat společně s okolními zeměmi a podat na Norsko kvůli odebírání dětí žalobu za porušení lidských práv.

Dvě české nóty

Dnes devítiletého Denise a šestiletého Davida norské úřady odebraly české matce a otci v květnu 2011, a to kvůli podezření na násilí, zneužívání a nedobrou situaci v rodině. Policie případ vyšetřovala, pro nedostatek důkazů ho ale odložila. Obvinění nepadlo. Hoši vyrůstají odděleně v jiných pěstounských rodinách. Matka je smí vídat dvakrát ročně po 15 minutách. Chce je získat do péče.

Erna Solbergová

Česká diplomacie podala Norsku už dvě nóty, premiér napsal šéfce norské vlády Erně Solbergové. Ptal se třeba na to, proč jsou hoši dál u pěstounů, žijí odděleně a jestli norské úřady budou spolupracovat s českými.

„Odpověď norské předsedkyně vlády reaguje na zmíněné otázky pouze obecně... Je evidentní, že norská strana zatím dostatečně nevyhodnotila, jak citlivou a významnou otázku pro naši společnost osud obou chlapců představuje,“ uvedl Sobotka. Podle jeho zprávy z odpovědi vyplývá, že do nynějšího řízení u norských úřadů norská vláda a její členové nemohou zasahovat.

Sobotka věří, že by se situace mohla zlepšit po cestě šéfa brněnského Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeňka Kapitána do Norska. Měl by jednat s tamní podobnou institucí. Cesta by se měla uskutečnit do konce února. Pokud by se stav nezměnil, chce premiér napsat šéfce norské vlády další dopis s žádostí o podrobné objasnění a informace o aktuálním vývoji v kauze.

„Norsko má dobře fungující legislativu pro péči o děti, která neumožňuje politické zasahování do jednotlivých případů. Český Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí byl pozván do Norska, aby se setkal s norskými úřady péče o děti. Toto setkání bude příležitostí k dalšímu objasnění norské praxe a předpisů,“ sdělila norská velvyslankyně Siri Ellen Sletnerová.

Odpovídající diplomatický tlak

Barnevernet nemá pro děti pochopení, říká bývalá pracovnice norského úřadu

Eva Michaláková požádala v prosinci v Norsku o přezkoumání svého případu. Podle Sobotky je nutné řízení nechat proběhnout. Vláda chce matku a její rodinu v boji o získání chlapců do péče ale podporovat, aby řízení bylo spravedlivé, respektovalo právo na rodinný život i práva dětí, podotkl premiér. Podle něj k tomu kabinet využije dál také „odpovídající diplomatický tlak“.

Petiční výbor na podporu rodiny považuje za nepřípustné, aby království v kauze českých občanů „vytrvale odmítalo odpovídat“ na otázky z České republiky. Tato „hradba mlčenlivosti“ prý jen posiluje podezření na pochybění norských úřadů. Podle podporovatelů, mezi nimiž je třeba poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková či hokejový brankář Dominik Hašek, rozdělením sourozenců a neposkytnutím podpůrných služeb rodině Norsko porušuje své závazky z úmluv o právech dítěte a o lidských právech. Česká diplomacie by proto měla postupovat společně s dalšími státy a podat třeba žalobu, míní výbor.

Pro matku Evu Michalákovou je prvořadé syny získat zpět do své péče. „Pokud by...
Eva Michaláková převzala symbolický šek s částkou 528 000 korun, které vynesla...

Sobotka popsal kroky, které vláda podnikla v kauze Michalákových

  • 9. prosince 2014 - Sněmovna uložila vládě, aby podnikla kroky k návratu chlapců Michalákových do ČR. Premiér měl zjistit, proč chlapci vyrůstají dál u pěstounů a žijí odděleně. Zprávu o podniknutých krocích měl předseda vlády dolní komoře dát do poloviny února.
  • 10. prosince 2014 - Premiér svolal schůzku se zástupci ministerstev zahraničí, spravedlnosti a práce a brněnského Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD), který má případ na starosti. Cílem bylo stanovit další postup v kauze.
  • 22. prosince 2014 - Ministerstvo zahraničí předalo norské velvyslankyni první diplomatickou nótu. Nabídlo v ní, že pokud by se bratři Michalákovi dostali do ČR, české úřady na jejich rodinu dohlédnou. ČR žádala o zvážení spolupráce norských úřadů s českými.
  • 8. ledna 2015 - Zástupci ministerstva zahraničí se sešli se zástupci Evy Michalákové. Žádali o vysvětlení, proč matka v Norsku podala tak stručný návrh na revizi svého případu a neuvedla v něm informace o změně svých poměrů.
  • 19. ledna 2015 - Schůzka českého velvyslance a konzulky v Norsku s Evou Michalákovou a jejím doprovodem. Cílem ambasády bylo dohodnout společný postup pro jednání s norskou sociální službou.
  • ÚMPOD zaslal sociálce v Nedre Eiker výzvu k přímému jednání o případu.
  • 20. ledna 2015 - Jednání Evy Michalákové a jejích zástupců s norskou sociální službou. Upravil se mimo jiné kontakt matky s dětmi, a to údajně na přání staršího syna. Michaláková by měla své děti vidět dvakrát ročně po 15 minutách. Pokud budou hoši chtít, tak může setkání trvat déle.
  • 21. ledna 2015 - Sobotka předal norské velvyslankyni dopis pro norskou premiérku. V listu žádá o informace a poukazuje na vážnost a citlivost případu. Velvyslankyně mu dala norskou nótu s vyjádřením, že norské úřady mají zájem o spolupráci s českými institucemi.
  • 26. ledna 2016 - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) předal norské velvyslankyni druhou nótu. Odpovídá v ní na norskou nótu. Česká strana potvrdila zájem o vzájemné jednání úřadů. Požádala norskou stranu, aby spolupráci podpořila.
  • 27. ledna 2015 - Ředitel ÚMPOD písemně i telefonicky urgoval u norské sociálky odpověď na žádost o jednání o kauze Michalákových.
  • 29. ledna 2015 - Český velvyslanec v Norsku se sešel se zástupcem tamního ministerstva zahraniční a s bývalým norským ambasadorem v Praze. Požádal o podporu v případu o zopakoval záruky, že se české úřady o rodinu postarají.
  • 2. února 2015 - Úřad pro mezinárodně právní ochranu dětí se obrátil na norskou velvyslankyni v Praze, chtěl koordinovat přípravu přímých jednání v Norsku.
  • 4. února 2015 - Porada zástupců ministerstev zahraničí, spravedlnosti a práce, ÚMPOD, kanceláře vládního zmocněnce pro zastupování ČR před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku a úřadu vlády. Jednali o strategii pro nejbližší období.
  • 5. února 2015 - Jednání zástupců ministerstva zahraničí s českou advokátkou Evy Michalákové. Mluvilo se mimo jiné o případné mezistátní stížnosti. Podle Sobotkovy zprávy by ale byla krajním řešením. Využívá se při ohrožení větší skupiny lidí a opakovaném systémovém selhání. Argumenty navíc musí být pádné, podložit je mají třeba monitorovací zprávy OSN a dalších organizací.
  • 9. února 2015 - sociální služba v Nedre Eiker odpověděla brněnskému ÚMPOD, že přímá jednání nejsou možná. Vyvolat je prý mohou jen advokátky matky a uskuteční se, když to sociálka uzná za vhodné. Advokátky pak uvedly, že jednání za vhodná nepovažují.
  • Schůzka pracovníků ÚMPOD s Evou Michalákovou a její sestrou a otcem o strategii v norském řízení.
  • 10. února 2015 - Norská velvyslankyně doručila vedení ÚMPOD pozvání k přímému jednání s norským ředitelstvím pro děti, mládež a rodinné záležitosti (BUFDIR). Ředitel brněnského úřadu by měl do Norska jet ještě v únoru. Řešit by měl například frekvenci schůzek Michalákové a dalších příbuzných s hochy či jejich výuku češtiny.
  • 11. února 2015 - Úřad vlády dostal odpověď od norské premiérky. Na otázky reagovala obecně. Z jejího listu vyplývá, že norská vláda a její členové nemohou do řízení u norských úřadů zasahovat.
  • 20. února 2015 - Úřad vlády zveřejnil Sobotkovu zprávu o postupu vlády v kauze Michalákových. Premiér v ní mimo jiné uvedl, že norská strana zatím dostatečně nevyhodnotila význam a citlivost kauzy pro ČR. Pokud by se situace nezměnila, je připraven poslat norské premiérce další dopis. Vláda bude dál vyvíjet diplomatický tlak na Norsko.
Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...